
Slovenský premiér Robert Fico FOTO: ČTK
FOTO: ČTK

Slovenská vládní koalice plánuje zavést „tiskové soudy“ a posílit práva politiků. Nový zákon umožní politikům požadovat opravy článků. Za nezveřejnění opravy hrozí novinářům pokuty, píše slovensky web TA3.com. Kritici varují před ohrožením svobody médií.
Současný slovenský premiér Robert Fico, který má s novináři velmi napjaté vztahy, obviňuje média z poškozování země. Vláda již schválila návrh Slovenské národní strany, který zavádí striktní právo na odpověď a pracuje na zavedení tiskových soudů, kde by se specializovaní soudci zabývali výhradně spory s médii. Podle vlády je třeba zrychlit soudní řízení, které údajně dnes trvá příliš dlouho, píše slovenský Denník N.
Ministr spravedlnosti Boris Susko (Smer-SD) před jednáním vlády připustil, že zřízení specializace zaměřené na soudy na tiskovou agendu skutečně zvažuje. Podle ministra je to třeba kvůli délce řízení souvisejících s ochranou osobnosti, kde nyní podle jeho slov výsledek neodpovídá účelu a smyslu. Odmítá ale, že by za tím mohla být snaha o nějaké šikanování médií.
„Je to soudní rozhodnutí, tak jak byste chtěli soudní rozhodnutí použít k šikaně?“ namítá Susko. Odmítá i názor, že by pak média byla „zavalena“ žalobami.
„Bývalí ministři spravedlnosti kritizují návrh jako účelový a varují před přílišnou specializací soudců, která by mohla poškodit jejich přehled a plynulost soudních procesů… Nový publikační zákon by umožnil politikům domáhat se opravy článků, aniž by museli prokazovat škodu nebo nepravdivost tvrzení. Kromě toho by novináři mohli být nuceni odhalit své zdroje, přičemž za nezveřejnění opravy by hrozily pokuty až do výše 15 tisíc eur. Kritici návrhu varují před riziky pro svobodu médií a možným nárůstem soudních sporů,“ píše TA 3.
Návrh má zřejmě kvůli rozložení politických sil na Slovenku vysokou šanci na přijetí v parlamentu.
Robert Fico se nedávno také veřejně zabýval myšlenkou, že podmínkou výkonu profese novináře by na Slovensku bylo předchozí školení zakončené zkouškou.