
Slovenský premiér Robert Fico FOTO: Evropská unie / se souhlasem
FOTO: Evropská unie / se souhlasem

Slovenské vládě a parlamentu nedůvěřuje víc než polovina Slováků a Slovenek. Ukázal to nový průzkum CEDMO Trends. Většina obyvatel sousední země věří, že premiér Robert Fico (Směr) svými výroky o státním převratu zastírá problémy svého kabinetu. Podobný podíl se také domnívá, že se Ficova vláda odklání od prozápadní politiky.
Podle průzkumu nedůvěřuje vládě a Národní radě shodně 54 procent dotázaných Slováků. Velmi vysoká míra nedůvěry byla v rámci zjišťování zaznamenána také u sociálních sítí (53 procent), politických stran (51 procent), Slovenské informační služby (50 procent) a církví (49 procent).
Oproti tomu největší důvěře se mezi slovenskými občany těší armáda Slovenské republiky. V různé míře intenzity jí důvěřuje 42 procent lidí starších 16 let. Důvěru k prezidentovi Petru Pellegrinimu v průzkumu vyjádřilo 36 procent respondentů, nedůvěru 45 procent.
Důvěra v instituce a organizace na Slovensku FOTO: CEDMO / se souhlasem
FOTO: CEDMO / se souhlasem
Co se týče politiky vlády Roberta Fica, jen 37 procent Slováků ji považuje za autonomní národní politiku prospěšnou Slovensku. „Obecně lze konstatovat, že s rostoucím věkem respondentů stoupá podpora Roberta Fica a jeho současné vlády. Starší ročníky nad 65 let výrazně častěji schvalují kroky Roberta Fica a jeho vlády než nejmladší část populace do 24 let. Nejvíce se jejich názory rozcházejí v otázkách autonomní národní politiky. Zatímco jen 11 procent mladých lidí ve věku 16–24 let souhlasí, že tento typ politiky je prospěšný pro Slovensko, u starší populace nad 65 let je to až 56 procent,“ popsala výsledky Paula Ivanková, socioložka a výzkumnice agentury IPSOS, která pro výzkum CEDMO Trends realizuje sběr dat na Slovensku.
Průzkum zjišťoval také názory Slováků na premiérovi dřívější výroky o pokusu o státní převrat. Fico z něj vinil opozici a organizátory protivládních demonstrací, nepředložil přitom žádné konkrétní důkazy.
Více než polovina lidí na Slovensku nyní souhlasí s tvrzením, že premiér těmito výroky zastírá problémy svého vládnutí. Podobný podíl respondentů tvrdí, že se Ficova vláda odklání od prozápadní politiky. Předčasné volby za východisko ze současné situace na Slovensku označuje 43 procent slovenských respondentů.
Naproti tomu 42 procent Slováků souhlasí s tvrzením, že se na Slovensku uskutečňuje státní převrat vedený zahraničními aktéry napojenými na slovenskou opozici. Roli prezidenta Pellegriniho v této krizi hodnotí jako nestrannou dva z pěti slovenských respondentů (40 procent).
„Pokud jde o otázku současné politické krize na Slovensku, jen necelá třetina (31 procent) populace nad 65 let považuje předčasné volby za řešení, přičemž mezi nejmladšími ročníky (16–24 let) se souhlas s předčasnými volbami pohybuje až na úrovni 60 procent,“ vysvětluje Ivanková. „Poměrně kritický pohled má nejmladší část populace i na prezidenta Petra Pellegriniho, 62 procent z nich si nemyslí, že svůj úřad v současnosti vykonává nestranně. Na druhé straně, 58 procent respondentek a respondentů nad 65 let hodnotí nestrannost prezidenta pozitivně,“ dodává.
Pohled Slováků a Slovenek na aktuální politické dění FOTO: CEDMO / se souhlasem
FOTO: CEDMO / se souhlasem
Současná slovenská vládní koalice řešila v posledních měsících krizi, když postupně přišla o většinu ve sněmovně po odchodu či vyloučení několika poslanců z klubů Hlasu a SNS. Výsledkem byla výměna několika postů ve vládě, ke které přistoupil Fico. Zároveň ale tento krok označil za absurdní politickou operaci, která je podle něj důsledkem neschopnosti jeho koaličních partnerů.