V Paříži se v uplynulých dnech konala konference OSN o změnách klimatu. Tisíce politiků a ekologických aktivistů se tam slétly ze všech koutů světa jako vosy na sirup jen proto, aby se dohodly, že se nebude oteplovat.
Cítíte tu absurditu? Už jen při přesunu tolika lidí letadly se uvolnilo tolik skleníkových plynů, že by se oteplování zrychlilo – pokud by ovšem platila základní věroučná teze „klimatického náboženství“, podle které za oteplování může člověk.
Podle celé řady vědců to není vůbec jisté. Pohádkově nákladný pařížský mejdan byl založen jen na neprokázané hypotéze – na víře, nikoli na faktech. Kněží klimatického náboženství chtějí zamezit oteplení planety o dva stupně Celsia do roku 2100. Připomínají komunisty s jejich tragikomickým heslem „Poručíme větru, dešti“. Klima se totiž mění neustále, a to bez jakéhokoli vlivu člověka.
Analýza historických záznamů třeba prokázala, že ve středověku bylo na českém území až o dva stupně tepleji než dnes. Uhlí ani naftu přitom nepálili nejen Přemyslovci, ale ani Habsburkové. Za středověké „klimatické optimum“ mohla příroda, se kterou teď budeme nákladně bojovat. A to jen proto, aby se teplota nevrátila tam, kde už byla. Vadilo to snad ve středověku někomu?
Bylo by to celé k smíchu, kdyby nám klimatická církev nestrkala ruce do peněženek. Jen kvůli neprokázané teorii o lidmi způsobovaném globálním oteplování byl třeba přijat smutně proslulý Bursíkův zákon o podpoře obnovitelných zdrojů energie, který českým rodinám a firmám vytáhne z kapsy neuvěřitelný bilion korun. Jen kvůli této teorii jsme si republiku zaneřádili lesy nesmyslných větrníků a lány ohyzdných solárních panelů, na kterých závratně bohatne skupinka zelených spekulantů s horkým vzduchem.
Jedním z největších „oteplovacích spekulantů“ je bývalý americký viceprezident Al Gore, který do propagace neprokázané teorie vložil celoživotní úsilí. Natočil třeba katastorfický sci-fi film Nepříjemná pravda, vydávající se za „vědecký dokument“, který má varovat před údajnou klimatickou katastrofou. Sám se pak bezelstně přiznal, že ve filmu lže. V květnu 2006 řekl Al Gore magazínu Grist: „Nikoho nezajímají řešení, pokud neuvěří, že existuje problém. Zveličování nebezpečí oteplování je předpokladem ochoty veřejnosti naslouchat.“
Proč to Al Gore dělá? Stačí se jen řídit americkým příslovím „Follow money – sleduj, kudy a kam tečou prachy“. V roce 2004 založil investiční firmu Generation Investment Management (GIM). Peníze svých klientů investuje do slunečních a větrných elektráren a dalších projektů, které údajně snižují produkci skleníkových plynů. Jak zařídit, aby měl Al Gore těch klientů co nejvíc? No přece vyvolat v lidech co největší strach z globálního oteplování a zároveň i co největší pocit viny, že za něj můžou sami. Takže je to úplně jednoduché – Al Gore prostě zahrnul neprokázanou teorii do svého byznysplánu.
Gorovi jsou vůbec povedená rodinka. Alova manželka Tipper přišla v roce 1984 s nápadem, že by se písně rockových kapel měly komisionálně hodnotit, jestli náhodou neobsahují „nevhodné“ výrazy. Cédéčka, která by takovou mravní cenzurou neprošla, měla být povinně označována samolepkami „parental advisory“ (rodičovská výstraha). „Nevhodná“ rocková hudba měla mít také zakázaný přístup do rádií. Bizarní nápad skončil u zmiňovaných samolepek. Shodou okolností se objevil jen rok poté, co v komunistickém Československu začala režimní akce Nová vlna se starým obsahem, namířená rovněž proti rockové hudbě.
Manžel nám chce šacovat peněženky a manželka chce našim dětem určovat, jakou hudbu smějí poslouchat. Prostě jako rodinka nějakého okresního tajemníka KSČ tak kolem roku 1985.
Článek vyšel na blogu Filipa Humplíka.