ROZHOVOR / „Blíží se volby v EU, za dveřmi jsou volby v USA a je nejvyšší čas informovat veřejnost, že komunistická Čína má obrovský zájem na tom, aby byli v našich volbách zvoleni lidé poddajní, kteří budou vstřícní k jejich vlivu,“ varoval senátor Pavel Fischer. Předseda senátního bezpečnostního výboru se v minulém týdnu zúčastnil jednání Meziparlamentní aliance pro Čínu (IPAC) v parlamentu v Londýně. Jedním z řešených témat byly zintenzivňující se kybernetické útoky z Číny na politiky, kvůli kterým udělily v pondělí Velká Británie a USA na čínské subjekty sankce. V rozhovoru pro deník FORUM 24 Fischer čínské hrozby popsal blíže, přičemž uvedl, že cílem Číny bylo napadnout všechny politiky z EU, kteří jsou součástí skupiny IPAC.
V minulém týdnu jste se účastnil jednání IPAC v Londýně. Řešili jste tam čínské kybernetické hrozby na britské politiky? Jakým způsobem?
Za zavřenými dveřmi jsme se setkali s ministrem pro bezpečnost Tomem Tugendhatem, představiteli bezpečnostních institucí a se členy Sněmovny lordů i Dolní sněmovny. Vedle konkrétních příkladů jsme spolu sdíleli zkušenosti a jednali o legislativních úpravách. Z tohoto pohledu musíme naslouchat kolegům nejen ze Spojeného království a dalších evropských států, ale třeba i z Tchaj-wanu. Jak známo, jejich volby byly v roce 2024 pod tvrdou palbou Pekingu, z toho se můžeme poučit i u nás.
Komunistická Čína má obrovský zájem na tom, aby byli v našich volbách zvoleni lidé poddajní, kteří budou vstřícní k jejich vlivu.
Ostatně v tomto smyslu byla skvělou příležitostí k jednání nedávná návštěva zvolené tchajwanské viceprezidentky Siao Pi-kchim, s níž jsem mohl osobně o těchto věcech do detailů mluvit. Blíží se volby v EU, za dveřmi jsou volby v USA a je nejvyšší čas informovat veřejnost, že komunistická Čína má obrovský zájem na tom, aby byli v našich volbách zvoleni lidé poddajní, kteří budou vstřícní k jejich vlivu.
Bylo zveřejněno, o které politiky, kteří měli být hackery v minulosti napadeni, se jedná?
Ano, ale některé informace zatím nejsou veřejné. Podle všeho útok byl mnohem rozsáhlejší, než se zatím připouští. Podle informací ministerstva spravedlnosti USA z pondělí bylo cílem napadnout všechny politiky z EU, kteří jsou součástí skupiny IPAC. Útočníci se zaměřili i na členy parlamentu Spojeného království, celkem 43.
Vedle toho útok této hackerské skupiny cílil i na nejvyšší představitele USA. Útok tedy směřoval na Bílý dům, ministerstva i na jednotlivé členy amerického Kongresu, přičemž cílem byly pracovní i soukromé e-mailové adresy. Zároveň byl útok veden v USA na členy volebních týmů ve volbách 2020. Dalšími byly firmy nebo ti, co před čínským režimem uprchli do zahraničí. Dokonce útok směřoval na představitele Norska a na členy výboru Nobelovy cenu míru, kteří rozhodli v roce 2018 o udělení ceny bojovníkům za lidská práva v Hongkongu.
Jak zásadní problém to pro Brity je a může to mít vliv na jejich vztahy s Čínou?
Je to naprosto zásadní problém. Někteří členové britského parlamentu byli dokonce zařazeni v Pekingu na zvláštní sankční seznam. Takže jediná správná odpověď byla, aby čínský velvyslanec dostal zákaz vstupu do parlamentu. A to se podařilo prosadit. Tak vypadá suverénní odpověď suverénního státu.
Jediná správná odpověď byla, aby čínský velvyslanec dostal zákaz vstupu do parlamentu.
