Věděli jste, že slavný spisovatel Franz Kafka zamýšlel na sklonku svého života přesídlit do Brna? A že v Brně pod hradem Špilberkem existuje tajný bunkr, který tam kdysi vybudovali nacisté? Jde o dvě zdánlivě nesouvisející informace, o nichž téměř nikdo nikdy neslyšel. A přece je to pravda, která by neměla skončit v propadlišti dějin. Právě o zachování neznámé historie se snaží parta nadšenců z obecně prospěšné společnosti Amerfo, která v Brně zprovoznila a zpřístupnila veřejnosti dvě zapomenutá místa: Franz Kafka Špitál a bunkr 10-Z. Obě ale bohužel v současné době bojují o holou existenci. Společnost Amerfo, jež je vyloučena z vládních programů pomoci podnikatelským subjektům, jako je Antivirus nebo COVID Kultura, tak o pomoc žádá veřejnost prostřednictvím kampaně na crowdfundingovém serveru Hithit.cz.
Franz Kafka Špitál sídlí v památkově chráněném prvorepublikovém paláci, z nějž společnost Amerfo udělala retro nemocniční hostel, kde se „nemocní“ zaměstnanci starají o zdravé hosty. Bunkr 10-Z byl přetvořen na muzeum, zážitkový hostel a prostor pro kulturu. Společnost Amerfo, která je největším zaměstnavatelem zdravotně znevýhodněných v oblasti kultury v Česku, na obou místech zaměstnává lidi s duševním onemocněním nebo fyzickým hendikepem. Covid, osud a ministerstvo práce a sociálních věcí jí však nehezky zamíchali kartami a společnost Amerfo teď usiluje o to, aby nemusela omezovat svoji činnost a propouštět lidi se zdravotním postižením.
K tomu by jí mohla dopomoci crowdfundingová kampaň na serveru hithit.cz, kde si přispěvatelé mohou zakoupit například pobyt ve Franz Kafka Špitálu, únikovou hru v bunkru 10-Z na motivy skutečných událostí z konce druhé světové války a spoustu dalších zajímavých zážitků. „Vybrané peníze použijeme na to, abychom mohli poslat výplaty našim stávajícím zaměstnancům a abychom mohli i nadále udržet jejich pracovní místa. Pokud se nám podaří vybrat více, než je cílová částka 200 000 korun, vytvoříme nová pracovní místa tím, že ve Franz Kafka Špitále vybudujeme novou expozici o židovském a německém Brně,“ popisuje Pavel Paleček za společnost Amerfo.
Celou sbírku i příběh, který za ní stojí, a všechny odměny pro přispěvatele najdete tady:
hithit.com/neznama_brnenska_historie
Mnohem horší dopad než covid má na Amerfo postup ministerstva práce a sociálních věcí, které neposlalo peníze na provoz a výplaty zaměstnanců kvůli chybě externí účetní firmy. Chybu sice rychle napravili, ale ministerstvo zůstává neoblomné. Kauzu v listopadu výstižně shrnul investigativní pořad Reportéři ČT v díle nazvaném „Msta“. Podívat se na něj můžete zde:
Amerfo o.p.s. se snaží hlavně o dvě věci: Aby lidé se zdravotním hendikepem mohli dělat smysluplnou práci. A aby se historie zachovala i pro budoucí generace. Vidíte to stejně? Prosíme, podpořte je v jejich snažení.