Problémy kolem zetě ministryně financí Schillerové a významného sponzora hnutí ANO Rusňáka nekončí. Do vyšetřování rozsáhlých úniků z policejních databází je zapojena jeho společnost DRFG. Rusňák byl už vyšetřován a jeho stíhání bylo podezřele zastaveno.
Jméno vlivného podnikatele a brněnského zákulisního hráče Davida Rusňáka vešlo poprvé do veřejného povědomí v roce 2017 v souvislosti s kauzou rozsáhlých nezákonných úniků informací z policejních evidencí. Je do ní zapletena řada bývalých policistů, celníků a podnikatelů. Policie tehdy po masivní razii obvinila osmnáct lidí, mezi nimi i Rusňáka, zetě tehdejší náměstkyně ministra financí Aleny Schillerové.
Rusňák byl trestně stíhán kvůli podezření, že za pomoci bývalých detektivů Šlachtova ÚOOZ dostával průběžné informace ze živých vyšetřovacích spisů, které proti němu vedla policie. Řadu let si nechával zjišťovat, jestli proti němu nebo jeho investiční skupině DRFG, podnikající v nemovitostech, telekomunikacích či teplárenství, policie zahájila nějaké kroky.
Ochrana byznysu DRFG
Jak zjistil server Aktuálně, ve vyšetřování této rozvětvené kauzy se znovu objevila DRFG, společnost s miliardovým obratem. Rusňák byl jedním ze zákazníků majitele bezpečnostní agentury a bývalého policisty Davida Ratajského. Policisté jsou přesvědčeni, že Ratajský dlouhé roky sabotoval ta nejzávažnější vyšetřování elitních policejních útvarů a chránil podsvětí.
Vzájemná spolupráce podle zjištění policie fungovala tak, že když DRFG v letech 2016 či 2017 uvažovala o nákupu nějaké firmy, její manažer poslal Ratajskému seznam, koho potřebuje prověřit. Ratajský skupině zajišťoval bezpečnostní služby, a zároveň byl obchodním partnerem majoritního vlastníka DRFG Rusňáka. Až do policejního zásahu spolu podnikali ve firmě prodávající drony.
Ratajský měl k dispozici rozsáhlou síť aktivních policistů, mezi nimi i tehdejšího důstojníka protikorupční policie Daniela Medvece. Když DRFG někoho potřebovala prověřit, toho prolustroval v přísně tajných policejních databázích, a reportoval, pokud některou z firem prověřovala policie, či se chystala stíhat některého z jednatelů.
Policisté zajistili důkazy v mobilních telefonech v komunikaci mezi Ratajským a manažerem DRFG. Že by o těchto aktivitách nevěděl Rusňák, je v podstatě vyloučené, nakonec byl do nich sám osobně zapojený.
Server Aktuálně v dalším článku uvedl, že v souvislosti s vyšetřováním lihové mafie vyšlo najevo, že někteří zlínští policisté a celníci celé roky nelegálně kryli jedny z největších prodejců vína. Mařili tak vyšetřování stomilionových podvodů při dovozech nekvalitního alkoholu. Umožňovali těmto firmám vyhnout se kontrolám a chystaným zátahům celníků. Jedná se o stejnou skupinu, jejíž služby využívala Rusňákova firma DRFG.
Tolik nové skutečnosti.
Rusňákovo zastavené stíhání
David Rusňák byl v souvislosti s předloňským zátahem podezřelý, že si u policie zajišťoval ochranu svých byznysových aktivit. Vyšetřovatelé mu prokázali dvanáct nelegálních přístupů do policejních evidencí.
Rusňákovo zapletení do kriminálních aktivit tehdy znamenalo komplikace i pro Alenu Schillerovou, která byla vetována premiérem Bohuslavem Sobotkou jakožto nástupkyně odvolaného ministra financí Andreje Babiše. Schillerová tvrdila, že nemá s hnutím ANO nic společného, což nepůsobilo věrohodně.
Problém jejího zetě v té době umocnily informace, že v roce 2014 věnoval brněnskému hnutí ANO sponzorský dar 1,2 milionu korun, který neprošel řádnou evidencí. Jeho žena Petra, dcera Aleny Schillerové a dnes už bývalá brněnská radní za hnutí ANO, přidala 200 tisíc. Vliv Rusňákovy rodiny v brněnské buňce ANO prudce rostl a nebylo možné uvěřit, že by o tom adeptka na post ministryně neměla tušení.
Poté, co se provalily Rusňákovy skandály, se od něj distancoval Andrej Babiš. Požadoval jeho odchod z hnutí ANO a vrácení nepřiznaného daru, což se dodnes stalo pouze z poloviny. Jindy a jinde kvůli černému financování strany minimálně padaly hlavy.
Zatímco na Babišovo místo přechodně nastoupil Ivan Pilný, Schillerová se dočkala po parlamentních volbách v roce 2017, ve kterých zvítězilo hnutí ANO. Tehdy došlo v brněnské kauze k podivnému vývoji.
Podezřelé zastavení stíhání
Obviněný Rusňák se k trestným činům přiznal, požádal o vyčlenění svého případu z rozvětvené kauzy a o podmíněné zastavení stíhání. Olomoučtí vrchní státní zástupci jeho žádosti vyšli vstříc, „shodou okolností“ týden před jmenováním první jednobarevné vlády hnutí ANO. Podmíněně zastavili jeho stíhání, jen se nesmí dva roky dopustit žádného trestného činu.
Verdikt žalobců vyvolal pochybnosti nejen proto, že jím zároveň umetli cestu Schillerové do vlády. Přišlo by jí jistě velmi nevhod, kdyby její zeť chodil k soudu. Už tehdy vznikaly otázky, zda se v podobných případech měří stejným metrem, a nejde o předčasný a neadekvátní zásah do vyšetřování závažné kauzy.
Většinou k podmíněnému zastavení stíhání dochází v případech typově dopravních nehod, kde je možná domluva obviněného s poškozeným, a státu nevznikla škoda. Vždy se ale musí pečlivě zvažovat. Rusňák prováděl trestnou činnost delší dobu a zapojoval do ní orgány činné v trestním řízení, proto vyvolává splnění zákonných podmínek k zastavení jeho stíhání velké otazníky.
Nebylo to přitom poprvé ani naposledy, kdy Ištvanovi olomoučtí žalobci vyšli nezvykle vstříc zájmům konglomerátu ANO. To se projevilo ve válce o policejní reorganizaci nebo v dodání kompromitujících materiálů proti bývalému řediteli GIBS Murínovi, které se Babišovi a jeho tisku hodily k jeho mediální diskreditaci.
Taková normální rodinka
Poslední informace z vyšetřování naznačují, že jméno Davida Rusňáka a jeho firmy DRFG je do podezřelých struktur zapojeno více, než bylo dosud známo.
Je naprosto absurdní, že se v nejbližším okolí ministryně financí s mimořádnými pravomocemi ocitají osoby napojené na organizovaný zločin. Vynášení informací ze živých policejních spisů kvůli ochraně vlastního byznysu je v jiných i méně průkazných případech (Vidkun, Beretta) považováno za velmi závažnou kriminalitu.
Neudržitelnost situace Schillerové vyznívá tím spíše, že se její aparát vozí po malých podnikatelích, zaklekává na firmy a tvrdě je penalizuje za sebemenší i nechtěné provinění. Jenže co čekat od ministrů vlády v čele s premiérem, který má sám máslo na hlavě, je v setrvalém střetu zájmů, a jehož stíhání bylo rovněž zastaveno za velmi podivných okolností?