Berlín se kvůli tragické historii stal jedním z nejzajímavějších hlavních měst Evropy. Jeho největší výhodou je dostupnost. Město se rozkládá na osmi stech devadesáti dvou kilometrech čtverečních roviny. I přes obří rozlohu se všude lehce dostanete pěšky nebo jako místní na kole. Přestože na rozdíl od většiny evropských velkoměst nemá jasně dané centrum, nabízí nespočet menších míst, která stojí za to navštívit. Každá čtvrť má totiž svůj specifický vzhled i obyvatelstvo. Kam zajít ve městě techna a sovětské architektury na kvalitní kávu nebo za současným uměním, se dočtete níže.
Berlínu kvůli bombardování za druhé světové války mnoho památek nezbylo. Rozdělení města Berlínskou zdí je dodnes patrné na architektuře, která se mezi oběma částmi velice liší. Díky tomu vzniklo město, jehož poslepované části tvoří originální celek. K opravdovým světovým unikátům patří výstavní prostory Boros Foundation. Bývalý bunkr, jehož výstavba v roce 1942 jako protileteckého krytu pro civilní obyvatelstvo zabrala kvůli nelidským pracovním podmínkám dělníků pouhých osm měsíců, dnes slouží jako soukromá galerie. Po kapitulaci Německa se z objektu stal sklad textilu a později pod sovětským vedením i sklad potravin. Po sjednocení země se stal majetkem státu. V devadesátých letech z něj obyvatelé vytvořili techno klub Bunker, který byl jedním z nejdůležitějších center vznikající elektro scény a byl považován za nejtvrdší klub na světě díky svým fetišistickým a fantasy večírkům.
V roce 2003 koupili objekt za účelem přestavby Karen a Christian Borosovi. Jejich cílem bylo umístit do něj svoji sbírku současného umění a zpřístupnit jej veřejnosti. Rekonstrukci dokončili v roce 2007 a o rok později mohli bunkr navštívit první umělečtí nadšenci. Od té doby manželé Borosovi obměňují expozici každé čtyři roky. Sami vybírají současné tvůrce, které si potom pozvou, aby svá díla vlastnoručně umístili do prostor bunkru. Lidé si mohou instalace prohlédnout jen s průvodcem, který dělá prohlídky v angličtině a v němčině. Na jednu prohlídku může maximálně dvanáct osob. Focení je přísně zakázané. Na aktuální výstavě, která potrvá do roku 2026, je k vidění i tvorba české umělkyně Kláry Hosnedlové, která se ve své tvorbě soustředí na vyšívané obrazy.
Současné umění představuje také galerie KÖNIG GALLERY, jež se soustředí na představování děl začínajících i zavedených mezinárodních umělců, přičemž zvláštní důraz klade na mladší generaci. Její program se vyznačuje interdisciplinárními, koncepčně zaměřenými přístupy, které zahrnují širokou škálu uměleckých médií od sochařství a malby po video, instalaci, grafiku, fotografii a performance. Nachází se ve čtvrti Kreuzberg v prostorech bývalého kostela svaté Anežky, který byl v roce 2016 zrekonstruován a následně oceněn Berlínskou cenou za architekturu. Mezi aktuálně vystavující umělce patří Guy Yanai, jehož obrazy symbolizují touhu, žárlivost a fascinaci kulturou, která vytvořila kroniky dějin západního umění.
Jestliže navštívíte Berlín v létě, určitě vás potěší několik velkých zelených ploch rozkládajících se v ulicích rozpáleného města. Jedním z nich je park Tiergarten na území bývalého Západního Berlína, který najdete hned za Braniborskou bránou. Na jeho opačném konci je kromě zoologické zahrady také Muzeum fotografie, kde sídlí Nadace Helmuta Newtona, světoznámého německého fotografa. Letos slaví dvacet let od založení a až do února v ní můžete vidět skupinovou výstavu Berlin, Berlin, která zároveň vzdává hold městu, kde se fotograf narodil. Newton se proslavil svými erotickými fotografiemi. Často tvořil pro módní časopisy včetně Vogue. Velkou část výstavy tvoří fotografie ze šedesátých let, na nichž Newton zachycuje modelky u Berlínské zdi.
