Ministr financí Ivan Pilný (ANO) se pokouší zachránit šéfa finanční správy Martina Janečka. Toho totiž do funkce dosadil jeho předchůdce a stranický šéf Andrej Babiš. Proto předstírá, že zajišťovací příkazy, pomocí nichž finanční správa nelegálně likviduje firmy, jsou pouhou metodickou chybou.
Nejde o metodickou chybu. Jde o ničení firem jednotlivými finančními úřady, aniž by proti tomu jim nadřízené orgány cokoli dělaly. Jak zjistily Hospodářské noviny, finanční správa nepochopitelně zničila např. firmu Herst jen proto, že měla na základě přeprodávání majetku podezření na chystaný daňový podvod. Finanční úřad přitom neměl, na rozdíl právě od Hospodářských novin, ani snahu nechat si veškeré podezřelé kroky firmy vysvětlit.
Jenže navíc se už vyskytly i případy, kdy i soudy potvrdily, že se finanční správa chovala nelegálně. V sedmi případech z éry stávající vlády už existují konečné rozsudky, že se finanční úřady chovaly nelegálně, jak potvrdila na ČT24 příslušná náměstkyně jak někdejšího ministra Babiše, tak současného ministra Pilného Alena Schillerová (ANO).
Dále už existuje další více než desítka stejných, ale zatím nepravomocných soudních rozhodnutí. V dalších stovkách případů pak ještě není rozhodnuto.
U firmy FAU, v jejímž případě si Babiš pochvaloval, že „naši na ni klekli“, je veřejně známa část soudního rozhodnutí. Krajský soud ukázal, jak se finanční úřad choval absurdně. Vymáhal dvakrát jednu a tu samou daň (od firmy jako plátce a pak ještě od stejné firmy jako ručitele). Navíc však tvrdil, že došlo k daňovému podvodu. Jak tedy mohl vymáhat příslušnou daň? Jestli měl opravdu podezření na podvod, když na firmu, Babišovými slovy, kleknul, pak chtěl daň z podvodu. Jinak řečeno, snažil se legalizovat podvod.
Ve skutečnosti z toho dané úředníky nikdo neobviňuje. Vše naopak nasvědčuje tomu, že „jen“ zkrátka na žádný podvod podezření neměli a „klekli“ na firmu přinejmenším v případě této konkrétní obrovské daně účelově. To nezakryjete slovy o chybách v metodice, pane ministře a pane finanční řediteli. Jak je tedy možné, že nikdo nenese odpovědnost? Šéfa finanční správy se přitom nezastal jen ministr Pilný, nýbrž nakonec i vláda jako celek (ČSSD, ANO, KDU‑ČSL).
Jenže tím to nekončí. V posledních dnech krajský soud rovněž uvedl, že nepřiměřenou exekuci na firmu FAU seslali i celníci. Jak již dříve informovaly Hospodářské noviny, celní správa absurdně požadovala spotřební daň, na kterou neměla (a nemá) nárok.
Otázkou tedy je, kdo jsou ti „naši“, o nichž Babiš na tajně pořízené a později někým zveřejněné nahrávce prohlásil, že na firmu FAU klekli. Měl na mysli finanční úřad nebo celníky?
Poškození majitelé neprávem zlikvidovaných firem se mohou pochopitelně domáhat náhrady škod (za soudní řízení, za ušlý zisk, za likvidaci dobrého jména firmy, za nelegálně drženou daň atd.). Ministr Pilný se zřejmě domnívá, že vše končí tím, že se devatenácti zlikvidovaným firmám omluvil.
Jenže tím to nekončí, pane ministře. Přinejmenším všichni čeští daňoví poplatníci na nelegální chování finanční správy doplatí, až budou platit zmíněné obrovské náhrady škod. Děkujeme!