
Vůdce hnutí ANO Andrej Babiš. FOTO: ČTK
FOTO: ČTK

KOMENTÁŘ / V posledních týdnech poněkud poklesla podpora hnutí ANO Andreje Babiše. Pokles nejspíše reaguje na dění ve Spojených státech a kroky Donalda Trumpa. Babiš, Karel Havlíček, Alena Schillerová a další lidé z ANO na Trumpa vsadili všechno, jenže ta sázka jim najednou nevychází. To musí vidět naprosto každý, ať je pro Babiše, pro Fialu, pro Okamuru, anebo třeba pro Turka či Konečnou.
Novinky si od agentury NMS Market Research nechaly udělat exkluzivní průzkum, podle kterého si skoro polovina Čechů myslí, že by tuzemští politici měli v podpoře amerického prezidenta Donalda Trumpa brzdit, dokonce se od něj distancovat. Proč? Většině z nich může Trump uškodit. Výjimkou je šéf SPD Tomio Okamura.
Podle analytičky NMS Terezy Friedrichové bude postoj předních představitelů českých politických stran „v nadcházejících dnech klíčový a může ovlivnit dynamiku kampaně k podzimním volbám“. Za největšího podporovatele amerického prezidenta 40 procent Čechů považuje Babiše, který o sobě říká, že je „trumpista“. Za ním následuje s 37 procenty Okamura, europoslanec Filip Turek (33 procent), Alena Schillerová (32) a Karel Havlíček (29).
Posun ve veřejných náladách představuje pro ANO velký problém, lze říct, že v tom Babiš lítá jak nudle v bandě a strašně rád by souboj s vládou vrátil do roviny domácích témat. Potíž tkví v tom, že Trump prosákl i do nich.
V úterý zveřejnily Seznam Zprávy rozhovor s Karlem Havlíčkem. Typické a velmi aktuální na něm je, jak se stínový premiér ANO musí bránit podezření, že je Babišovo hnutí proruské a pro Putina. Zahraniční politika, mimo jiné pobyt ANO ve frakci Patrioti pro Evropu, jež často hlasuje prorusky čili tak, že to Putinovi vyhovuje, prostě začala silně ovlivňovat politiku domácí.
My jsme se už všichni zbláznili? Všichni ne
V rozhovoru se Havlíček diví čerstvému českému odporu k USA: „Dnes mám pocit, že se všichni odtahují od Spojených států, což je pro mě naprosto nepochopitelná věc,“ říká. Na dotaz, v čem se vláda odtahuje od Spojených států, odpoví: „Nevím, jestli jste četla komunikační kartu z Úřadu vlády, od té party kolem plukovníka Foltýna. To je ta komunikační karta, která komunikovala, jakým způsobem si Trump dovolil komunikovat například k Ukrajině a Zelenskému. A do značné míry vlastně oni považují Trumpa za hrozbu.“ Jak ukazuje průzkum Novinek, nejsou sami.
Havlíček se dostane na domácí půdu a pokračuje, že jde o nešťastné jednání a že on by si nikdy nedovolil „posílat nějaké komunikační karty ostatním lidem, například poslancům, jakým způsobem mají komunikovat“. Končí otázkou: „My jsme se už všichni zbláznili?“ Pak pokračuje, že Strategický komunikační odbor vlády (STRATKOM) posílá informace, jak se máme stavět ke smrti Jana Palacha. „Já to vím, jak se k tomu mám stavět, nepotřebuju nikoho na Úřadu vlády, kdo mi to bude říkat.“
Jde o lednovou kartu STRATKOMu, jež radila: „Aktivně komunikovat: Svoboda není samozřejmost – k vítězství zla stačí, aby dobří lidé nedělali nic. Komunistický režim byl skutečnou totalitou s omezováním základních lidských práv, mj. svobody slova. Jakékoli srovnávání současnosti s touto érou je především velkým projevem neúcty k obětem totality a k lidem, jako byl Jan Palach…“ K tomu připomenu, jak Andrej Babiš opakovaně tvrdil, že máme novou totalitu. Studium té karty by mu možná docela prospělo.
Havlíček je také dotázán, zda by ANO zrušilo STRATKOM. Odvětil bez váhání: „V prvních hodinách.“ V prvních hodinách by zrušili Foltýna a jeho úřad? „Samozřejmě.“
Podivuhodné, jak koordinátor strategické komunikace Úřadu vlády Otakar Foltýn pije hnutí ANO krev. Proto, že nabízí poslancům, jak se dívat na Palacha? Proto, že vydal komunikační kartu, která říká, že „zastavit Rusko je v českém národním zájmu“?
Červené kšiltovky z Číny
Foltýn vysvětluje, jak Trump jedná se Zelenským, že „Trumpovy ostudné výroky na adresu Ukrajiny jsou nahrávkou nepříteli“ a podobají se tvrzení, „že si Američané sami bombardovali Pearl Harbor“. Vysvětluje, že „naše podpora Ukrajiny včetně vojenských dodávek potrvá do doby, dokud nebude dlouhodobé a udržitelné mírové řešení, vyjednané a odsouhlasené Ukrajinou“.
Vše OK, tato karta je úplně normální a mohla by mít cenu pro mnoho politiků ANO, ostatně jim to vzkazují i občané, jak vyplývá z výše uvedeného průzkumu Novinek.
Pokud hnutí okamžitě zruší STRATKOM, nahradí ho nějak? Vypadá to, že nikoliv, že tímto způsobem s veřejností nechce komunikovat. Možná i proto, že se teď situace začíná mírně obracet. Kupříkladu kartu „Zastavit Rusko je v českém národním zájmu“ zřejmě lidé docela dobře chápou. Stejně jako chápou, že se Trump, kterého ANO vynášelo do nebe, chová vůči Evropě nepřátelsky, tedy že se Babiš nebezpečně spletl.
On sám předvádí přemety. V pondělí řekl Deníku k Trumpovým clům: „Nevím, co tím sleduje, ale to, co dělá, je úplně šílené. Pokud se teď vyjádřil, že nečekal takovou reakci akciových trhů, tak mám obavu, zda tomu rozumí.“ Taky řekl, že to, co dělá Trump, nevypadá jako demokracie a „mně se to nelíbí“.
Na dotaz, jestli nelituje, že je trumpista a jestli nechce spálit červené kšiltovky, odpověděl: „My máme program pro Česko. Na červených kšiltovkách, kterých jsem nechal vyrobit 50 tisíc v Číně, je nápis Silné Česko. Nestrašíme válkou jako pan Fiala, jenž koupil stíhačky, které dorazí za deset let.“ Znovu napadne starost Fialovy vlády o obranu země, a ještě se pochlubí kšeftem s Čínou, jež podporuje Putina.
Kroutí se jak had, dělá, co může, ale stejně důvěru ztrácí, přestává mu být rozumět. Trumpova cla nepochybně tvrdě dopadnou i na jeho firmy. Možná by Foltýnův STRATKOM mohl vydat komunikační kartu „Jak rozumět Babišovým kotrmelcům“, protože v tom mají mnozí občané fakt hokej.
U karty k výročí Palachova týdne v roce 1989 jsem měl jisté pochybnosti, mám za to, že čin Palacha lidé, vyjma kovaných komunistů, dobře chápou a znají. U karty s Trumpem útočícím na prezidenta Zelenského pochybnosti nemám. Tady je lidem potřeba vysvětlovat víc a víc. Obrat v USA je opravdu těžko pochopitelný a provází ho silná dezinformační kampaň. Havlíček i Babiš jsou vedle. A mají na to i průzkum.