Už jen do 28. května lze navštívit unikátní výstavu fotografií v pražské galerii Ambit. Několikanásobný držitel ocenění World Press Photo Steve McCurry zde představuje své nejlepší a nejoceňovanější reportážní snímky pořizované již více než třicet let na územích ovládaných válečnými konflikty. Zřejmě nejznámějším jeho snímkem je portrét „Afgánská dívka“ z roku 1984, který se po svém zveřejnění na titulní straně časopisu National Geographic stal snad nejznámější fotografií své doby. Pozornost přitáhl i o sedmnáct let později, kdy se fotograf zúčastnil expedice, která po neznámé dívce pátrala. Ženu našli, vznikly nové fotografie a její životní příběh spatřil světlo světa.
Steve McCurry (nar. 1950) začínal jako válečný reportér, proslavil se průnikem v převleku na afgánské území těsně před ruskou invazí. Fotografie, které později propašoval za hranice, byly vůbec prvním svědectvím o situaci ve válkou zmítané oblasti. Za tyto snímky, mezi kterými byla i „Afgánská dívka“ získal zlatou medaili Roberta Capy za nejlepší zahraniční fotoreportáž.
V následujícím desetiletí byl Steve McCurry snad u každého válečného či občanského konfliktu. Dokumentoval válku mezi Íránem a Irákem, konflikty v Kambodži, Bejrútu a na Filipínách, rozpad Jugoslávie, válku v Perském zálivu. Sám ale přiznává, že zásadní zlom ve vnímání fotografie jako takové u něj nastal až při návštěvě Indie. Teprve tam se podle svých slov naučil vnímat život a počkat si na život. Jeho pozdější fotografie jsou opravdu mnohem více odpovídající rozjásaným pop-artovým barvám, kterými jsou McCurryho fotografie typické. I když se nikdy nevyhýbá složitým sociálním tématům, najdete tu i vyloženě radostné záběry z kláštera šaolinských mnichů či šťastné indické chlapce hrající fotbal v louži.
Výstavou, která do 28. května probíhá v ambitu františkánského kláštera v Praze na Jungmannově náměstí, končí České republice licence na prezentaci tohoto souboru fotografií.