Desítky lidí se v sobotu vpodvečer sešly před budovou české pobočky Organizace spojených národů, aby si připomněli výročí loňského útoku na divadlo v Mariupolu a osud válečných zajatců jednotky AZOV. Účastníci se následně přesunuli na piazzettu Národního divadla. Za akcí stojí aktivisté z česko-ukrajinské iniciativy Hlas Ukrajiny.
Účastníci shromáždění přinesli ukrajinské a české vlajky a transparenty s nápisy vyzývajícími k záchraně Azova nebo k vyloučení Ruska z OSN. Na akci dohlížely početné skupiny policistů.
„Před budovou OSN chceme připomenout, že přes probíhající výměny válečných zajatců se stále nevrátilo 700 členů jednotky AZOV. Jsou v zajetí již 300 dní. Rusko páchá válečné zločiny na válečných zajatcích a nesmíme dopustit, aby na vojáky v zajetí bylo zapomenuto. Rusko nemá právo být členem Rady bezpečnosti OSN, natož jí předsedat, k čemuž by mělo dojít od 1. dubna. Chceme apelovat na českou pobočku OSN, aby Rusko bylo vyhozeno z Rady bezpečnosti OSN,“ popsali cíle už před začátkem akce organizátoři.
Na piazzettě Národního divadla zároveň chtějí nápisem „děti“ připomenout rok od útoku na divadlo v Mariupolu. „Kromě uctění památky zavražděných lidí chceme také ukázat, že nápis ‚děti‘ před divadlem v Mariupolu nám bolestně připomíná osudy ukrajinských dětí – unesených, zmrzačených a zabitých kvůli ruské válce,“ dodali.
Nápisy „děti“ v azbuce se nacházely už před ruským útokem na venkovní dlažbě u předního i zadního vchodu do mariupolského divadla a byly viditelné i ze satelitu. V mariupolském divadle se v době ruského náletu ukrývala tisícovka lidí, o život přišly podle některých odhadů stovky z nich. Podle organizace Amnesty International ale bylo obětí mnohem méně, jejich počet odhadla na dvanáct, neboť velká část ukrývajících se obyvatel budovu před bombardováním opustila. Podle organizace bylo bombardování divadla jednoznačně ruským válečným zločinem.