Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková na sociální síti oznámila, že při příležitosti Mezinárodního dne lidských práv byla přijata Charta proti domácímu násilí, kterou podepsalo 16 firem, institucí a organizací. Patří mezi ně například Vodafone, IKEA nebo Tesco.
„V České republice zažila nějakou z forem psychického násilí téměř každá druhá žena a každá pátá se setkala s fyzickým nebo sexuálním násilím. Většina z nich o těchto zkušenostech mlčí. Kromě specializovaných služeb pro oběti a státních institucí tak mohou klíčovou roli hrát i zaměstnavatelé. Důsledky domácího násilí se totiž pochopitelně promítají i do pracovního prostředí a práce může být pro tyto oběti jediným místem, kde se cítí v bezpečí. Mám proto velkou radost, že při příležitosti Mezinárodního dne lidských práv na konferenci Lidská práva a Česko byla přijata a podepsána Charta proti domácímu násilí,“ oznámila zmocněnkyně.
Charta vznikla z podnětu firem Vodafone a IKEA a organizace ROSA Centrum pro ženy, záštitu jí dala Šimáčková Laurenčíková a Odbor rovnosti žen a mužů Úřadu vlády.
„Zlepšení postavení obětí domácího násilí patří k prioritám vlády i mým prioritám v roli zmocněnkyně vlády pro lidská práva. V této oblasti se nám také aktuálně daří prosazovat řadu pozitivních legislativních změn. V červnu vláda vyslovila souhlas s ratifikací Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí (Istanbulská úmluva, pozn. red.). V srpnu vláda schválila nový akční plán prevence domácího násilí. V přípravě je také nový zákon o domácím násilí či zavedení specializace trestních soudů na domácí a sexuální násilí. Moc děkuji za širokou podporu a zájem všech, kteří chtějí přispět k dosažení nulové tolerance vůči domácímu násilí a zvyšování bezpečí jeho obětí,“ napsala Šimáčková Laurenčíková.
Právě například firma Vodafone se již před několika lety spojila se společnostmi IKEA, Avon a dalšími a problematice domácího násilí se věnuje směrem k zaměstnancům. „Před dvěma roky jsme začali pořádat bezplatné kurzy – Akademie proti domácímu násilí, kde chceme inspirovat ostatní, aby se toho tématu nebáli a aby i oni svým zaměstnancům nabízeli pomoc. Tahle Akademie už probíhá přes dva a půl roku, prošly jí desítky firem a už máme i velmi pozitivní výsledky, že některé firmy zavedly různé programy a věnují se osvětě. Snažíme se kultivovat i pracovní prostředí. Často se lidé, kteří doma něco prožívají, cítí v práci daleko bezpečněji, takže kde jinde tu pomoc nabídnout než právě v práci,“ řekla v rozhovoru pro deník FORUM 24 Veronika Řídelová, která má na starosti aplikaci Bright Sky, která obětem domácího násilí pomáhá.
Domácí násilí podle dostupných dat v České republice zažila téměř každá druhá žena a každá pátá se setkala s fyzickým nebo sexuálním násilím. Většina z nich o své zkušenosti s násilím mlčí. Pouze 49 procent je ochotno se někomu svěřit a jen 8 procent obětí nahlásí nejzávažnější incident na policii.
Podle průzkumu agentury Ipsos, který nechala udělat iniciativa Pod Svícnem, se celkem 22 procent lidí v Česku stalo obětí nějaké formy domácího násilí. Více než polovina obětí domácího násilí si nese následky v sociální oblasti – hůře navazují vztahy a mají sníženou důvěru k lidem. Podle výzkumu také až 44 procent lidí zná někoho, kdo domácí násilí zažil, a 31 procent obětí domácí násilí s nikým neřeší.
Na schválení zákona o domácím násilí se chce zaměřit v příštím roce ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ministr oznámil, že je to na jeho „to-do listu“ vedle manželství pro všechny, pomoci lidem z dluhových pastí rychlejším oddlužením, uznání tělesných trestů dětí za nepřijatelné a dalších lidskoprávních témat.