Co čtvrť, to kavárna
Hallesches Haus Store je jedním z těch míst, která není snadné popsat. Zčásti kavárna, zčásti obchod, zčásti květinářství se nachází v historické budově Postamt 61 v berlínské čtvrti Kreuzberg. Nápad pochází ze Spojených států, kdy General Store byly jediné prodejny, které malé vesnice potřebovaly. Daly se tam totiž koupit nejen potraviny, ale třeba i nářadí. V tomto jednoduchém, ale moderním pojetí vznikl i Hallesches Haus. Industriální prostor, do nějž obřími okny dopadá denní slunce, je rozdělený na dvě části. Vepředu je designová prodejna, kde najdete vše od skleniček přes papírenské zboží až po látky. Zadní část tvoří kavárna, kde kromě výběrové kávy a domácích dezertů mají o víkendech celodenní brunche. Pokud vydržíte letní horka, můžete si jídlo vychutnat v prostorech vnitrobloku.
Se čtvrtí Kreuzberg sousedí oblast s punkovou, alternativní atmosférou s názvem Friedrichshain. V této části města najdete slavný techno klub Berghain, zachovalou část Berlínské zdi East Side Gallery a po třídě Karl-Marx-Alle, obestavené domy ze sovětské éry, se pěšky dostanete až na Alexander Platz. Na kávu či snídani zde zamiřte do Silo Coffee, menší kavárny s velkou popularitou. Od roku 2013 byla místními průvodci několikrát jmenována nejlepším berlínským místem na snídani, tudíž menšímu čekání na stůl se zde nevyhnete. Nabídka se skládá z místních sezónních surovin, kávu odebírají od berlínské pražírny Fjord.
V Berlíně máte pocit, že jste každých pár set metrů v jiném městě. Ve čtvrti Prenzlauer Berg najdete předválečné domy, široké prostorné třídy a mnoho dětských hřišť. Na okraji se nachází park s oblíbeným bleším trhem Mauerpark Flohmarkt, který každou neděli přitahuje davy návštěvníků. Četné stánky nabízejí oblečení z druhé ruky, šperky, tašky, dekorace, řemeslné materiály, hudební nástroje a vinyly. Nechybí ani stánky s občerstvením, nápoji a posezení.
Nedaleko parku je kavárna Erych’s, která spojuje turecko-německé kořeny své majitelky Marie Ercemenové. Nejen design, který je inspirovaný středomořským stylem, ale i nabídka jídel kombinuje esenci těchto dvou zemí. V menu například nechybí turecká vejce a shakshuka. Interiér je přeplněný tropickými rostlinami a zdobené kachličky na zemi připomínají turecké dlážděné podlahy.
Udržitelnost především
Vliv berlínského života na místní módu je nepopiratelný. Alternativní prostředí inspirované kulturou techno klubů se propisuje do dennodenního vzhledu místních obyvatel. Především u mladší generace je vidět zájem o oblečení a udržitelnost. Berlín se tak stal jakýmsi evropským středobodem second handů. Mezi hlavní prodejce oblečení a doplňků z druhé ruky v Německu patří Pick’nWeight – Vintage Kilo Store, který prodává oblečení na váhu. Kromě Berlína má prodejny v Hamburku, Kolíně nad Rýnem, Mnichově a Londýně. Dalším oblíbeným řetězcem je Vintage Revivals, jenž nabízí módu z minulých desetiletí v obchodech všech největších německých měst.
Pokud jste vintage trendu nepropadli, ale máte zájem o udržitelnou módu, zajděte do concept storu PLATTE. Nedaleko Alexander Platzu se skrývá tmavá prodejna, kde kromě latexových závěsů zkušebních kabinek najdete i místní designové produkty. Výběr značek reprezentuje široké spektrum společnosti, včetně různých minoritních komunit.