V úterý večer vyhlásil gambijský prezident Yahya Jammeh „stav nouze“, který má platit příštích 90 dnů. Při té příležitosti zastavil vysílání čtyř soukromých rozhlasových stanic podporujících opozici.
Parlament, v němž zasedají pouze poslanci podporující prezidenta (žádná opoziční strana v parlamentě zastoupena není), prodloužil prezidentův mandát rovněž o 90 dnů, počínaje dnešním dnem. Policejní složky byly vyzvány, aby „zachovaly klid, právo a pořádek“.
Do oblastí mimo hlavní město Banjul byl vyslán ministr vnitra a několik vysokých policejních důstojníků. Jejich úkolem je přesvědčit místní guvernéry, náčelníky a stařešiny, aby poslali lidi na Jammehovu inauguraci ve čtvrtek 19. ledna.
Těmito kroky se Jammeh snaží zabránit nástupu nového prezidenta A. Barrowa, zvoleného 1. prosince 2016. Kromě touhy po moci je veden obavami, že ponese následky své samovlády doprovázené násilím na oponentech. Členové jeho „týmu vrahů“, nazývaných Jungullar, údajně v posledních dnech obdrželi nové automobily.
Podle liberijského tisku Jammeh už stačil do Gambie dostat velký počet žoldnéřů z řad bývalých povstalců ze Sierry Leone, Mali, z neklidné provincie Casamance v Senegalu, a především z Libérie. Ty vede Benjamin Yeaten, velitel elitních jednotek bývalého prezidenta Charlese Taylora. Rebelům byly vydány gambijské vojenské uniformy, údajně pro téměř 1 900 mužů. Většina rebelů prý nemluví anglicky, ale francouzsky a západoafrickými dialekty, kterými se v Gambii nehovoří.
Přinejmenším pět, podle některých zpráv sedm ministrů jeho vlády rezignovalo. Stovky Gambijců jsou na útěku do Senegalu a Guineje Bissau, britské cestovní kanceláře ve spěchu evakuují stovky hlavně britských a nizozemských turistů z Gambie zpět do vlasti.
Zvolený prezident Adama Barrow, který se má ujmout úřadu ve čtvrtek 19. ledna, je momentálně na velvyslanectví Gambie v Dakaru. Ze Senegalu pronesl dnes ráno ke krajanům řeč, v níž jim sdělil: „První prosincový den jsme napsali historii. Naše budoucnost začíná zítra.“ Tisk to interpretuje jako přípravu k násilnému odstranění Jammeha a inauguraci právoplatně zvoleného prezidenta. Podle mezinárodně platných pravidel se Barrow totiž nachází na gambijské půdě, a může tam tedy být inaugurován do prezidentského úřadu v souladu s gambijskou ústavou.
Ministerstvo zahraničí USA prezidenta Jammeha vyzvalo, aby ve čtvrtek předal moc svému nástupci. Podle mluvčího Johna Kirbyho to Jammehovi umožní „odejít s hlavou nahoře a uchránit gambijský lid před možným chaosem“. Podle Kirbyho USA podporují ECOWAS v jeho snaze o vyřešení krize v Gambii: „Nechci mluvit do toho, k jakým akcím mohou přikročit, nechci uhýbat před těmito rozhodnutími.“
ECOWAS už údajně připravil senegalské jednotky k zásahu proti Jammehovi, pokud neodstoupí. Ke gambijským břehům už také vyrazila nejmodernější nigerijská válečná loď NNS Unity.
Shrnuto a podtrženo, prezident Jammeh se chová přesně v intencích vůdců, kteří přivedli nejednu africkou zemi na pokraj záhuby. Člověk potřebuje hodně optimismu, aby sám sebe přesvědčil, že tentokrát se situace vyvine jinak. Nová africká politická elita, reprezentovaná právě současnými představiteli zemí ECOWAS, bude potřebovat hodně silné argumenty a hodně diplomatického umu, aby zachránila Gambii před pádem do krvavé lázně. V africkém kontextu by to bohužel byl zase jen jeden z mnoha podobných příběhů.
Zdroje: BBC, Al Jazeera, nigerijský a liberijský tisk