V Občanské demokratické straně vznikla vnitrostranická frakce tzv. Tea Party, která volá po návratu k programu založeném na prosazování svobody a prosperity a která požaduje „veřejné odmítnutí povolební spolupráce s Piráty či jinými neomarxisty“. Za normálních okolností by asi nebylo nutné se tím zabývat a nechat to na debatu uvnitř ODS, ale v takové situaci nejsme. Máme měsíc před volbami a jde o partaj, jejíž vnitrostranické dění a atmosféra v ní významně ovlivní to, co se bude dít po volbách a jestli Andrej Babiš a hnutí ANO nakonec odejde do opozice.
Mezi občanskými demokraty se samozřejmě objevují hlasy dokonce i velmi významných členů či funkcionářů, kteří se při představě koaliční vlády s Pirátskou stranou notně ošívají, ale většinou ji nakonec připouštějí jako nutnou variantu, jak se vyhnout dalšímu kabinetu s Andrejem Babišem a hnutím ANO. Jen je znát, že by nechtěli, aby v takové vládě měli Piráti hlavní slovo a občanští demokraté zde byli v pozici toho slabšího.
Nově vzniklá frakce v ODS to však celé vidí mnohem vyhroceněji. Zpochybňuje i to, na čem se zdálo, že uvnitř Občanské demokratické strany panuje alespoň základní konsensus; a panuje už jen z toho důvodu, že horká fáze předvolební kampaně běží a nic jiného si strana tak krátce před volebním kláním nemůže dovolit.
Zmíněná frakce však do toho skáče po hlavě a ve výsledku tak svoji partaj před volbami poškozuje, protože se v předvolební atmosféře zabývá něčím, co se má ideálně řešit na stranickém kongresu a co si občanští demokraté mají vyříkat a vyjasnit tam – respektive, má se to promítnout do volby jejich vedení a rozhodnout hlasováním.
Frakce Tea Party na svých webových stránkách píše: „Jsme členové ODS, kteří s obavami sledují směřování strany v posledních měsících a letech. Od tragické reakce na koronavirus, přes podlehnutí Green Dealu, až po spornou účast ve středolevicovém projektu SPOLU. Deklarovaný úmysl vedení ODS podílet se po volbách na vládě pirátské radikální levice je pro nás poslední kapkou. V minulých dnech byla proto na uzavřeném setkání skupiny konzervativních členů ODS (napříč organizacemi z různých regionů) ustavena nová členská vnitrostranická frakce TEA PARTY inspirovaná stejnojmenným hnutím v americké Republikánské straně.“
Apel od Miroslava Macka
O kus níže na webu frakce si pak můžeme přečíst Apel ke všem pravověrným stávajícím a bývalým členům ODS od někdejšího místopředsedy Miroslava Macka, ve kterém píše, že z politické praxe ODS zcela vymizela její základní politická úloha (tou je mimo jiné být hrází proti snahám levice erodovat a umenšovat osobní a ekonomickou svobodu).
Místo toho podle Macka se z Občanské demokratické strany stala partaj, která je „ochotná na jedné straně zachraňovat definitivně se potápějící TOP 09 a jít do koalice s křesťanskými socialisty, hájícími jen své vlastní zájmy, a na straně druhé zcela vážně uvažovat o povolební koalici s ‚neomarxisty s počítači‘ a spolupodílet se tak na ještě hlubší destrukci občanských a ekonomických svobod“.
K tomu je třeba říct několik věcí. Kritika vstupu občanských demokratů do předvolební koalice s lidovci a křesťanskými demokraty byla na místě předtím, než podepsali společnou koaliční smlouvu. Nyní jakékoli výpady proti ní v první řadě vyvolávají otázky, o co vlastně těmto kritikům jde a jestli ve skutečnosti netouží po tom, aby koalice propadla a oni se následně mohli tvářit, že to přece říkali a v návaznosti na to pak ve straně mohli mocensky posílit.
Přitom koalice SPOLU si nevede vůbec špatně a dosavadní výsledky v průzkumech překračující dvacet procent hlasů napovídají, že uskupení bylo voliči přijato a o žádný propadák nejde. Celkové vyhodnocení koalice, a to i toho, jestli vedení ODS o vstupu do ní dostatečně hovořilo s členskou základnou a svůj záměr jí dostatečně vysvětlilo, je potřeba udělat až po volbách.
Pravověrní členové ODS
A co se týče obav, že ODS bude vládnout s Piráty, to je samozřejmě hlubší hodnotová otázka. Je možné, že v očích některých občanských demokratů je Pirátská strana škodlivější pro naši demokracii a svobodu než Andrej Babiš a hnutí ANO. To je fundamentální debata, u které by se dalo očekávat, že v ní drtivá většina členů partaje má jasno a stojí na straně Petra Fialy. Pokud by to tak nebylo, neměli straníci vůbec dopustit, aby Fiala stranu do voleb vedl a prezentoval ji před voliči tak, jak ji prezentuje. V každém případě se o tom tímto způsobem nemá a nemůže diskutovat krátce před volebním kláním.
Miroslav Macek z toho všeho vyvozuje následující: „Domnívám se proto a jsem přesvědčen, že je nejvyšší čas, aby pravověrní členové ODS jim odcizenou stranu opět převzali do svých rukou a navrátili její každodenní politickou praxi opět k hájení zájmů lidí, kteří od státu vyžadují jen jedno jediné: vytvoření a ochranu co největšího svobodného prostoru pro jejich pracovitost a podnikavost a pro jejich vlastní cestu ke štěstí, neboť jen tak může opět vzniknout zdravá, bohatá, prosperující, sebevědomá a soudržná společnost.“
To je vskutku moc hezké. Až nebezpečně to ale připomíná některé debaty, které se svého času vedly uvnitř České strany sociálně demokratické, kde se vždy našlo mnoho různých frakcí, skupinek a platforem, které o sobě vehementně tvrdily, že jsou ti praví a nefalšovaní sociální demokraté a ti ostatní se na rozdíl nich odchýlili od toho, co by každý opravdový sociální demokrat měl vyznávat.
Nic proti tomu, může si tím projít i ODS, byť by jeden čekal, že už se tak stalo a nejpozději odchodem Václava Klause mladšího a jeho příznivců do Trikolóry se tento problém uzavřel a vyřešil. Pokud je to mýlka a občanské demokraty to ještě v nějaké podobě čeká, stejně by bylo dobré si to skutečně nechat až po volbách.