František Laudát, bývalý politik TOP 09 a předseda Klubu angažovaných nestraníků (KAN), hovoří pro FORUM 24 o roce 2019 jako o období dalšího utahování šroubů současnou mocí, charakterizuje současnou podobu oligarchického vládnutí a nastiňuje, co nás ještě může čekat.
Stalo se podle vás během tohoto roku něco podstatného? Mám na mysli, pokud jde o naladění širokých vrstev lidí.
Bohužel tento rok z hlediska politiky budu hodnotit jako další ztracený, kdy se dál a dál utahoval šroub současnou vládní mocí. Menší část společnosti na to začala reagovat velkými demonstracemi, které nemají od roku 89 obdoby. Nicméně je to ohledně naší budoucnosti, naší demokracie, lidských svobod a podnikatelských svobod ztracený rok. Ta mašinérie jede dál. Ono se mluví pořád o Babišovi, ale lidé zapomínají, že čím dál víc všude umísťuje svoje pretendenty a i přes masivní nárůst veřejného sektoru, co se týká personálií, jeho výkonnost klesá do skoro tragických rozměrů. Pro mě to je politicky docela smutný rok, ale ironicky jsem zase nečekaně na prahu svých 60 let podal neuvěřitelný výkon. Dokopali jsme dodavatele stavby z Národního muzea k tomu, že v únoru proběhla kolaudace, otevřeli jsme památník ve Všetatech a spojovací chodbu mezi starou a novou budovou s multimediálním programem. Takový projekt údajně existuje o něco větší v Číně a ve světě by se těžko hledal. Pak jsem se vrátil svým způsobem do politiky, protože jsem se 19. října stal předsedou Klubu angažovaných nestraníků.
Když říkáte zmarněný rok, kdo ho zmarnil? Opozice, občanská hnutí?
Za vším stojí voliči, oni rozhodují. Žádný politik v žádné zemi ani starosta v nějaké obci by si nedovolil to, co si tady dovoluje současná vládnoucí politická garnitura. To znamená omezovat svobodu lidí. Teď se provalil obrovský skandál, který by v normální demokratické zemi s pevnou prodemokratickou společností neměl mít místo. To znamená placení odborníků, aby ovlivňovali veřejné mínění ve prospěch Číny. Teď se z opozice stává fackovací panák. Já jsem seděl 11 roků v parlamentu. Jestliže vás někdo válcuje díky podpoře voličů, tak svým způsobem těch nástrojů příliš nemáte. Chcete třeba prosadit zákon. Když už vám ho vůbec pustí, nebo nějaký pozměňovací návrh, tak vám to tam koalice zabije, nebo dehonestuje, nebo vám ten nápad ukradnou a vydávají ho za svůj. Z opozice je pak otloukánek a i média říkají „neschopná opozice“. Já jsem ale nikde neslyšel žádný recept, co by se konkrétně mělo krok za krokem udělat. Neřekne to ani Milion chvilek, jen to, že je třeba se snažit. Na druhou stranu jim na těch shromážděních to slovo nedají, takže je svým způsobem tlačí do takové pozice „něco dělejte“. Já vím, že ty dveře otevřít chtějí, ale neotevřeli je. Já sám jsem na sněmu TOP 09, kde jsem pronášel zdravici, říkal, že není jednoduché ve Sněmovně čelit babišismu.
Opozici se vytýká, že jejím jediným programem je Antibabiš, a přitom ty strany své programy mají. Asi se nějak nepovedlo prolomit práh vnímavosti lidí, že to nevnímají.
Je tady fenomén ekonomického oživení a Babiš si některé skupiny obyvatel – zejména penzisty – doslova koupil. Češi, větší část společnosti, ti, co nechodí protestovat, si říkají, proč by čekali na nějaké sliby ohledně budoucnosti? Byli mockrát zklamání, tak přistupují na hru, že berou peníze a možná po nás potopa. Babiš, když už někdy není napadán, tak politiku „Antibabiš“, sám vyrábí svými teatrálními výstupy. Dělá ze sebe neustále oběť. Staví se do pozice fňukajícího premiéra, kterému všichni ubližují. Musím říct, že demokratická opozice dnes nemá takovou osobnost, která by třískla do stolu a řekla, že přichází s novými věcmi, novým řešením. Chybí tady analýza vývoje světa, seriózní a svéprávná. ODS má dobré nápady, ale jsou to střípky, TOP 09 občas taky, ale chybí někdo, kdo by přišel a řekl, „já tuto zemi změním k lepšímu a i vy se budete mít lépe“.
