Český katolický primas Dominik Duka vstoupil 5. května 2020 na „prkna, která znamenají svět“. Po sérii nedůstojných štěků při četných ceremoniích prezidentské kanceláře nyní zaujal skutečně výpravnou činohrou s hvězdným obsazením. Byť nejde tak úplně o Mistrovu prvotinu, předvedl se Duka hned dvakrát za sebou jako zručný kreativec a talentovaný mistr hořké komedie.
Zda u zrodu mimořádného duchovního zážitku stáli arcibiskupův osobní poradce, režisér Jiří Strach, a prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, sice není známo, avšak šokující kombinace všudypřítomné mystiky, postav normalizačního komunismu a hrdinů západního zahraničního odboje z RAF pod jednou chrámovou střechou takovou spolupráci přece jen naznačují.
Vedle výběru okázalé lokace zaujal Duka i úsporným řešením hereckého obsazení pouhými jedenácti herci místo předpokládaných šedesáti. Neméně originálně se tvůrce vypořádal také s pořadím rolí, když z hlavních udělal vedlejší a z vedlejších hlavní. Jakkoliv Mistrův kus postrádal ve vztahu k ději adekvátní výběr účinkujících, kteří do něj historicky bezesporu patří, tvůrčí záměr vyšel na jedničku: Dukovu trpkou komedii teď oceňují především odborné kritiky v Moskvě a v jejích tiskových pobočkách mezi tuzemskými alternativními médii, jakož i četní voliči komunistické strany. K širšímu občanskému povědomí o mimořádném kulturním počinu pak tradičně přispěla veřejnoprávní Česká televize.
Redakce deníku FORUM 24 jako jediná získala Mistrův důvěrný náčrt celé akce ještě před její realizací, jenž nyní publikujeme ve veřejném zájmu. Stejné štěstí už redakci nepotkalo v případě příprav satirické jednoaktovky, která se odehrála pro změnu včera na pražském Vítkově. Zdařilou scénku, při níž se hlava české katolické církve krčí pod sochou Jana Žižky z Trocnova, přitom česká filmová kritika označila za majstrštyk moderního dokumentu. O poznání přísnější pak byla divačka Terezie Radoměřská: „Po 600 letech se katolický kardinál krčí před olbřímí sochou kacířského vůdce. Připomeneme si rok 1420, kdy Martin V. vyhlásil křížovou výpravu, aby 14. července téhož roku utržil drtivou porážku právě pod vrchem Vítkovem. Tam padli mezi jinými také tři páni ze Šternberka. To jsme to dopracovali,“ nešetří Dukovu satiru na sociálních sítích.
Miloš Zeman a Dominik Duka uvádějí:
„ F R A Š K A N A H R A D Č A N E C H “
Lokace: Svatovítská katedrála
Čas: 5. 5. 2020, 18.00 hodin
Akce: Bohoslužba k 75. výročí ukončení 2. světové války
Řídí: 6 duchovních a papežský nuncius
Povoleno: 60 osob
Přítomno: 11 hostů
Režie: Dominik Duka
Scénář: Vratislav Mynář, Martin Nejedlý
Dramaturgie: Arcibiskupství pražské & Kancelář Miloše Zemana
Casting
Z castingu vyloučeni:
příbuzní příslušníků demokratického domácího odboje
příbuzní dalších hrdinů zahraničního vojenského a politického odboje
příbuzní padlých v ulicích ve dnech 5.–9. května 1945 a u Československého rozhlasu
příbuzní obětí koncentračních táborů
příbuzní umučených a popravených gestapem
zástupce velvyslanectví USA za americké osvoboditele
zástupci studentů vysokých škol za umučené, popravené a padlé z jejich alma-mater
všichni, kteří by mohli dráždit Rusa
všichni příliš obyčejní
V hlavních rolích:
Miloš Zeman, Ivana Zemanová, Dominik Duka
Jaroslav Hlinovský
bývalý aparátčík Městského výboru KSČ v Praze a ČÚV SSM, syn vedoucího sekretariátu pražského tajemníka KSČ Antonína Kapka. Dnes tajemník prezidenta republiky.
Jiří Ovčáček
bývalý redaktor stranického listu KSČM „Haló noviny“. Dnes ředitel tiskového odboru Kanceláře prezidenta republiky.
Vladimír Kruliš
bývalý místopředseda SPO Zemanovci. V 38 letech vyznamenán „Za zásluhy“ Svazem bojovníků za svobodu. Vyznamenání mu předal konfident komunistické Veřejné bezpečnosti plukovník Vodička. Ředitel Zemanova protokolu.
Ve vedlejších rolích:
generál Emil Boček, válečný veterán
generál Miloslav Masopust, válečný veterán
Kompars:
náčelník Generálního štábu Armády ČR, kaplan hradní stráže, lékař a zdravotní sestra (lektoři bohoslužby), Zemanova ochranka, pěvecký sbor, varhaník, doprovod veteránů, Česká televize.
20 neobsazených míst z 60 povolených.
Důvěrné!