Proti koronaviru se mělo postupovat „chytře“, aby nebylo nutné zase zemi nebo její části paralyzovat plošnými opatřeními. Výsledkem je, že chytrá opatření se nekonají a soukromé iniciativy, na které by šlo navázat, spadly pod stůl. Pokud to tak bude pokračovat, nečeká nás nic radostného.
Jak to se zaváděním „chytré karantény“ probíhalo, zmapoval teď web Neovlivni.cz. Cituje vyjádření obcí na Karvinsku: „Chytrá karanténa absolutně nefunguje a již použití slova chytrá u toho, co se děje, by mělo být trestné. Lidé se dozvídají výsledky testů pozdě, a mnozí tak zbytečně žijí ve stresu a mnozí tak zbytečně sedí v karanténě.“
Po zavedení mimořádného stavu na jaře začala skupina soukromých IT expertů ze skupiny Covid19CZ připravovat pro stát infolinku, aby toho na krizové linky nebylo tolik. Úředníci ministerstva zdravotnictví jim ale nechtěli dát potřebná data, protože se báli, že je za to někdo zavře. Je pravda, že tehdy ještě zasáhl premiér Andrej Babiš, který úředníkům vynadal, což se opakovalo několikrát.
Další překážkou bylo, že hygienici údajně nebyli schopni s daty elektronicky pracovat, ale drželi se zarputile své metody „mobil a tužka“, což při rozsahu nákazy nestačilo. Neovlivni uvádí některé konkrétní příklady: „Z poslední doby je to například pražský programátor Jan Šromek, kterému přišly negativní výsledky. Ovšem na jméno a rok narození někoho jiného. Hygiena si spletla testované. On sám byl nakonec pozitivní. Redakce má k dispozici zase jiný případ, kdy hygiena kontaktovala rodinu a oznámila jejím členům, že mají jít do karantény, protože se na oslavě potkali s nakaženou osobou. Rodina ovšem na této oslavě vůbec nebyla. Naopak byla na jiné party, v jiném kraji, kde byl také pozitivně testovaný.“
Akce byla oproti tomu schopna armáda, která byla schopna zajistit logistiku, testování a převozy vzorků a suplovala tak činnost ministerstva zdravotnictví.
Bývalý zplnomocněnec vlády pro projekt chytré karantény Roman Prymula soudí, že principy byly správné, ale nepovedlo se propojit ne zcela kompatibilní elektronické systémy. Andrej Babiš mezitím svou pozornost přesunul jinam, chytrá karanténa přešla úplně pod ministerstvo zdravotnictví a privátní firmy se po svých zkušenostech stáhly.
Zatím je tedy nejchytřejší koronavirus, kterému by mohli čelit chytří lidé, jenže těm v tom zatím bránila nemehla. Jak jinak by se to celé dalo popsat? Tohle mělo a má následky pro život lidí i ekonomiku. Kdo na sebe teď vezme odpovědnost, když se nelze hlásit ke slavným vítězstvím? Nebo se najdou obětní beránci a všechno pojede dál postaru?