Tisková zpráva Evropské novinářské federace (European Federation of Journalists – EFJ) odkazuje na výsledky závěrečné zprávy projektu The Media Pluralism Monitor 2020 (MPM2020) vydané v červenci 2020. Projekt MPM2020 zpracoval Evropský univerzitní institut ve Florencii (EUI) společně s Centre for media Pluralism and Media Freedom. Projekt se snaží vědeckými metodami dokumentovat kondici mediálního prostředí a analyzovat hrozby pro mediální pluralitu a svobodu ve členských (a některých kandidátských) státech Evropské unie. Práce na projektu probíhaly v letech 2018 a 2019, mediální pluralita je v projektu definována čtyřmi kategoriemi: právní garance existence svobodného mediálního prostředí, pluralita mediálního trhu, ochrana nezávislosti médií proti politické kontrole a zajištění přístupu do médií sociálním a kulturním menšinám. V tomto komentáři se budu snažit zprávu Evropské novinářské federace (EFJ) shrnout.
Evropská novinářská federace poukazuje na závěry projektu MPM2020 hodnotící Maďarsko, kde se konstatuje, že „fondy EU jsou neustále využívány k financování provládních médií a šíření zpráv proti EU“. Nečinnost evropských lídrů tak umožňuje maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi posilovat kontrolu nad tamním mediálním trhem. EFJ vyzvala lídry EU, aby podnikli kroky k obnovení mediální plurality v Maďarsku – EFJ si stojí za tím, že za zhoršování svobody tisku v zemi je částečně odpovědná i EU. Zpráva MPM2020 poukazuje na to, že do roku 2014 byl Úřad pro národní rozvoj (Nemzeti Fejlesztési Ügynökség – NFÜ), který obsluhoval fondy EU, jedním z největších státních inzerentů v Maďarsku. Od roku 2014, kdy byl úřad zrušen, spravuje a rozděluje fondy EU maďarská vláda prostřednictvím úřadu předsedy vlády.
V létě tohoto roku navíc v reakci na výměnu šéfredaktora zpravodajského serveru Index – jeden z posledních ostrovů maďarské nezávislé žurnalistiky – opustilo redakci přes 70 zaměstnanců. Odvolaný šéf zpravodajského serveru varoval před hrozící ztrátou nezávislosti redakce. Tato skutečnost představuje další ránu pro zbytky nezávislých médií v Maďarsku.
Generální tajemník EFJ Ricardo Gutiérrez prohlásil: „Jak uvedli maďarští akademičtí odborníci, kteří pracovali na zprávě MPM2020, evropské dotace byly použity k likvidaci svobody tisku v Maďarsku. To není možné tolerovat. Znovu požadujeme vyšetřování využití těchto fondů EU a koncentrace vlastnictví médií v Maďarsku. Rovněž požadujeme, aby byly poskytnuty okamžité finanční prostředky EU, které umožní novinářům, kteří odešli z redakce Index, zahájit provoz nových nezávislých médií.“
„V roce 2016 Asociace maďarských novinářů (MÚOSZ) podpořila společnou stížnost maďarské organizace monitorující mediální prostor Mérték Média Monitor, kritické rozhlasové stanice Klubrádió a europoslance Jávora Benedeka, představené eurokomisařce odpovědné za politiku hospodářské soutěže Margrethe Vestagerové. Stížnost poukazovala na neobjektivní podmínky na trhu vyvolané politickým zásahem vlády skrz financování „veřejných“ mediálních kanálů. V roce 2019 MÚOSZ rovněž upozornila na neobjektivní situaci na celém maďarském mediálním trhu v důsledku vládou financovaného mediálního konglomerátu KESMA. Zatímco ohledně maďarské televizní stanice RTL Club nebo například v případě Google zde byla rychlá odezva, zatím jsme nezaznamenali žádné zásadní reakce na naše stížnosti v případech Maďarska,“ uvedl prezident MÚOSZ Miklós Hargitai. „Likvidace zpravodajského serveru Index je dalším zásahem proti svobodě médií, maskovaným obchodními zájmy majitelů.“
Závěry zprávy projektu MPM2020 ohledně Maďarska jsou zcela jasné: „My a další kolegové jsme vyjádřili vážné znepokojení v posledních letech mnohokrát a to nejen skrz projekt The Media Pluralism Monitor (MPH), ale také v rozhovorech, investigativních pracech a článcích pro širokou i odbornou veřejnost. Rizika byla zcela viditelná před pěti lety a teď se vytříbila. Co se děje v Maďarsku v oblasti médií, se může objevit v jakékoli další zemi. … Maďarská vláda může použít nekonečné zdroje, zahrnující regulaci, státní reklamu, média veřejné služby a další stovky sdělovacích prostředků k šíření své propagandy. Jedním z hlavních terčů je již roky pro maďarskou vládu Evropská unie. … Fondy EU jsou neustále používány k financování provládních médií a k šíření zpráv proti EU. V EU, jako člen EU, částečně financováno EU. Minulý rok jsme v závěru napsali, že maďarské mediální prostředí představuje vysoké riziko pro mediální pluralismus. V roce 2020 je to o to více pravdou s jedním dodatkem. Nyní má vládní mediální mašinerie byznys v Londýně, Slovinsku a Makedonii a má dobré vztahy s alternativními zpravodajskými organizacemi ve Francii, Německu a Itálii. Proto může maďarské mediální prostředí představovat vysoké riziko pro mediální pluralismus také v Evropě.“
EFJ si stojí za tím, že celoevropské ohrožení svobody médií vyžaduje okamžitou politickou reakci evropských politických lídrů. EFJ stále čeká na odpovědi paní von der Leyenové a pana Michela.