Na Pražský hrad se ve čtvrtek odpoledne sjeli účastníci premiérového zasedání evropských zemí ve formátu Evropského politického společenství. Státníky uvítal předseda vlády Petr Fiala (ODS). Mezi prvními dorazila britská premiérka Liz Trussová. Na rozdíl od jiných politiků Trussová při příchodu na Hrad nemluvila s novináři. Britskou premiérku v Praze už dopoledne přivítal premiér Fiala, který se s ní setkal v Kramářově vile.
Kromě premiérů a prezidentů států Evropské unie se čtvrtečního zasedání účastní například lídři Velké Británie, Turecka či Ukrajiny. Předseda Evropské rady Charles Michel po příchodu prohlásil, že země, které se scházejí v Praze, sdílejí stejný kontinent a stejné výzvy.
„Budeme do hloubky jednat o tom, jak společně bránit zájmy našich občanů na celém kontinentu,“ prohlásil Michel. Nový formát setkání by podle něj mohl přispět k obsažné a podrobné diskusi o významných tématech.
Podle francouzského prezident Emmanuela Macrona je cílem rozsáhlého setkání evropských zemí v Praze ukázat jednotu současných, budoucích i bývalých členů Evropské unie a vybudovat strategickou důvěrnost. Projekt Evropského politického společenství inicioval právě Macron a před novináři vyzdvihl jeho důležitost. Od setkání si francouzský prezident slibuje společné výstupy a projekty pro budoucnost, protože účastníky pojí úsilí dosáhnout míru a bezpečnosti.
„Sdílíme společný prostor, často i společnou minulost a cílem Evropského politického společenství je sdílet i společnou budoucnost,“ řekl šéf Elysejského paláce. Doufá ve věcnou diskusi o míru a bezpečnosti, migraci nebo energetice, které jsou důležité pro občany, dodal.
Evropské politické společenství podle premiéra Fialy není novou evropskou organizací a nemá nahradit stávající formáty spolupráce. Řekl to ve svém úvodním vystoupení. Formát, do kterého dostalo vedle států EU pozvánku 17 dalších zemí včetně Británie, Ukrajiny či Turecka, má umožnit upřímnou diskusi nad společnými, ale také spornými tématy, vysvětlil Fiala.
Myšlenka Evropského politického společenství podle něj navazuje i na hodnoty prosazované bývalým českým prezidentem Václavem Havlem, jehož heslo „Evropa jako úkol“ si vzalo nynější české předsednictví EU jako své motto. „Úkol, který vyžaduje naši pozornost, odhodlání a integritu. Myšlenka Evropského politického společenství vychází právě z tohoto způsobu uvažování,“ uvedl Fiala.
Jednání by podle něj mělo umožnit neformální výměnu názorů na současné dění v Evropě i ve světě. „Nejde o to založit novou evropskou organizaci nebo nahradit stávající formáty spolupráce. Těch je již dostatek. Nebudeme ani přijímat žádná oficiální usnesení. Záměr je jednoduchý – vést upřímnou diskusi o záležitostech, které patří do společného zájmu, ale také o sporných tématech,“ uvedl.
Spolupráci evropských zemí podle Fialy vyžaduje řada záležitostí. Zmínil nutnost hledat cesty k míru a bezpečnosti. „Tím to ale nekončí, je tu také inflace, rostoucí ceny a s tím související zhoršující se životní podmínky v Evropě,“ řekl. Dalšími tématy jsou pro něj závislost na dovozu energetických zdrojů či potřeba posunu k udržitelné energetice a ekonomice. „Také investice do obrany a bezpečnosti, nelegální migrace a další komplexní problémy, které nám berou energii a způsobují nevýhody v globální konkurenci,“ dodal.