V Praze před americkou ambasádou demonstrovaly nižší desítky lidí proti podpisu smlouvy o obranné spolupráci se Spojenými státy americkými. Protest svolalo České mírové hnutí a KSČM. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) se v úterý sejde ve Washingtonu se svým americkým protějškem Lloydem Austinem. Společně podepíšou česko-americkou dohodu o obranné spolupráci.
Odpůrci smlouvy tvrdí, že se podpisem smlouvy Česká republika zbavuje své svrchovanosti. „Vyjednali jsme maximum možného, co Česká republika vyjednat mohla, jsme 24. zemí, která bude smlouvu mít,“ uvedla ministryně v rozhovoru, který odvysílala Česká televize.
„Smlouva nezakládá právo USA, aby na našem území umisťovaly vojáky a základny,“ doplnila v rozhovoru s médii poté, co se spolu s předsedkyní sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou u sochy Tomáše Garrigua Masaryka poklonila památce prvního československého prezidenta.
Česká vláda letos v dubnu schválila česko-americkou dohodu, která má usnadnit případný pobyt amerických vojáků v Česku, upravuje především jejich právní postavení v případě, že by zde plnili úkol. Její součástí je také seznam vojenských zařízení a prostorů Armády České republiky, které budou moci ozbrojené síly USA za předem dohodnutých podmínek využívat. Tato zařízení a prostory zůstanou i nadále plně ve vlastnictví ČR.
Podle ředitele komunikačního odboru českého ministerstva obrany Davida Jareše bude smlouva podepsána odpoledne washingtonského času, tedy ve večerních hodinách SELČ.
„DCA upravuje řadu dílčích oblastí včetně jurisdikce nad americkými vojáky, odpovědnost za jimi způsobené škody, osvobození od cel a daní, najímání místních pracovníků, podmínky provozování motorových vozidel či logistické podpory,“ uvádí ministerstvo obrany na svých stránkách.
Smlouva se ale nezabývá konkrétním pobytem amerických vojáků nebo případným vznikem americké základny na českém území.
Smlouvu DCA nebo její ekvivalent má s USA většina z aliančních zemí. Dohodu musí po podpisu ministry schválit obě komory českého parlamentu a podepsat prezident.