Internetový deník HlídacíPes.org přichází s důležitou informací o prodeji TV NOVA. Potvrzují se tak spekulace, které se již několik měsíců šíří v českých byznysových a mediálních kruzích. Podnikatel Petr Kellner blízký exprezidentovi Václavu Klausovi i současnému prezidentovi Miloši Zemanovi možná znovu ovládne nejsilnější českou komerční televizi.
Z původní trojice zájemců o koupi americké společnosti CME, která provozuje na pěti evropských trzích televizní stanice, zůstal podle dostupných informací už jen jeden. Firma PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.
Cena, kterou Američané za CME (sdružující 30 televizních stanic ve střední a východní Evropě) požadují, se má podle zdrojů blízkých PPF pohybovat kolem 47 miliard korun. V portfoliu firmy je nejzajímavější částí česká TV Nova.
„Zájem společnosti PPF o odkoupení některých firem ze skupiny CME nemůžeme nijak komentovat,“ konstatuje Jitka Tkadlecová, mluvčí skupiny PPF.
Před dvěma lety se spekulovalo o tom, že CME by byla k mání zhruba za dvě miliardy dolarů. Nyní by již cena měla být vyšší.
Management CME letos v únoru oficiálně představil výhled na letošní rok, podle nějž zisk před odpisy EBITDA vzroste meziročně o 10 – 12 %. To je zhruba 239 až 243 mil. USD.
Částka 47 miliard by tedy odpovídala zhruba desetinásobku EBITDA (zisk před zdaněním, úroky a odpisy) CME – šlo by tedy o realistické, i když spíše nadprůměrné finanční ohodnocení firmy.
PPF, významný hráč
HlídacíPes.org už dříve napsal, že o CME měly vedle PPF zájem společnost Discovery a investor Ronald Lauder.
O chystané transakci nedávno psaly i slovenské Hospodárské noviny, i podle jejich informací zůstala ve hře už jen PPF.
Do realizace obchodu mohou ještě promluvit i úřady.
CME nyní působí na pěti trzích: kromě Česka na Slovensku, v Rumunsku, Bulharsku a Slovinsku.
V Bulharsku vloni v létě nepovolil antimonopolní úřad prodej mediální firmy Nova Broadcasting Group právě do rukou PPF.
Roli hrálo i to, že by se tím firma Petra Kellnera, jako vlastník tamního operátora Telenor, stala až příliš významným hráčem na poli telekomunikací.
CME v Bulharsku vlastní skupinu bTV. I s ohledem na předchozí rozhodnutí bulharského antimonopolního úřadu proto dává smysl další kuloární informace: CME by mohl odkoupit k tomuto účelu vytvořený investiční fond. Ten by později nabídl k prodeji jednotlivé části firmy s tím, že TV Nova by pro sebe získala PPF.
Vliv na konkrétní průběh transakce mohou mít ale i jiné faktory, jak naznačuje, též pod podmínkou anonymity, jiný vysoce postavený manažer českých médií:
„Time Warner, respektive AT&T je firma kotovaná na burze a mluví se o tom, že zvažuje také reputační riziko ve vztahu k PPF, jejímu působení v Číně a původu peněz. Proto je tu varianta, že by CME nekupovala přímo PPF, ale nějaký investiční fond. Upřímně řečeno myslím, že kdyby záleželo jen na PPF, tak by Novu už dávno měla.“
Mediální trh budoucnosti
Prodej TV Nova, pokud skutečně proběhne, by byl nejzásadnějším počinem na českém mediálním trhu od chvíle, co Andrej Babiš v roce 2013 koupil Mafru.
Například Jan Neuman, programový ředitel a člen představenstva Media Bohemia, vlastníka sítě hudebních rádií, už dříve v rozhovoru pro HlídacíPes.org řekl, že „dnes se čeká na to, jak to dopadne s prodejem televize Nova“ a „podle toho se tu celý ten trh nějakým způsobem přeskládá“.
Něco jiného by podle něj bylo, kdyby TV Nova koupila mediální skupina, která například provozuje televize po celém světě (jako byl například původní zájemce Discovery) a něco jiného, když kupujícím bude lokální investor.
„Myslím, že nejblíže k tomu, jak bude fungovat mediální trh budoucnosti, by měl Petr Kellner, o němž se v souvislosti s Novou mluví. Směřuje to k tomu, že někdo bude muset najít průnik mezi telekomunikacemi a médii. Tyhle světy se teď ohromně propojují a nikdo na světě ten byznys model ještě nevymyslel, ale určitě tam je,“ popsal Neuman.
Informace o prodeji televize Nova, respektive celé sítě středoevropských televizních stanic z portfolia americké společnosti CME, se vracejí opakovaně.
„Na spadnutí“ byl prodej v roce 2013 i na konci roku 2017, nyní však dostupné informace nasvědčují tomu, že potenciální obchod dospěl zatím nejdále.
Letos na konci března mediální společnost Central European Media Enterprises (CME) oficiálně oznámila, že hodlá „prozkoumat a vyhodnotit strategické možnosti pro firmu“. Což přeloženo znamená i prodej společnosti nebo její části.
Největší akcionář, americký telekomunikační gigant AT&T (drží 64,1 % akcií), tento plán podporuje, uvedla ve své tiskové zprávě firma.
Vedení Novy letos v červnu opustil generální ředitel Christoph Mainusch. O tom, že právě generální ředitel Mainusch bude první obětí změny majitele, se v zákulisí mluvilo už na konci roku 2017.