Francouzská vláda chce na úrovni Evropské unie omezit přístup na sociální sítě pro děti pod 15 let, informoval server Politico. Podle francouzských politiků by měla EU následovat příklad Austrálie, kde se o podobném zákazu nyní jedná.
Francie má na národní úrovni zákon, který brání uživatelům mladším 15 let v přístupu k platformám sociálních médií bez výslovného povolení od jednoho z rodičů nebo opatrovníka. Nyní chce, aby stejné omezení platilo i v ostatních členských zemích. Francouzská vláda proto vyzvala Polsko, které se v lednu ujme rotujícího předsednictví Rady EU, aby v této věci přijalo opatření.
Francouzská ministryně školství Anne Genetetová řekla serveru Politico, že Evropská unie by měla následovat příklad Austrálie, která navrhla zákaz sociálních sítí pro osoby mladší 16 let. „Byli bychom rádi, kdyby se něco velmi podobného podařilo zavést a prosadit v Evropě,“ řekla Genetetová. „Naprosto naléhavě potřebujeme něco zavést,“ dodala.
Podle Genetetové by obecně děti mladší tří let neměly být vůbec vystavovány obrazovkám, ve věku 3 až 6 let by je neměly sledovat bez dohledu rodičů. Před 11. rokem by neměly používat mobilní telefony a platformy sociálních médií před dosažením 15 let.
Australský návrh zákona, který by zakázal dětem mladším 16 let používat sociální sítě, se už dostal do parlamentu. Za porušení zákazu by hrozily platformám pokuty ve výši desítek milionů australských dolarů. Zákon by se měl týkat všech nejpoužívanějších platforem, jako je Instagram, Facebook, TikTok, X či YouTube. Přesný seznam ale zatím nebyl zveřejněn.
Podle návrhu navíc nebudou existovat žádné výjimky pro stávající uživatele ani pro uživatele se souhlasem rodičů. Pravidla by měla vstoupit v platnost dvanáct měsíců po schválení legislativy.
Francie se pokusila podobný zákaz prosadit na evropské úrovni již dříve, ale byla odmítnuta tehdejším komisařem pro vnitřní trh Thierrym Bretonem, který tvrdil, že francouzská pravidla jsou v rozporu s pravidly EU pro moderování obsahu, zákonem o digitálních službách (DSA) a vnitřním trhem.
Server Politico upozornil, že francouzská iniciativa přichází v situaci, kdy mezi evropskými politiky vzrůstají obavy z platforem sociálních médií, jejich návykových vlastností a jejich vlivu na duševní zdraví dospívajících. O vliv sociálních sítí se zajímá také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která zahájila celoevropskou anketu. Slíbila, že bude bojovat proti kyberšikaně i návykovému designu platforem.