Již IV. ročník filmového festivalu Nezlomní a obětovaní se koná od 31. října do 3. listopadu 2023 v pražském kině Atlas. Věnován je letos tématu protikomunistický odboj ve filmu, které bylo vybráno v kontextu 70. výročí strastiplné cesty bratrů Mašínových a jejich přátel do Západního Berlína. Festival uvede hned několik snímků o této odbojové skupině. Vstupenky na jednotlivá představení nebo festivalový pas můžete zakoupit zde.
Festival vznikl jako projekt pražského Muzea paměti XX. století. Cílem bylo původně vytvořit mezinárodní přehlídku dokumentárních filmů věnovanou dramatickým událostem a historickým osobnostem minulého století. Inspirována je polským festivalem Niepokorni Niezłomni Wyklęci (Nepokorní, Nezlomní a prokletí) v Gdyni, který patří v současnosti mezi největší přehlídky dokumentárních filmů v Evropě.
Festivalové snímky budou věnovány dějinám protikomunistického odboje nejen v Československu, ale také v dalších státech bývalého sovětského bloku. Těšit se můžete na několik předpremiér: například na vizuálně atraktivní dokument Martina Froydy a spisovatele a scénáristy Jana Nováka Útěk do Berlína, ve kterém jdou tvůrci po stopách jednoho z nejdramatičtějších příběhů studené války. Dále film Vězení dějin režisérů Matěje Hrudičky a Jana Gogoly, který ohledává prostor i minulost nechvalně proslulé věznice v Uherském Hradišti. Českou premiéru bude mít dokument společnosti Film a sociologie o jednom z osmi statečných, kteří v roce 1968 veřejně protestovali na Rudém náměstí proti okupaci Československa – Viktor Fajnberg: Disidentem k zbláznění. Bude promítnuto i čerstvě dokončené drama Tomáše Mašína Bratři.
Mezi zahraničními filmy dominují polské snímky: Štvanice a Zapora tematizují partyzánský boj polské podzemní armády proti komunistickému aparátu po druhé světové válce. Rotmistr Pilecki vrací na scénu hrdinu podzemní armády, který se nechal dobrovolně zavřít do Osvětimi, kde organizoval vzpouru – a po válce byl popraven svými vlastními lidmi. Vratislavská bitva mapuje drsné pouliční demonstrace, které vypukly ve Wrocłavi po vyhlášení výjimečného stavu. Ukrajinský epický film Živá ukazuje na příběhu mladé ženy dramatické osudy ukrajinského hnutí odporu bojujícího v 50. letech proti sovětským speciálním jednotkám. Německý hraný film Střela zblízka přináší příběh posledního popraveného východoněmeckého agenta. Na programu jsou i slovenští Sametoví teroristé, litevský snímek Líbám tě, Juozas nebo maďarský dokument o událostech v roce 1956.
K vidění budou dále propagandistické filmy o pohraničnících, studentské snímky a filmy českých dokumentárních stálic jako Helena Třeštíková, Olga Sommerová, Pavel Křemen či Pavel Štingl a další. Festival pořádá Muzeum paměti XX. století spolu s řadou partnerů, mezi nejdůležitější patří hlavní město Praha, Česko-polské fórum, Ústav pro studium totalitních režimů a Česká televize.
Podrobný program najdete na stránkách festivalu nezlomniaobetovani.cz.