Cvičení vojenských lodí NATO znemožnilo tankerům ruské stínové flotily využívat důležité kotviště ve Středozemním moři, Laconský záliv u řeckého pobřeží. Ruské lodi ho masivně využívaly k přečerpávání své ropy a k obcházení sankcí.
Podle zpráv nezávislého ruského webu The Moscow Times cvičení lodí NATO ve Středozemním moři vytlačilo z důležitého kotviště tankery Ruské federace. Jak uvádí list s odvoláním na agenturu Bloomberg, lodě tzv. ruské Stínové flotily již do zálivu nevplouvají. Ten přitom tvořil důležitou zastávku na námořní cestě vedoucí do Suezského průplavu a dále na východ.
Mohou za to vojenské manévry NATO, které se v zálivu konají od začátku května a potrvají až do pátku. V průběhu těchto dní se v oblasti uskutečnilo či ještě uskuteční nejméně pět různých cvičení, včetně palebných manévrů. Cvičení se účastní válečné lodě, letadlové lodě i ponorky z 16 zemí, včetně USA, Velké Británie, Francie či Německa.
Pro ruskou tzv. Stínovou flotilu, sloužící k obcházení sankcí pro vývoz ropy, to bezpochyby znamená nepříjemnou komplikaci. Tvoří ji asi 800 tankerů, které navíc nedisponují mezinárodním pojištěním, jež by pokrylo případnou ropnou havárii. V zálivu přečerpávaly ropu z jedné lodi na druhou, aby se tak vyhnuly omezením uvaleným na Rusko kvůli jeho válce na Ukrajině.
USA proto již na padesát lodí a také na společnosti, které je vlastní, uvalily sankce. Má se jednat o společnosti ze Spojených arabských emirátů a také na ruský Sovcomflot, tedy na největší ruskou lodní přepravní společnost, který měl před válkou flotilu 110 lodí.
Navzdory omezením uvaleným mezinárodním společenstvím se Rusku daří nadále obcházet snahy o omezení jeho zisků z ropy. V dubnu letošního roku se příjmy ruského rozpočtu z prodeje této suroviny meziročně zdvojnásobily, a to až na 11,5 miliardy dolarů.