Na začátek letní filmové sezóny jsme vám přichystali dárek v podobě filmového cyklu. 3Kino uvádí za podpory Polského institutu v Praze a ve spolupráci s Městskou knihovnou. V kinosálech Městské knihovny se zdarma můžete podívat na tři filmové novinky z Polska, Maďarska a Slovensko-Českou koprodukci.
Na závěr Visegrádského prodlouženého víkendu vás pak společně s partnery zveme na projekci a setkání s filmařem světové extratřídy, Lechem Majewským. Kulturní smršť bude gradovat komorním setkáním dvou režisérů Lecha Majewského a Václava Marhoula (V Jámě 699/1, 2. patro).
Pozor. Kapacity sálů jsou omezené. Projekce jsou zdarma, a tak si je prosím rezervujte s předstihem (viz odkaz).
Program přehledně
24.6. čtvrtek, 19 hodin (velký sál MK)
Zahajujeme hudebním filmem Ikarus. Legenda o Mietku Koszovi, který je inspirován životním příběhem slavného polského jazzového klavíristy (Polsko 2019, rež.: Maciej Pieprzyca, polsky s čes. tit., 122 min.).
25.6. pátek, 19 hodin (malý sál MK)
Romantické drama Ti, kteří zůstali (Maďarsko 2019, Barnabás Tóth, maďarsky s čes. tit., 83 min.).
26.6. sobota, 19 hodin (malý sál MK)
Film Služebníci (Slovensko, Česko 2020, Ivan Ostrochovský, slovensky s čes. tit., 88 min.).
29.6. úterý, 19 hodin (velký sál MK)
Mlýn a kříž (Polsko, Švédsko, 2011, Lech Majewski, polsky s čes. tit.92, min.). Vizuálně působivý snímek světově uznávaného polského tvůrce Lecha Majewského s hvězdným obsazením je pokusem o současnou interpretaci slavného obrazu Pietera Bruegela Nesení kříže. Po projekci beseda s režisérem!
(Ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze v rámci cyklu Film a umění).
30.6. středa, 19 hodin (V Jámě 699/1, 2. patro, 3Kino Centrála).
Komorní setkáním dvou režisérů Lecha Majewského a Václava Marhoula.
Anotace k filmům
Ikarus – Legenda o Mietku Koszovi: inspirován životním příběhem slavného polského jazzového klavíristy Mietka Kosze, který se za svůj krátký život stihl proslavit doma i ve světě. Navzdory tomu, že se narodil na chudém polském venkově, s vadou zraku, a následně byl odložen do dětského domova, se Mietek Kosz stává klavírním virtuosem. Bill Evans, slavný jazzový pianista, označil Mietka Kosze za jednoho z tří největších hudebníků své doby a chtěl s ním nahrávat v USA. Závratná kariéra však nedokáže vytěsnit jeho pocit samoty a Mietkovi se nepodaří vymanit se ze zajetí citového osamění. Film získal Stříbrné lvy a dalších 6 polských ocenění na Festivalu polského hraného filmu (2019), z toho si jedno odnesl Dawid Ogrodnik za hlavní mužskou roli za ztvárnění Mietka Kosze, a 2 polská ocenění Orly (2020).
Ti, kteří zůstali – lyrický příběh o léčivé síle lásky uprostřed národního konfliktu, o ztrátě a traumatu. Film Ti, kteří zůstali, očima mladé dívky v Maďarsku po 2. světové válce odhaluje proces překonávání tragédie přeživších holokaustu. Film byl oceněn Maďarskou filmovou cenou (2020) v kategoriích nejlepší film, nejlepší režisér, nejlepší scénář a nejlepší mužský herecký výkon (Károly Hajduk).
Služebníci – Píše se rok 1980. Michal a Juraj jsou dva studenti bohoslovecké fakulty v totalitním Československu. Jejich učitelé ze strachu před zrušením kněžského semináře vychovávají bohoslovce do podoby vyhovující komunistické straně. Každý z mladých seminaristů se musí rozhodnout, zda podlehne pokušení a zvolí si snazší cestu kolaborace, nebo si zachová svoji víru a stane se předmětem nátlaku Státní bezpečnosti.
Mlýn a kříž – V roce 1564 namaloval Pieter Brueghel jeden ze svých nejznámějších epických obrazů Nesení kříže. Ježíšův příběh je na něm přenesen do doby Brueghelova života, kdy jeho národ trpěl pod španělskou nadvládou. Obraz je zaplněn více než pěti sty lidmi, z nichž každý skrývá svůj neopakovatelný příběh. Divák je přenesen do Brueghelova výtvarného světa, do doby pozdního středověku. Film popisuje proces tvorby mistrovského díla a umožňuje nahlédnout do hloubky jeho výpovědi, zachycuje utrpení Krista spolu s útrapami dalších, nevinných a neznámých lidí. Stává se tak neobvyklou meditací nejen nad uměleckým dílem, ale také nad náboženskými a filozofickými otázkami.
***
Program vznikl za podpory Polského institutu v Praze k letošnímu 30. výročí vzniku Visegrádské skupiny a právě končící polské předsednictví ve V4.
***
8. ročník filmového festivalu 3KinoFest se uskuteční v termínu od 3. do 12. listopadu 2021. Největší festival středoevropského filmu proběhne v pražských kinech Atlas a Městské knihovně a představí filmy z Polska, Slovenska, Maďarska a České republiky. Diváky čeká řada novinek a překvapení v podobě bohatého doprovodného programu (divadelní vystoupení pro děti, koncerty, výstavy). Denní program bude zveřejněn několik týdnů před festivalem. Více na www.3kino.cz