Francouzské prezidentské volby ještě neskončily, ale levicové strany, které v prvním kole neuspěly, již začaly jednat o možné spolupráci v červnových parlamentních volbách. Iniciátorem případné spolupráce je krajně levicový politik Jean-Luc Mélenchon. Jeho strana Nepodrobená Francie (LFI) oslovila komunisty a zelené, naopak zavrhla spolupráci se socialisty.
Mélenchon v prvním kole prezidentských voleb získal 22 procent a skončil o necelá dvě procenta na třetím nepostupovém místě. Tento výsledek mu dává silnou pozici pro vyjednávání s dalšími levicovými subjekty. Partnerství chce stavět na „společném programu“, který by vycházel z programu „toho nejúspěšnějšího“, čímž míní sebe. Kandidát Komunistické strany (PCF) Fabien Roussel dostal 2,28 procenta a kandidát strany Evropa Ekologie – Zelení (EELV) Yannick Jadot 4,63 procenta.
Mélenchonova LFI měla po poměrně dobrém výsledku v prezidentských volbách před pěti lety tak vysoké sebevědomí, že do legislativních voleb vyrazila samostatně. Nakonec ale získala jen 11 procent hlasů a 17 poslanců, což může být jeden z důvodů, proč letos volí širší levicovou spolupráci.
Nepodrobená Francie navrhuje jít do voleb jako „Lidová unie“, ve které by každý našel své místo, ale nepřišel o svou identitu a svébytnost, vysvětlil dnes ve vysílání stanice LCI poslanec za LFI Alexis Corbière.
LFI rovněž navrhuje, aby jednotlivé strany kandidovaly v takovém počtu obvodů, který by odpovídal jejich zisku hlasů v prezidentských volbách. S tím ale nesouhlasí předseda Zelených Julien Bayou, který navrhuje brát v potaz i evropské a regionální volby, ve kterých měla jeho strana lepší výsledky než v těch prezidentských.
Bayrou má sice ke spolupráci výhrady, ale uvítal Mélenchonovu iniciativu a je připraven o projektu jednat. Reálnější je ale podle něj pakt o tom, že si strany nebudou konkurovat a že budou později případně jednat o shodě na základních programových bodech.
Komunisté nemají předběžné podmínky a chtějí jednání zahájit „co nejdříve“, řekl jejich předseda a prezidentský kandidát Roussel. „Můžeme dát dohromady naše volební zisky, naše programy a naše myšlenky, ale musíme respektovat i jejich odlišnosti,“ varoval.
Socialistickou stranu (PS) LFI ani neoslovila, jednak kvůli historicky nejhoršímu výsledku jejich kandidátky Anne Hidalgové ve volbách, ale také kvůli její kritice Mélenchona během kampaně. Návrh na spojení sil levicových stran padl už před prvním kolem prezidentských voleb, aby se zabránilo tříštění levicových hlasů. Hidalgová to ale razantně odmítla, sama pak ve volbách získala 1,75 procenta.
První kolo voleb do francouzského Národního shromáždění se uskuteční 12. června. Kandidáti se ucházejí o hlasy voličů v jednotlivých obvodech, pro zisk mandátu je potřeba získat absolutní většinu. Pokud není v prvním kole v daném obvodu nikdo zvolen, koná se o týden později, letos tedy 19. června, kolo druhé.