Ten dnešní ekonomický růst ale nebude trvat věčně…
Po současném mrhání veřejnými prostředky může přijít ekonomické ochlazeni. Dokonce může být růst lehce nad nulou, nebo na nule, Babiš ztratí peníze na kupování lidí a myslím, že začne zadlužovat zemi. Přitom on v absolutní hodnotě dluh nestáhl, naopak. Jak ale skočil hrubý domácí produkt za poslední roky z 3,6 na pět bilionů, tak se samozřejmě sníží relativní míra zadlužení, ale to je jeden z těch parametrů, ta absolutní hodnota je pořád velká. Když vyčítal v minulosti ostatním dluhy vzniklé za obrovské světové krize, která neměla víceméně v historii obdoby, snad na přelomu dvacátých a třicátých let, tak je třeba připomenout, že on dělá dluhy teď.
Dlouho se mluví o nějakém spojení demokratické opozice. Dá se to nějak realisticky provést?
Určitě by se měly k nějaké spolupráci vrátit TOP 09 a STAN. Pokud jde o lidovce, tak je pro mě zcela nepochopitelné, že zbytečně zmařili pokus o koalici se STAN. K tomu, že by vznikla koalice na půdorysu pravostředových stran, to znamená TOP 09, STAN a hlavně ODS, tam jsem skeptický. Nejsem vůbec příznivcem Pirátů. V žádné zemi není taková podpora Pirátů a dlouhodobě jsou tolerovány některé základní problémy vůči svobodě, třeba co se týče vlastnění majetku a nakládání s osobním majetkem. Tam se mohou objevit obrovská rizika. Do dneška není zcela jasné ideové nebo jen hodnotové zakotvení Pirátů. Oni si udělali volební autobus, jak se všemi korupčníky zametou, a lidé je volili jako novou naději, ale podívejte se, jak je řízena Praha. To je stagnace, vyhazování peněz často na hlouposti, úplně se zastavila výstavba té takzvané těžké infrastruktury. Praha ji potřebuje dodělat, teprve potom může přijít ta nadstavba. Ta auta je třeba někam umístit a je jedno, jestli ekologická nebo jiná. Pokud po Praze popojíždějí, tak ta ekologická zátěž je obrovská.
Nakonec ale vždycky narazíme na voliče a to nemůžeme jen tak přejít, když Miloši Zemanovi věří prý 56 procent voličů? Nedošlo tady už k oné příslovečné „výměně lidu“? Třeba pod tlakem propagandy?
Ti lidé tady byli vždycky, pouze teď na ně byla zaměřena de facto psychologická válka. Kdo se pohyboval v politice dejme tomu po 90. letech a debatoval na ulici, tak mu běhal mráz po zádech. Pak ztratíte iluze. Podle mě to vyšlo z Ruska. Oni nevymysleli digitální technologie, ale první vymysleli, jak je použít na plošnou indoktrinaci společnosti. Zacílili na tyto skupiny obyvatel, na lidi starších ročníků, kteří nikdy nebyli vedeni ke kritickému myšlení. Neplatí to stoprocentně, ale když to vezmu statisticky, tak se nestačím divit. Když dnes potkám lidi ve věku 70 plus, kteří byli kdysi velmi protikomunisticky naladěni, že jsem je sám mírnil, aby je nezavřeli, tak dnes skutečně uvěřili lžím, že na Letnou jsou sváženi demonstranti za peníze a takové hlouposti. Česká společnost na to nebyla připravena, ale ani třeba britská. V tom se Češi neliší od Rakušanů, Němců a Francouzů. Dříve tu ale nebyl tak intenzivní tok informací a nikdo na ně nezacílil každodenní podstrkovanou propagandu. Je to kybernetická plošná masáž a je to efektivní nástroj.
Kdybychom se náhodou zbavili Babiše, tak tu ale máme ještě bohatšího člověka, Petra Kellnera, který se také začíná projevovat. Je vadný celý ten systém?
