Soud v Hradci Králové koncem května rozhodl v kauze modernizace Hotelu Bohemia Chrudim. Společnosti HOMA holding napojené na impérium největšího tuzemského zbrojaře Jaroslava Strnada a firmě Cettus uložil peněžité tresty ve výši 300 000 korun. Pěti obžalovaným manažerům zmíněných firem uložil tresty ve výši 26 a 28 měsíců s podmíněným odkladem na dva roky.
Oč v této kauze šlo? Podle obžaloby se v roce 2012 celkem osm manažerů tří firem pokusilo spáchat dotační podvod dohodou na neoprávněném odčerpání nejméně devíti milionů korun z diskutabilní rekonstrukce chrudimského hotelu, spolufinancované z evropských fondů. Tyto „uspořené“ prostředky vyfakturované za fingované práce měly skončit v kapsách obžalovaných. Investorem stavby byla společnost HOMA Holding, technický dozor investora prováděla společnost Cettus, a zhotovitelem zakázky byla stavební firma Metrostav.
Proplácení fingovaných stavebních prací
Podle vyšetřovatelů šlo o organizovanou skupinu a finanční zájmy Evropské unie měly být poškozeny tím, že na zakázku poskytla většinu prostředků ve výši 43 milionů korun prostřednictvím Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod. Rekonstrukci dotovala i chrudimská radnice, která již na proplacení stavebních prací vynaložila stovky tisíc korun. Obžalovaným v případě prokázání viny hrozilo dva až osm let vězení.
Soud sice nakonec zprostil obžaloby zástupce Metrostavu, nicméně dospěl k závěru, že manažeři zbývajících dvou firem jednali podvodně, přičemž v rámci vykazovaných stavebních prací vystavovali fiktivní fakturace. Potrestal je za to, že usilovali o proplacení mikropilotáže, která nebyla v projektovaném rozsahu provedena. Rozsudek je dosud nepravomocný a státní zástupce Adam Borgula se namístě odvolal.
„Mám za to, že soud nemohl dospět ke správným skutkovým závěrům, neboť neprovedl odposlechy, na nichž obžaloba stála,“ komentoval prvoinstanční rozsudek Borgula, který použití odposlechů opakovaně navrhoval, ale soud je z nejasných důvodů zamítl. Tresty jsou relativně mírné, podle soudu především z důvodu předchozí bezúhonnosti obžalovaných.
Nestandardní počínání manažerů obou společností dopadlo na samotnou rekonstrukci hotelu s celkovým rozpočtem 74 milionů korun, která se po policejním zásahu v roce 2013 zastavila. Místní si stěžují na nesplněné sliby jeho majitelů. Hotel původně vlastnila společnost HOMA holding, kterou kontroloval zbrojařský magnát Jaroslav Strnad. Ten firmu v problémech později i s hotelem prodal společnosti Bazcom.
Součástí projektu rekonstrukce hotelu byla nadstavba levého křídla, stavba bowlingového a kongresového sálu či vybudování wellness zóny. Část dotace, o kterou majitel hotelu žádal, však nebyla vyplacena a v současnosti je smlouva na její poskytnutí vypovězena. Osud dofinancování této stavby je tak nejasný.
Strnadův chrudimský pomníček
Jak uvádí Mladá fronta DNES v článku „Chrudim trápí opuštěný hotel, majitelé sliby nesplnili“ (4. 2. 2017), hotel Bohemia je už čtyři roky uzavřen a rozkopané prostranství před ním hyzdí město. Nový majitel nepodniká nic a vyčkávají i radní. Zástupci společnosti Bazcom přitom hned od začátku slibovali, že určitě chtějí rekonstrukci dokončit. Jenže jediným viditelným posunem je to, že si zajistili prodloužení stavebního povolení.
Vedení města podle deníku doufá, že posun ve věci by mohl přinést rozsudek, který určí, zda společnost HOMA holding se skutečně provinila, či nikoliv. Konec soudního řízení je však v nedohlednu a nic dobrého nevěstí prvoinstanční rozsudek, konstatující vinu původního majitele hotelu.
Chrudimská veřejnost považuje projekt rekonstrukce hotelu za zpackaný a starosta města Petr Řezníček (SNK-ED) tvrdí: „Je to tristní situace, která ovlivňuje život ve městě.“
O tom, proč se Strnadovým firmám jinak tolik daří a v několika posledních letech expandují, lze jen spekulovat. Především na ministerstvu obrany se stává téměř monopolním dodavatelem, přičemž jeho firmy získávají zakázky zpravidla bez výběrového řízení.
Něco napovídají Strnadovy výborné vztahy s Hradem, jelikož firma DAKO-CZ, za kterou stojí společně s kontroverzním podnikatelem Alexejem Beljajevem s vazbami na Kreml, je jedním z největších sponzorů prozemanovské Strany práv občanů. Samotný prezident se veřejně vyjádřil v tom smyslu, že je „neplaceným agentem“ jedné z klíčových firem Jaroslava Strnada.
Strnadův byznysový partner Beljajev je současně podle otevřených zdrojů dobrým známým Andreje Babiše ještě z doby jejich společného působení v slovenském podniku zahraničního obchodu Petrimex za komunistického režimu. Beljajev je podle svých slov s Babišem dodnes v dobrém kontaktu. Současná Strnadova vlivová síť přesahuje hranice resortu obrany a expanduje i do jiných průmyslových sfér.
Kde se mu nedaří, jako v případě zpackané rekonstrukce hotelu Bohemia, ztrácí novodobý privilegovaný jestřáb Jaroslav Strnad zájem. V Chrudimi tak zanechává svůj pomníček.