Prestižní Frankfurter Allgemeine Zeitung píše, že podle nařízení mezinárodní fotbalové asociace FIFA smí novináři během nadcházejícího Confed Cupu v Rusku (17. června–2. července 2017) psát pouze o fotbalu. Německý fotbalový svaz DFB vyjádřil zneklidnění a jedny německé noviny zareagovaly drastickým opatřením.
Rusko a FIFA sklidily kvůli hrozícím omezením zpravodajství během letního Confed Cupu silnou kritiku. Novinářům s akreditací fotbalové asociace je dovoleno zpravovat výlučně o turnaji a „s tím spojenými událostmi“ a „smí vykonávat svou činnost pouze na dějištích sportovních klání a přilehlých pamětihodnostech“, cituje magazín Bild z dopisu, který byl doručen spolu s akreditacemi. FIFA se zatím k celé záležitosti odmítla vyjádřit. Noviny Bild na své webové stránce oznámily, že pokud bude FIFA na této cenzuře trvat, nevyšlou na turnaj žádného vlastního reportéra.
Prezident Německého fotbalového svazu DFB a bývalý poslanec CDU Reinhard Grindel novinám Bild oznámil, že se na zasedání FIFA 9. května zasadí o to, aby mohli novináři během Confed Cupu dělat svobodně svou práci. „Byl by to důležitý signál před mistrovstvím světa v r. 2018, kdyby ruští organizátoři už během přípravného turnaje jasně ukázali, že nedojde k žádnému omezení svobody tisku,“ prohlásil šéf fotbalového svazu.
Takové předpisy neplatily dokonce ani v Pekingu
Omezení, která by během velké sportovní události novinářům předepisovala způsob a místo, jak a kde mohou pracovat, v minulosti neexistovala. Takové předpisy neplatily dokonce ani před devíti lety během letních olympijských her v Pekingu, které byly, co se týče svobody tisku, hodně rozporuplné.
Je možné, že tak Rusko a FIFA reagují na zpravodajství ze zimní olympiády v Soči v r. 2014. Tehdy se na Rusko snesla hojná kritika kvůli dodržování lidských práv a v souvislosti s eskalující válkou v Ukrajině.
Na žebříčku svobody tisku Reportérů bez hranic zaujímá Rusko 148. příčku. Pro práci mimo povolená místa během Confed Cupu mohou zahraniční novináři požádat ruské ministerstvo zahraničních věcí o zvláštní akreditace. Jestli a v jakém rozsahu je obdrží, není vůbec jasné.
Politikům a funkcionářům nejsou kroky UEFA lhostejné
Reinhard Rauball, vysoký fotbalový funkcionář a politik SPD: „Neomezená svoboda projevu a tisku patří mezi lidská práva. Ochrana těchto práv musí být zaručena i během sportovních utkání – bez ohledu na místo konání.“
Místopředseda SPD Ralf Stegner: „Stejně jako jsme nepovažovali za správné, když americký prezident nadával tisku výrazem ,lžitisk‛, nemůžeme akceptovat, když Putin a FIFA omezují svobodu tisku.“
Frank Überall, politolog, autor a předseda Německého svazu novinářů: „Masivním omezováním novinářské práce se nechala FIFA zapřáhnout do služeb vládní politiky, která zcela pohrdá lidskými právy. Musíme se zamyslet nad tím, zda i nadále pořádat sportovní akce v zemích, které pošlapávají svobodu tisku.“
Michael Grosse-Brömer, tajemník frakce CDU ve Spolkovém sněmu: „Akreditační předpisy Konfederačního poháru FIFA poukazují na zvláštní chápání svobody tisku. V Rusku zřejmě panuje obrovský strach ze svobodného zpravodajství o poměrech v zemi.“