Pokud dovolenou u moře nevyhledáváte pouze proto, abyste denně hodiny trávili v teplé vodě, zkuste v létě vyrazit na sever. Zvlášť v hlavní sezóně v jižní části Skandinávie mnohdy vládne slunečné počasí s teplotami kolem pětadvaceti stupňů a dny jsou o pár hodin delší než na jihu Evropy.
Bonusem jsou také lesy plné hub a borůvek a fakt, že téměř neuslyšíte češtinu, která by vás vytrhla z dovolenkového rozpoložení. Aktivní turisté jistě ocení, že se podél moře mohou vydat na túru nebo výlet na kole, aniž by trpěli horkem. Na pobřeží neustále pofukuje, navíc se vždycky můžete osvěžit v chladivé vodě. To platí pro přírodu, stejně jako pro města. Kupříkladu pláže v centru Osla bývají za krásného počasí v obležení.
Kam jezdila Ingrid Bergmanová
Výběr tras různých stupňů náročnosti je skutečně velký. Zatímco dánské pobřeží je charakteristické nekonečnými rovinami, malebnější západní Švédsko nabízí kromě pohodových procházek i doslova horské treky. Pronájem chatky v regionu Bohuslän, který má nejkrásnější pobřeží v zemi, přitom nemusí vyjít o moc dráž než ubytování v Česku. Bohatou nabídku najdete například na vrbo.com.
Pobřeží je poseté přírodními rezervacemi, přičemž některé se nacházejí na ostrovech, jichž jsou v Bohuslänu desetitisíce. Jeden z nich, Dannholmen, si zamilovala i hollywoodská hvězda Ingrid Bergmanová (1915–1982). Z vesničky Fjällbacka na něj vyplouvala se svými dětmi a třetím manželem, švédským divadelním producentem Larsem Schmidtem.
Fjällbacka, kde se nachází náměstí s bustou a malou venkovní expozicí věnovanými slavné herečce, se později stala dějištěm detektivních příběhů Camilly Läckbergové. Asi tři kilometry odtud se rozkládá přírodní rezervace Veddö, kde lze podniknout nenáročnou procházku s atraktivními výhledy na moře. Milovníci historie si přijdou na své u obce Tanum vzdálené necelou čtvrthodinu jízdy autem.
Památky doby bronzové
Jde o místo se skalními rytinami z doby bronzové zapsané na seznamu UNESCO. Na památky z tohoto období se ve švédské přírodě dá, řečeno s nadsázkou, narazit na každém kroku. V parku Pilane na útesech ostrova Tjörn, kde jsou každé léto vystaveny plastiky od umělců z celého světa, najdete asi 90 hrobů starých až 2000 let.
V rezervaci Ramsvikslandet je údajně pohřben vikingský král Tryggve, vnuk známějšího norského krále Haralda I. Krásnovlasého. K jeho mohyle, tvořené hromadou kamenů, je však třeba se přebrodit na malý ostrůvek. Jinak ostrovy s pevninou spojují mosty, přívozy (případně trajekty) či jakási pobřežní MHD, na níž se dají pořídit jízdenky v mobilní aplikaci společnosti Västtrafik.
Kdo si chce dát více do těla, neměl by vynechat ostrov Härmanö s pestrým terénem a vrcholem, jehož dosažení připomíná horskou túru. Podobně členitý je zhruba o 20 kilometrů jižněji položený Stora Dyrön, který se dá obejít kolem dokola. Na některých ostrovech i v pobřežních městečkách se nacházejí restaurace s čerstvými rybami a krevetami.
Vzhledem k silné koruně už tamní ceny jídla turistům z Česka nemusejí připadat o tolik vyšší, ale drahý je v restauracích stále alkohol. Půllitr piva vyjde běžně v přepočtu na 200 Kč. Rozhodně stojí za to ochutnat tamní zmrzlinu. Švédové si potrpí na kvalitu a pestrý výběr, neboť patří mezi největší konzumenty na světě. Za severskou specialitu se dá považovat lékořicová příchuť.
V Dánsku jako ve Středomoří
Zcela jiný typ krajiny nabízí dánské pobřeží, které tvoří především rovina pokrytá pískem, pokud tedy za kopce nebudeme považovat písečné duny. V nejsevernějším cípu země leží letovisko Skagen, poblíž kterého se potkává Severní moře s Baltem. K místu se dostanete krásnou procházkou po pláži.
Ve Skagenu se po traumatu, které utrpěl při výkonu služby, vzpamatovával Kurt Wallander, policejní komisař z knih Henninga Mankella. Nadšenci do vojenské historie zde objeví muzeum s pozůstatky německých bunkrů z druhé světové války.
Jako ve Středomoří si budete připadat v malebném Frederikshavnu asi o 25 kilometrů jižněji, jehož pláž a pobřežní promenáda jsou osázeny palmami, které se na zimu přemisťují do obřích skleníků. Jde o jedinou palmovou pláž v Dánsku.
Na pobřežní promenádě v centru norského Osla najdete pláží hned několik, jednu z nich hned u slavné opery, jejíž střecha slouží jako vyhlídková plošina. Jen několik desítek metrů od pláže stojí další výrazná stavba, která v nedávné době změnila siluetu Osla – muzeum věnované slavnému norskému modernistovi Edvardu Munchovi.
Další příležitost ke koupání nabízí pláž v jedné z nejmodernějších a také nejluxusnějších čtvrtí Tjuvholmen, kde v blízkém hotelu přespával Harry Hole, hrdina detektivek od Joa Nesbøho. Z pláže a přilehlého trávníku na slunění je vidět Akershus, původně středověká pevnost, v 17. století přestavěná na renesanční zámek.