Bitva národů, která znamenala konec napoleonské éry, se odehrála ve dnech 16. až 19. října 1813 v polích za hradbami Lipska. Ve své době se jednalo o největší vojenský střet v historii – účastnilo se ho více než půl milionů vojáků takřka z celé Evropy. Uprostřed bývalého bojiště, kde padlo na sto tisíc mužů, stojí památník rozměrů, které na starém kontinentu nemají obdoby.
Téměř stometrový kolos byl podle návrhů Bruna Schmitze postaven z betonu a obložen žulovými deskami. Jeho celková hmotnost se odhaduje na tři sta tisíc tun. Navíc je zdobený obřími sochami z dílny česko-německého sochaře Franze Metznera, rodáka ze Všerub u Plzně. Není divu, že jde o jednu z největších atrakcí v Lipsku.
Památník si lze, s nadsázkou řečeno, projít od sklepa po půdu – přesněji po střechu, neboť právě odtud se naskýtají ty nejlepší panoramatické výhledy na město a okolí. Nahoru se dostanete po 364 schodech, do výšky 58 metrů se ale můžete nechat vyvézt výtahem. Cestou na vyhlídku budete mít šanci si párkrát odpočinout, neboť za zastávku stojí vnitřní sochařská výzdoba – postavy padlých bojovníků a další obří plastiky v Síni slávy.
Napoleonův stůl
V útrobách památníku najdete i několik exponátů. Jedním z nich je „Napoleonův stůl“, u něhož vojevůdce v noci z 18. na 19. října 1813 s náčelníkem generálního štábu Louisem Berthierem a francouzským ministrem zahraničí hrabětem Maretem diskutoval o stažení svých jednotek z již prohrané Bitvy národů.
Stůl byl dominantním kusem nábytku v apartmá, které v roce 1801 nechal majitel hotelu Hôtel de Prusse na lipském náměstí Roßplatz zařídit pro ruského cara Alexandra I. a v němž později strávil noc i francouzský vojevůdce. Hotel byl v roce 1921 uzavřen a inventář rozprodán. Stůl zakoupila rodina z Lipska, v jejímž vlastnictví je dodnes.
Přímo na úpatí památníku se nachází expozice FÓRUM 1813, která návštěvníky seznamuje s dobou napoleonských válek. K vidění jsou zbraně, uniformy, výstroj, obrazy a osobní předměty.
Využívali ho nacisté
Po skončení druhé světové války měl památník namále – kvůli tomu, že ho k různým propagandistickým akcím využívali nacisté, objevily se návrhy na jeho demolici. Nakonec byl s odůvodněním, že jde o symbol německo-ruského spojenectví na bitevním poli, zachován.
Příjemná je procházka v areálu památníku, kde se nachází také umělá vodní plocha zvaná Jezero slz, která připomíná oběti masové bitvy. V přilehlém parku stojí pomník s plastikou dvourohého Napoleonova klobouku. Právě z tohoto místa francouzský císař sledoval průběh bitvy, jíž padly za oběť jeho nejlepší jednotky. Krátce po porážce odstoupil a odešel do vyhnanství na Elbu.