V pátek odpoledne se sešlo několik desítek lidí před čínskou ambasádou v Praze. Připomínají si 64. výročí potlačení tibetského povstání Čínou. Na místě se objevilo několik tibetských vlajek. Akce, kterou pořádá lidskoprávní organizace Amnesty International, navštívil i zpěvák Tomáš Klus.
Tibetské národní povstání započalo 10. března 1959, kdy v hlavním městě Tibetu – Lhase – propukla revolta odpůrců čínského komunistického režimu. Kořeny povstání sahají do rozmezí let 1950–1951, kdy Čínská lidově osvobozenecká armáda vnikla na tibetské území a zabrala jej. Hlavní vlna tibetské revolty propukla v roce 1959. Tibetský partyzánský odboj však trval až do 70. let 20. století. Při povstání bylo zabito přes 86 000 Tibeťanů.
Výročí si v České republice každoročně připomínají i města, obce, městské část nebo kraje tím, že na své budovy vyvěšují tibetskou vlajku. Podle spolku Lungta, který v Česku koordinuje akci Vlajka pro Tibet, se jich letos zapojí 865.
Vlajka visí také na budově pražského magistrátu. Na jejím vyvěšení v Praze se shodla městská rada a v pátek to oznámil také primátor Bohuslav Svoboda na svém twitteru. „Lidská práva nejsou prázdný pojem, k utlačování národů musíme zaujmout jasný postoj,“ uvedl. Vlajku vyvěšují i další instituce, například Univerzita Karlova nebo ministerstvo kultury.
Tibet, který z části sousedí s Indií, z níž zároveň působí exilová vláda, je od padesátých let po násilné anexi Čínou okupován. Přestože má status autonomní oblasti, chování Pekingu v Tibetu je často kritizováno, hlavně kvůli snaze potlačovat kulturu Tibeťanů či porušovat jejich lidská práva.