
Hospodářské noviny informují o tom, že bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt má nové zaměstnání. Nastoupí do Institutu Václava Klause, pro kterého v době jeho prezidentování také pracoval. Informaci potvrdil výkonný ředitel institutu Jiří Weigl. „Tu spolupráci zprovozníme od příštího týdne,“ potvrdil Hospodářským novinám. Podle Klause to byl „nejlepší protokolista, jakého za sto let tato země měla“, a je jedním z nejvzdělanějších lidí, jaké v životě potkal.
Forejt odešel z hradního protokolu loni v prosinci krátce poté, co média upozornila na existenci kompromitujícího videa, na kterém je údajně zachycen. Autentičnost záběrů se nepodařilo ověřit. Média také jeho výpověď spojují s řevnivostí mezi Forejtem a kancléřem Vratislavem Mynářem nebo poradcem prezidenta Miloše Zemana Martinem Nejedlým.
[ctete]98528[/ctete]
Hradní protokol byl v měsících před Forejtovým odchodem spojen s několika spornými situacemi. Forejt musel vysvětlovat zpoždění letadla, ve kterém letěla delegace vedená Zemanem na pohřeb bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče. Z hradního protokolu také měla podle oficiálního sdělení Hradu pocházet chybná informace, na jejímž základě Zeman obvinil amerického velvyslance Andrewa Schapira z neúčasti na udílení státních vyznamenání 28. října. Schapiro ale ve Vladislavském sále byl. Forejt byl také často zmiňován v kauze neudělení vyznamenání pamětníkovi židovského holokaustu Jiřímu Bradymu. Minulý rok v září pak při přijetí generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga visela v Trůnním sále Hradu vlajka OSN místo vlajky Aliance.