Francouzská prokuratura se v úterý rozhodla přestat vyšetřovat podezření, že bývalý palestinský vůdce Jásir Arafat byl zavražděn, a doporučila případ uzavřít. O údajném otrávení Arafata poloniem se po letech analýz a vyšetřování nenašly žádné důkazy a nikdo nebyl obviněn, vysvětlila podle zahraničních agentur prokuratura v Nanterre u Paříže.
Arafat byl hospitalizován v říjnu 2004 v Percy u Paříže kvůli náhlým bolestem břicha. Zemřel 11. listopadu téhož roku ve věku 75 let. Podle oficiální lékařské zprávy byl příčinou Arafatovy smrti rozpad červených krvinek, avšak příčina tohoto rozpadu uvedena nebyla.
Manželka zesnulého Suha Arafatová v roce 2012 poskytla k odbornému rozboru věci, které měl s sebou Arafat v nemocnici, a experti v nich našli stopy po poloniu. Francouzi to vysvětlili přítomností radonu v Arafatově okolí, jiní odborníci ale toto vysvětlení zpochybnili.
Z popudu manželky se poté konala exhumace a odebrané vzorky tělesných tkání byly rozeslány do různých laboratoří. Arafatová, která má francouzské občanství, podala u prokuratury v Nanterre stížnost na neznámého pachatele za zabití svého muže. Úřad pak jmenoval tři vyšetřující soudce, aby zjistili, zda byl Arafat zavražděn.
Řada Palestinců se domnívá, že bývalý palestinský předák a nositel Nobelovy ceny za mír byl zavražděn. Spekuluje se, že za jeho skon může Izrael. Ten to ale popírá.
Zpravodajství
22. 7. 2015
Europoslanci ANO odmítli podpořit Ukrajinu. Proti usnesení byli i Turek a Konečná
Europoslanci ANO odmítli podpořit Ukrajinu. Proti usnesení byli i Turek a Konečná
Poslanci ve čtvrtek na závěr plenárního zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku schválili usnesení, které vyjadřuje silnou podporu Ukrajině ze strany EU a naopak odsuzuje rostoucí vojenskou spolupráci mezi Ruskem a…
Domácí
ČTK, Dominika Machová