Od soboty 17. září se koná v areálu Tereziánské louky v bavorské metropoli Mnichově 183. ročník největšího světového pivního festivalu Oktoberfest. V neděli se pak za vydatného deště uskutečnil tradiční průvod městem. Fotograf Svobodného fóra David Těšínský byl u toho.
I přes deštivé počasí si na Oktoberfest našly cestu desetitisíce lidí, řada z nich v tradičních krojích – ženy v pestrobarevných dirndlech a muži v kožených kalhotách. I přes zvýšená bezpečnostní opatření očekávají pořadatelé festivalu kolem šesti milionů návštěvníků. Piva, které se nedá pořídit za méně než 10,4 eura (zhruba 280 Kč) za jeden litrový máz, by se mělo vypít kolem sedmi milionů litrů.
První rozdíl oproti předchozím letům poznají návštěvníci Bierfestu na první pohled: plot, který poprvé uzavřel celý prostor Tereziánské louky. Druhou změnu hosté pocítí při vstupu do areálu, kam si tentokrát nemohou vzít batohy nebo velké tašky. Čeká je také bezpečnostní kontrola. Té se, jak na webu festivalu píšou pořadatelé, nevyhnou ani dětské kočárky.
U vchodů a v areálu Oktoberfestu má policie 29 bezpečnostních kamer. Policistů je nasazeno o stovku více než obvykle – celkem kolem 600, včetně dvou tuctů specialistů na drobné krádeže.
Přes zvýšená bezpečnostní opatření pořadatelé věří, že si návštěvníci z celého světa festival užívají. Čekají na ně atrakce jako kolotoče nebo horské dráhy, pochutiny v podobě preclíků, klobás nebo grilovaných kuřat a především nekonečné množství piva. To je zase o něco dražší než loni a návštěvníci za takzvaný máz, tedy litrovou sklenici, dají 10,4 až 10,7 eura.
Pivo mohou návštěvníci vychutnávat mimo jiné ve čtrnácti velkokapacitních pivních stanech, do nichž se dohromady vejde na 120.000 hostů, nebo ve více než dvou desítkách menších stanů s kapacitou v řádu stovek lidí. Chmelový nápoj tradičních mnichovských pivnic Augustiner, Paulaner, Spaten-Franziskaner, Löwenbräu, Hacker-Pschorr a Hofbräu je k dostání každý všední den od 10:00 do 22:30 hodin. O víkendech je možné začít s degustací ještě o hodinu dříve. Pivní stany zavírají každý den půl hodiny před půlnocí.
Počátek pivních slavností spadá do října roku 1810, kdy po své svatbě uspořádali bavorský korunní princ Ludvík a jeho manželka Tereza Sasko-Hildburghausenská pro obyvatele království na louce za Mnichovem slavnost s koňským dostihem. Akce měla úspěch a začala se konat pravidelně jako říjnová slavnost (Oktoberfest). Svůj název si udržela i poté, co organizátoři posunuli její začátek kvůli teplejšímu počasí na září.
Samotný festival se postupně proměnil v obří komerční a podle některých kritiků také kýčovitý podnik, během něhož hosté každoročně utratí stovky milionů eur.