Do čela ministerstva financí míří Alena Schillerová, dosud náměstkyně pro daně a cla, zodpovědná i za chod finanční správy vedené generálním ředitelem Martinem Janečkem. Tento úřad stále častěji naráží v soudních sporech o použití obávaných zajišťovacích příkazů. Přestože soudy prohrál, nezákonně pokračoval v exekuci některých postižených firem.
O případu obchodníka s pohonnými hmotami VHS-ROPA plus informoval před časem pořad Reportéři ČT (19. 6. 2017). Je typickým příkladem zvůle státu, který vydáním zajišťovacích příkazů neoprávněně zlikvidoval normálně fungující firmu. Když soud rozhodl v jeho neprospěch, berní úředníci nadále pokračovali v exekuci společnosti a navíc po ní požadovali doplatek daně ve výši 12 milionů korun.
Jako dealer kokainu
Samotný zákrok státu proti této firmě byl dramatický. „Zde proběhl ten nejbrutálnější zásah ozbrojené Daňové kobry, kdy přijelo osm nákladních automobilů. Jako bych byl největší dealer nějakého kokainu v České republice. Vtrhli sem, musel jsem odevzdat veškeré peníze a dokumenty. Všechno zapečetili a veškeré zboží odvezli,“ komentoval akci finančních úředníků, policie a celníků jednatel firmy VHS-ROPA plus Miroslav Müller.
[ctete postid=“170635″ title=“Ivo Ištvan umetá cestu Aleně Schillerové. Jak dopadnou další kauzy hnutí ANO?“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/12/Schillerová-Rusňák-385×230.jpeg“ excerpt=“Olomoučtí žalobci podmíněně zastavili trestní stíhání vlivného podnikatele a sponzora “ permalink=“http://forum24.cz/ivo-istvan-umeta-cestu-alene-schillerove-jak-dopadnou-dalsi-kauzy-hnuti-ano/“]170635[/ctete]
Finanční správa firmě zablokovala veškerý majetek a účty kvůli domnělému dluhu na DPH. Krajský soud pravomocně rozhodl v její prospěch a použití zajišťovacích příkazů označil za nezákonné. Jenže mezitím šla prakticky zničená společnost do exekuce, protože kvůli zabavenému majetku nebyla schopna splácet úvěr. Finanční správa na rozhodnutí soudu nijak nereagovala.
„Ve své podstatě bohužel jsme nedosáhli vůbec ničeho, ten stav zůstal pořád stejný. Finanční úřad nám exekuoval veškerý majetek, dopravní prostředky, zablokované účty a do dnešního dne i po těchto usneseních se nic nestalo,“ stěžoval si tehdy Müller.
Zlomové rozhodnutí soudu
Na tento alarmující případ upozornil vedoucí sekce správy daní a poplatků Komory daňových poradců ČR Tomáš Hajdušek na portálu Podnikatel.cz (12. 12. 2017). Přestože firma VHS-ROPA plus uspěla už u krajského soudu, finanční správa podala kasační stížnost k nejvyššímu správnímu soudu a tvářila se, že pravomocný rozsudek neexistuje. Přestože kasační stížnost nemá odkladný účinek, odmítla vydat zadržený majetek a pokračovala v jeho exekuci.
„Firma VHS – Ropa plus jako účastník řízení požádala nejvyšší správní soud, aby finanční správě zakázal její nemovitosti prodat a soud tak skutečně rozhodl,“ uvedl Hajdušek, který předběžné opatření nejvyššího správního soudu označil za zlomové rozhodnutí, reagující na nezákonné počínání berních úředníků.
Tento případ není ojedinělý. Nedávno byla medializována kauza firmy Naryner Construction. Finanční správa odmítala respektovat pravomocný rozsudek soudu o nezákonně vydaném zajišťovacím příkazu ve výši přesahující dva miliony korun. Zadržované peníze původně odmítla uvolnit rovněž s odkazem na kasační stížnost.