Ten systém v minulosti nenastavil dostatečně férové společenské prostředí, a to od roku 1990. Nedávno Václav Klaus zcela nestoudně při 30. výročí listopadu 89 vyšel s tím, že on chtěl české miliardáře. Pro něj je vrcholem kapitalismu a moderní společnosti Kellner. Nicméně všichni politologové už od začátku minulého století varovali před tím, že v kapitalismu vznikne oligarchická společnost. Na začátku to bylo zcela běžné. Uhlobaron nebyl nějaký pojem vymyšlený komunisty, oni existovali. Spojené státy byly první, kdo přistoupil k tomu, že se tam silově rozbíjely velké společnosti, monopoly, které začaly ohýbat společenská pravidla. Podívejte se, jak dnes Babiš mlčí kolem nestoudně drahých digitálních dat. To je důsledek oligopolu, ve kterém PPF také funguje. Má O2. To je politicko-ekonomická deformace prostoru pro podnikání a konkurenci. Když dnes lidé volí Zemana a Babiše a další, tak si neuvědomují, že si podřezávají pod sebou vlastní větev. A svým dětem, a to ohledně ekonomické prosperity a budoucnosti. Oligarchové nepřinášejí zisk do státního rozpočtu, oni čerpají dotace. Tohle začíná být ještě větší hrozba, než je Babiš.
Nebylo by pro Babiše lepší vrátit se k podnikání?
Pro něj cesty zpátky nebude. Zcela reálně mu hrozí vězení nebo ekonomický úpadek celého Agrofertu. Jeho dnešní nejhlasitější podporovatelé budou první, kdo mu bude po ústupu ze slávy otáčet kudlou v zádech. To tak bývá.
Opozice za všechno nemůže, ale i když to není pravda, co měla dělat? Je tu deformace médií, je nějak zablokovaná Sněmovna. Jaké má možnosti?
Nejsem dnes nějak viditelný politický lídr, mám spolek, který přežil a má nějaké lidi a peníze. Budu zkoušet vytvořit plnohodnotný program a představu a koncept, jak dál. Zkusím na to shánět lidi, kteří by byli schopni to naplnit. Na tom sněmu TOP 09 jsem jim říkal, ať zkusí hledat průřezová témata. Taková, která neosloví jenom vlastní voličskou skupinu, ale i tu sousední. Dá se tu vymyslet program i pro tu skupinu nejagresivnějších podporovatelů Andreje Babiše a Miloše Zemana, který by jim skutečně pomohl. Jsou tu třeba lidé v exekucích, lidé žijící v sociálně vyloučených lokalitách. Když se vrátím k Pirátům, tak podobné spolky a také různí chytří miliardáři, když uvažují o budoucnosti světa ve světle digitálních technologií, mají recepty na řešení problémů děsivě levicové. Až na vzácné výjimky.
Myslíte takový ten technologický optimismus?
Myslím využití technologií pro dobro lidí, což ale znamená, že nám vlezou až skoro do našich představ. To nejsou žádné chiméry, že vás budou všude hlídat v zájmu vašeho dobra. To už tady bylo, třeba databáze, kde vás budou ještě 16 let po vaší smrti evidovat a hlídat a lékaři si to budou otvírat. To je naprosto děsivé. Každý člověk má nějakou slabost a třináctou komnatu, která se na něj dá vytáhnout. Dneska už to vidíme v politice a může se to šířit dál. Někdo tvrdí, že je to postavené na důvěře lidí, jako je to v pobaltských zemích. Jenže v každé zemi funguje něco. V Česku se nevyzradí jen to, co se neví. Každý národ má nějakou mentalitu.
To volání po nějaké změně je patrné. Myslíte, že k nějaké dojde?
Obávám se, že tihle lidé, kteří tady vládnou, tady budou vládnout v ještě hrůznější podobě čtyři roky po příštích volbách. Není pravda, že třeba vzdělaní lidé nevolí Babiše. Znám své známé a ta dělící linie často jde i mezi rodinami a ani bratr se sestrou nejsou schopni se shodnout, tak se raději o politice nebaví, aby se do krve nehádali. Na Letnou chodí ta část společnosti, která myslí na budoucnost a není jí to jedno a je nějak vítězem po roce 1989. Nicméně tady je ta mlčící většina a je potřeba k ní hledat klíč.