Ve stínu vážných problémů ministra financí s původem peněz na nákup korunových dluhopisů by nemělo zapadnout, jak se chce vyrovnat se zákonem o střetu zájmu. Sám prohlásil, že svůj majetek přesune do svěřenských fondů. Pokud se potvrdí prosakující zprávy, že správcem jednoho z nich určí šéfa právní divize Agrofertu Alexeje Bílka, a správcem druhého předsedu představenstva Agrofertu Zbyňka Průšu, stala by se z celé operace nedůstojná fraška.
[ctete]96178[/ctete]
Správci budou lidé, kterým věřím
Šéf hnutí ANO se v poslední době dostává pod tlak. Nejdříve se sám zapletl do vysvětlování svých čistých příjmů v souvislosti s nezdaněným nákupem korunových dluhopisů Agrofertu. Sám uváděl rozdílné údaje, a poté obvinil novináře, že proti němu vedou kampaň.
Když napadl redaktorku České televize, která se ptala na jeho miliardový nákup dluhopisů Agrofertu, jako „zkorumpovanou pakáž“, bylo zjevné, že to je téma velmi citlivé a bude nezbytné mu věnovat náležitou pozornost (mimo jiné počátkům jeho podnikání v netransparentních společnostech). Už jen proto, že stále existuje podezření, že nákup dluhopisů byl jen fiktivní operací, jak zmiňoval i bývalý vyšetřovatel Václav Láska.
Téma dluhopisů však nesmí zcela překrýt další důležité události, které jsou aktuálně na stole. Dvacátého čtvrtého ledna se Andrej Babiš v jedné ze svých facebookových Kaváren přiznal, jak se vypořádá s novelou zákona o střetu zájmů, která členům vlády zapovídá vlastnit celostátní média a firmy čerpající státní dotace, pobídky, veřejné zakázky a daňové úlevy.
Ačkoli mnohokrát opakoval, že peníze daňových poplatníků pro jeho firmy nic neznamenají a tvoří jen zlomek jeho tržeb (pozn., zhruba 3 miliardy korun ročně, což je podstatná část čistého zisku holdingu), udělal vše pro to, aby Agrofert o tyto peníze nepřišel. Tím se liší například od jím často zmiňovaného bývalého starosty New Yorku Michaela Bloomberga, který firmy, u kterých mohl být v potenciálním střetu zájmů, prodal.
Šéf hnutí ANO v Kavárně prohlásil, že svůj majetek dočasně, po dobu jeho působení ve vládě, převede do svěřenského fondu. Sám přitom může určit, kdo bude jeho správcem, a vyloučil, že by to mohli být jeho rodinní příslušníci. Podle jeho slov „bude hledat lidi, kterým důvěřuje“.
V téže době přinesl server Info.cz zprávu zevnitř holdingu, že se správcem Babišova svěřenského fondu stane člen představenstva Agrofertu a šéf jeho právní divize Alexej Bílek. Už dříve přinesl Babišův server iDnes zprávu, že se správcem jeho majetku stane i současný šéf Agrofertu Zbyněk Průša. To by ovšem znamenalo, že místopředseda vlády nad Agrofertem kontrolu neztratí a ještě před veřejností sehraje ublíženecké divadlo.
Před časem pronikly na veřejnost informace, že Andrej Babiš loni v prosinci transformoval dosud neaktivní firmu Kostelecké maso-uzeniny na společnost AGABSY, která má jako předmět podnikání v obchodním rejstříku zapsanou správu vlastního majetku. Jediným akcionářem firmy je vicepremiér Babiš a už tehdy byla zmiňována v souvislosti se správou jeho firem.
Jak uvedl server Hlídací pes, obměnou prošly také statutární orgány firmy. Do představenstva usedla Babišova životní partnerka Monika, místopředsedou se stal šéf představenstva Agrofertu Zbyněk Průša a předsedou je právě Alexej Bílek. V dozorčí radě společnosti AGABSY zasedli tři „dvorní“ právníci, kteří stáli po Babišově boku u všech jeho významných podnikatelských kroků, mj. typu účelového vytvoření firmy Čapí hnízdo, aby mohla čerpat evropské dotace.
Kdo je Alexej Bílek?
Bez podpisu Alexeje Bílka se v holdingu neučiní žádné zásadní rozhodnutí. S Andrejem Babišem se zná od roku 1994. Nepochybně se mnohokrát osvědčil a má zásadní podíl na úspěchu celého Agrofertu.
Bílek má ostatně i podobnou minulost. Patří do skupiny těch exponentů minulého režimu z řad Státní bezpečnosti či komunistické nomenklatury, kterými se Babiš zhusta obklopoval a dodnes obklopuje i po pádu totality. Jak vyplývá z otevřených zdrojů, před Listopadem 1989 pracoval na Vysoké škole politické ÚV KSČ, která vychovávala komunistické kádry. Jako člen představenstva Agrofertu si už neuvádí proslulý titul RSDr., doktor politických věd. Po roce 1989 se Bílek podílel na budování ekonomického zázemí KSČM a působil ve společnostech spojených s neprůhledným ruským kapitálem.
Jen na okraj. Jak uvedl Reportér (15. prosince 2014), Alexej Bílek byl v letech 1993–1999 spoluzakladatelem společnosti Centrum mezinárodní spolupráce-Vostok. V roce 1991 byl tři roky ve vedení společnosti Futura, která vydává deník KSČM Haló noviny. Byl členem rady Česko-ruské společnosti, která až do roku 2006 pracovala pod názvem Společnost přátel národů východu. To je občanské sdružení, které „usiluje o vzájemně prospěšné kontakty v různých oblastech kulturního a společenského života mezi občany ČR a občany Ruska“. Pozoruhodný životopis.
Potěmkinova vesnice
Andrej Babiš má svoje rozhodnutí, komu svěří svůj majetek, oznámit v nejbližší době. Pokud jej převede do rukou svých nejbližších a osvědčených spolupracovníků, litera zákona by se naplnila jen formálně a nezměnilo by se vůbec nic. Nejenže by tito „lidé, kterým věří“, pohlídali veřejné a evropské penězovody do jeho firem, ale i jeho média by pokračovala s neztenčenou intenzitou v agresivní obraně jeho zájmů. Další formální kroky typu zřejmě vynuceného odchodu předsedy klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka z představenstva Agrofertu na této Potěmkinově vesnici nic nemění.
[ctete]62752[/ctete]