Finanční správa nerespektuje judikaturu
Tato rozhodnutí soudů znamenají blýskání na lepší časy, i když dosažené velmi klopotným způsobem a nezměrným úsilím postižených firem. Situaci stále komplikuje rigidní postoj finanční správy, která nerespektuje judikaturu soudů a prohlašuje, že rozhodnutí nejvyššího správního soudu je závazné pouze v daném konkrétním případě, nikoli v jiných obdobných kauzách.
Hajdušek uvádí, že finanční správa dosud prohrála v souvislosti se zajišťovacími příkazy 23 soudních sporů a další více než stovka je v běhu. Žaloby však přibývají, přičemž ne všechny firmy mají prostředky a energii na dlouhotrvající řízení.
To se může v konečném důsledku odrazit ve vymáhání náhrady škody s v řádu miliard korun z kapes daňových poplatníků. Je ovšem neblahou skutečností, že tyto spory jsou během na dlouhou trať a mohou podle kvalifikovaných odhadů trvat až deset let. Některé firmy se tak pravomocného rozsudku ani „nedožijí“.
Fatální porážka s FAU
Nejmedializovanější případ se týká společnosti FAU Přerov, která sídlí v areálu Prechezy spadající do holdingu Agrofert. O firmu podle otevřených zdrojů projevila Precheza neúspěšný zájem, a poté na ni slovy Andreje Babiše „klekly“ příslušné úřady. Soudy však pravomocně rozhodly o zrušení dvou zajišťovacích příkazů na jednu platbu ve výši 200 milionů korun a předtím na 340 milionů korun vyměřených celníky.
[ctete postid=“171676″ title=“Co mají společného ministr vnitra Metnar a Ondráček? Pohotovostní pluk VB“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/12/Metnar-385×230.jpeg“ excerpt=“Kolem nastupujícího ministra vnitra Lubomíra Metnara narůstají otazníky. Nejdříve “ permalink=“http://forum24.cz/co-maji-spolecneho-ministr-vnitra-metnar-a-ondracek-pohotovostni-pluk-vb/“]171676[/ctete]
Stát bude muset tyto peníze vrátit, a navíc mu hrozí soudní spor o náhradu škody přesahující miliardu korun. Alena Schillerová a Martin Janeček jsou však nadále přesvědčeni, že se firma FAU dopouštěla daňových podvodů, což ovšem žádný soud zatím neprokázal.
Rostoucí prohry u soudních pří ovšem přispěly k tomu, že finanční správa začíná couvat a mění metodiku. Neměla by být při používání zajišťovacích příkazů tak invazivní jako dosud. Avizovaným cílem je odstranit riziko likvidace firem, které se ničeho nezákonného nedopustily.
Kdo ponese odpovědnost?
Že by ministerstvo financí a finanční správa přiznaly chybu a minimálně se omluvily nezákonně perzekvovaným podnikatelům, to nehrozí. Martin Janeček je stále přesvědčený, že jeho úředníci postupují podle zákona. Do poslední chvíle obhajoval i dvojí výměr na tutéž daň pro firmu FAU, zatímco odcházející ministr Ivan Pilný se za podobné excesy omluvil.
Nová metodika prý pouze „sjednocuje, zpřesňuje a zkvalitňuje současnou praxi vydávání zajišťovacích příkazů“. Toto „zpřesňování“ a „zkvalitňování“ současné praxe stálo existenci zatím desítek prokazatelně nezákonně zničených firem, přičemž skutečný počet je mnohonásobně vyšší. Teprve čas ovšem ukáže, jestli je změna přístupu míněna vážně, a zda budou zajišťovací příkazy skutečně využívány jen v krajních případech, jak požaduje judikatura nejvyššího správního soudu.
Mírný optimismus kalí skutečnost, že za výše uvedené lapsy nikdo nenese odpovědnost. Babišův chráněnec Martin Janeček ani Alena Schillerová to nebudou. Schillerová naopak v hierarchii státní správy povýší.