Americká volební kampaň (a před ní milion podobných gigantických průšvihů v západních zemích) podle ruského politologa Ilji Matvejeva z University of California v Berkeley ukazuje, že zastupitelské demokracie málokdy vynesou k moci silné a zodpovědné vůdce, kteří nemají svázané ruce a nohy a mají širokou podporu obyvatelstva. Zpravidla jde podle něj o „zbabělou a konformní politickou třídu“, která se většinou zabývá vlastním přežitím a reprodukcí.
Přežití a úspěch jednotlivých příslušníků této politické třídy jsou stále spojeny s hlasováním a veřejným míněním. Určitá míra odpovědnosti a dokonce i pokroku je v demokraciích možná, ovšem jen tehdy, když se tato politická třída opírá o kvalifikovanou byrokracii a sociální hnutí, která zachraňují služebníky lidu před docela ostudnými selháními.
„V normální situaci to všechno funguje. A v nenormální se to hroutí. Kombinace obludné sociální krize, před níž Američané tak obratně zavírají oči, a fašistického hnutí vedeného führerem z reality show, jehož cílem je zničit všechny instituce a využít autoritářských osobnostních rysů, je nenormální situace. Je to výzva a hrozivá hrozba. Politická třída však právě kvůli své zbabělosti a konformitě nedokáže na tuto hrozbu reagovat. Nemůže jí čelit,“ soudí Matvejev.
Politolog dále rozebírá, proč tomu tak je. Každý „aparátčík“ Demokratické strany žil celá ta léta s otázkou, proč by to měl být právě on, kdo by měl přijít s novou politickou platformou a novými čerstvými silami jít proti kariérním kolejím.
„Biden sám se od aparátčíků nijak neliší, a on sám takovým aparátčíkem celý svůj politický život byl, je to Konstantin Černěnko americké politiky. Malí lidé s malými cíli a krátkým plánovacím horizontem si nedokázali poradit s velkým fašismem, ale podařilo se jim vytěsnit politický proud, který je mohl před fašismem zachránit (Bernieho kampaň v roce 2016). Ze stejné zbabělosti se jim nepodařilo opustit tradiční americkou politiku bezpodmínečné podpory Izraele. Nastala hodina zúčtování, ale bohužel ne pro ně (oni se z toho nějak dostanou), ale pro celou zemi,“ hodnotí situaci po porážce kandidátů Demokratické strany v prezidentské volbě politolog.
Všechno teď podle něj ale teprve začíná. „Současné Trumpovo vítězství je pouze prologem. Hrozba autoritářské transformace USA je naprosto reálná, byly o ní napsány politologické knihy… Pro USA i celý svět začíná období chaosu a je na Američanech, aby tento chaos zastavili,“ uzavírá svou úvahu Ilja Matvejev.