Kuře přešlechtěné tak, že se nemůže postavit na vlastní nohy. Vedle něj mrtvé kuře, po kterém ostatní šlapou, protože jsou v hale těsně namačkaná. Takové záběry zveřejnil v úterý na sociálních sítích spolek OBRAZ – Obránci zvířat. Video odhaluje otřesné podmínky kuřat, která jako svou značku „Albertovo čerstvé“ prodává v České republice supermarket Albert, uvedl spolek v tiskové zprávě. Záběry mají pocházet z farmy společnosti RABBIT Trhový Štěpánov podnikatele Zdeňka Jandejska.
Obránci zvířat zveřejněním videí startují kampaň Albertova krutost. Záběry pocházejí ze tří chovů, které vykrmují kuřata následně prodávaná v supermarketech Albert. Konkrétně má jít o farmy v Semtěši ve Středočeském kraji, Slavěticích a Batelově na Vysočině.
„Supermarket Albert v Česku vydělává na utrpení zvířat. Zákazníkům nabízí kuřata z těch nejkrutějších chovů. Žijí namačkaná na promáčené podestýlce plné výkalů. Často se nemohou dostat k vodě a potravě, mají bolestivé popáleniny na nohou a na břiše a trpí řadou nemocí. Jsou šlechtěna tak, aby rostla co nejrychleji. Zaživa se jim lámou kosti, protože se jejich mladé tělo nemůže přirozeně vyvinout,“ řekl k videu vedoucí kampaně Radim Trojan.
Cílem kampaně je, aby se Albert zavázal, že skončí s prodejem znetvořených kuřat, a přijal tak mezinárodní závazek European Chicken Commitment (ECC) k lepším podmínkám chovu. V Belgii a Nizozemsku, kde supermarket také působí, už totiž kuřata z drastických velkochovů neprodává.
„Albert ve svých reklamách obelhává zákazníky a tvrdí, že maso pochází ze zvířat, o která je dobře postaráno. Videa z chovů ale ukazují pravý opak… Takový život si kuřata nezaslouží,“ říká Trojan. „Lidé v Česku nejednou ukázali, že jim na zvířatech skutečně záleží. Vybojovali pro slepice konec klecových chovů, pro lišky a norky zase zákaz kožešinových farem. Nyní můžou dát přes web www.albertovakrutost.cz najevo, že si takové utrpení kuřat nepřejí,“ dodal.
Společnost Albert se ale brání s tím, že drůbeží maso odebírá výhradně od tuzemských chovatelů, kteří jsou pod kontrolou státních dozorových orgánů. „Naši dodavatelé nám zaručují nejen český původ, ale také plné dodržování všech legislativních požadavků, včetně ohledu na pohodu zvířat (animal welfare). Pro zvýšení transparentnosti našich produktů a informovanosti spotřebitelů tiskneme na balení QR kód, který umožňuje zákazníkům zjistit informace o místě farmy, kde bylo kuře chováno,“ uvedl na dotaz deníku FORUM 24 mluvčí Jiří Mareček. Dodal, že záběry byly pořízeny na farmě společnosti RABBIT, která dodává do velké části maloobchodní sítě v Česku.
„Minimální standardy, které od dodavatelů požadujeme, jsou veřejně přístupné na našem webu. Zdůrazňuji, že to jsou minimální standardy. Ale pak jsou tu ještě naše další aktivity – jako první maloobchodník na českém trhu jsme představili ucelený program vlastní značky kuřete z obohaceného chovu. Tento typ chovu pomalu rostoucí drůbeže se odlišuje od běžných kuřat, chová se na oddělených farmách s obohaceným chovem a prodlouženou délkou výkrmu,“ uvedl.
Firma RABBIT potom v prohlášení uvedla, že chov kuřat, jejich transport a zpracování se řídí platnými právními předpisy, konkrétně veterinárním zákonem, zákonem na ochranu zvířat, směrnicí rady 2007/43/ES o minimálních pravidlech pro ochranu kuřat chovaných na maso. „Každá farma má přiděleno registrační číslo hospodářství a vykonává zde dozor místně příslušná státní veterinární správa,“ popsal podnikový ředitel Tomáš Fulín. Na farmě podle něj nebyly za poslední tři roky shledána jakákoliv provinění a porušení platných předpisů upravujících chov kuřat na maso.
Není to poprvé, co se kolem společnosti RABBIT Trhový Štěpánov nebo přímo podnikatele Jandejska objevily problematické informace. Před několika týdny odhalila Státní veterinární správa ČR stovky kilogramů kuřecího masa, které obsahovalo bakterie nebezpečné salmonely. Z celkového množství 1500 kilogramů závadného masa se k lidem dostalo necelých 100 kilogramů. Zakoupit jej mohli v obchodním řetězci Globus nebo v podnikové prodejně RABBIT ve Vysokém Mýtě.
V únoru v souvislosti s protivládní demonstrací, které se Jandejsek účastnil, se společnost Rohlík.cz rozhodla nadále nenabízet na svém webu jeho značku. „Vyjádřit nesouhlas s politikou je právem každého z nás, ale omezovat dopravu a osobní svobody obyvatel už nikoliv. Je také špatně, když organizátorem stávky proti současnému systému je člověk, který právě díky němu načerpal na dotacích přes dvě miliardy korun. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli na Rohlíku dále nenabízet produkty RabbitCZ,“ oznámili zástupci společnosti na svém facebookovém profilu.
„Chápeme, že se náš postoj nemusí líbit každému, ale v Rohlíku nám jde i o principy. V podpoře lokálních českých farmářů budeme samozřejmě pokračovat a za odstraněné položky pro vás urychleně najdeme náhradu,“ dodali.