Na druhé straně i z naší zkušenosti víme, že se najdou firmy, které vždy dokážou mluvit ve prospěch svých akcionářů s cílem zachránit zisky z čínského trhu alespoň pro nejbližší účetní období. I proto se mohou soukromé zájmy, vedeny krátkodobou strategií soukromých firem a jejich akcionářů, dostávat do zásadního rozporu s tím, co je zájmem států a demokratických společností. Svoboda ani suverenita nejsou na prodej. Bylo by krátkozraké na neodpovědné požadavky firem nekriticky slyšet. Proto pokaždé, když se Čína dopustí něčeho podobného, musí přijít tvrdá reakce.
Z útoků byla obviněna skupina APT31, která má být napojená na čínský stát. Do jaké míry se s tím dá spojovat čínská vláda?
Mě osobně docela zajímá, jaký je názor expertů z bezpečnostní komunity, a ti hovoří jasně. Představitelé FBI ve výše zmíněném prohlášení potvrdili, že se jedná o státem sponzorovaný systém, jehož cílem je zasahovat do chodu demokratických států a s pomocí státem podporovaných hackerských skupin, jako je APT31 Group, podlomit naši bezpečnost. Čína má skutečně docela jiné cíle a nemyslí to s námi dobře. Generální tajemník má za úkol udržet u moci komunistickou stranu, a to doslova přes mrtvoly. Čím dříve si to připustíme, tím lépe pro nás.
Generální tajemník má za úkol udržet u moci komunistickou stranu, a to doslova přes mrtvoly.
Co je podle vás cílem čínských kybernetických útoků?
Nejde o nic nového. Krást patenty a zcizit duševní vlastnictví. Šmírovat každého, kdo vystoupí z řady. Všechny, kdo uprchli z Číny před perzekucí, umlčet, najít je ve světě, vydírat je, například výhrůžkami, které dostanou příslušníci jejich rodin. S využitím našich technologií si vybudovat vlastní obranný průmysl a ohrozit demokracie, jako je Indie, Filipíny nebo Tchaj-wan. Kontrolovat strategické rozhodování o dopravě, technologiích, surovinách, mezinárodních standardech a pravidlech.
I proto bychom neměli podcenit nástup Číny v OSN, kde si nárokuje mnohem větší vliv, než by jí příslušel. To může být nebezpečné i pro nás. Ostatně neschopná reakce OSN a dalších organizací na šíření pandemie covidu-19 byla smutný důkaz toho, že se řada institucí chová dnes podle toho, co si přeje Peking. A nakonec, a to je velmi vážné, je tu rostoucí spolupráce Číny s Ruskem. A to, jak známo, exceluje v umění ovlivnit veřejnou debatu v našich zemích, šířit dezinformace a podlamovat důvěru občanů ve spravedlnost nebo ve férové volby. Může to pro nás být do budoucna velice nebezpečné. K ohrožení přispívá také nástup umělé inteligence a manipulace s video obsahem a dalšími informačními prostředky.
Britský vicepremiér Oliver Dowden, který uvalení sankcí na hackery v pondělí oznámil, si chce předvolat čínského velvyslance. Co se od jednání očekává, když Peking obvinění odmítl?
Předpokládám, že důkazy jsou natolik jasné, že reakce přijít prostě musí. Je to i v našem vlastním zájmu. Z rozhovorů s britskými kolegy dobře vím, že o dalším postupu odpovědně diskutují. Všem je přitom jasné, že předvolání velvyslance není dostatečnou odpovědí. Čína je hrozba. Takto mluví oficiální dokument NATO, který členové Severoatlantické aliance přijali na společném zasedání. Nyní je třeba podle toho zaúkolovat bezpečnostní aparát a informovat veřejnost. Jak známo, bez odpovědných občanů, kteří vědí o technologické hrozbě totalitní Číny, se neubráníme.
Dá se ze strany Číny očekávat reakce na uvalení sankcí?
Ano, ale to nebude nic nového. Očekávám, že vyhlásí, že jsme zranili city čínského lidu nebo něco podobného.