Zatímco během jedné vteřiny dokázal Donald Trump výrokem o bombardování íránských kulturních míst zpackat, co se dalo, teď mu snad na pomoc přišla sama nebesa. Svou naprostou neschopností způsobil režim fanatických vousáčů smrt vlastních lidí. Íránce to naplnilo vztekem.
Že se děsivý odvetný úder proti Americe nevyvíjí úplně skvěle, bylo patrné už při pohřbu generála Sulejmáního. Organizace nebyla valná a v davu bylo ušlapáno přes padesát lidí. A pak přišlo sestřelení ukrajinského civilního letadla, kde zahynulo mnoho Íránců. Prý lidská chyba, přiznali se po zatloukání v Teheránu. Aby se také nepřiznali, když to byl klasický příklad toho, jak v místnosti zamčené zevnitř chytnete člověka nad mrtvolou a on drží v ruce ještě kouřící bouchačku.
Objevily se hořké vtipy, že pokud Írán jednou vyvine jadernou zbraň, objeví se v této části světa velká díra. Občané, pokud nejsou fanatiky islámské revoluce, jsou na své vládce pro jejich neschopnost naštvaní a začali hned demonstrovat. Do ulic v íránském hlavním městě Teheránu se vydaly stovky lidí. Protesty se konaly před nejméně dvěma univerzitami a byl proti nim údajně použit slzný plyn. (Viz BBC.com)
https://twitter.com/i/status/1216049260325691392
Americký prezident Donald Trump podpořil na svém Twitteru „inspirativní“ protesty. Obliba Spojených států tím nejspíš nevzroste, ale Íránci ztrácejí trpělivost s vedením už delší dobu. Polooficiální zpravodajská agentura Fars přinesla dokonce nezvykle o nepokojích zprávu a uvedla, že až 1000 lidí provolávalo hesla proti vůdcům a trhalo obrázky Sulejmáního. Studenti požadovali, aby byli stíháni ti, kdo jsou zodpovědní za sestřelení letadla, a také ti, kdo akci utajovali. Demonstranti požadovali „rezignaci velitele“, čímž mysleli nejvyššího náboženského vůdce Alího Chameneího, a volali „smrt lhářům“.
Agentura Fars uvedla, že protestující policie „rozptýlila“.
Uživatelé na sociálních sítích projevovali svůj hněv. Jeden z nich napsal na Twitteru: „Nikdy neodpustím úřadům mé země, lidem, kteří byli na scéně a lhali.“
Protesty byly zatím mnohem menší než masové demonstrace konané po atentátu na generála Sulejmáního. U těch si ale nemůžeme být tolik jistí jejich spontánností, zatímco tady jde o jasný výraz značné odvahy. Navíc protestující zřejmě představují jen zlomek lidí, kteří mají stejné pocity.