V Rusku se dvěma mužům podařilo dosáhnout uznání legálnosti svého manželského svazku. A po několik dnech bylo rozhodnutí úřadu anulováno a odpovědná úřednice a její nadřízený byli propuštěni. Nyní oba manželé čelí obvinění z falšování dokumentů.
Dva ruští občané Jevgenij Vojcechovskij a Pavel Stocko uzavřeli manželský svazek v Kodani, kde jsou sňatky stejnopohlavních párů legalizovány. Poté nechali přeložit dokumenty do ruštiny a notářsky ověřit a ve své domovině požádali úřady o uznání jejich svazku. K velkému údivu obou novomanželů jejich sňatek 25. ledna uznán byl a do občanských průkazů je zapsali jako manžele a stvrdili úředním razítkem. Zpráva, která se poprvé objevila na nezávislém kanálu Dožď, vyvolala velké překvapení v Rusku i v zahraničí a o celou věc se začalo zajímat ruské ministerstvo vnitra.
Úřední nedbalost, nebo falšování dokumentů
V Rusku podle zákona není možné uzavřít sňatek s osobou stejného pohlaví. Poslanec Dumy Vitalij Milonov pro server PBK řekl, že: „Sňatek mezi gayi v naší zemi nemůže být uznán. Buď je to trestuhodná nedbalost, nebo zfalšování dokumentů.“ Takže pracovníci úřadu, již potvrzení vydali, byli propuštěni a novomanželé byli obviněni z falšování dokumentů.
V tomto případě ale manželé narazili na skulinku v zákoně. Ten říká, že sňatky ruských občanů uzavřené v zahraničí budou uznány v Ruské federaci, pokud předloží všechny náležité dokumenty včetně právoplatného certifikátu o uzavření sňatku odpovídající zákonům země, v níž byl sňatek uzavřen. A tak se i stalo. Z právní stránky všechny dokumenty v pořádku byly a úřednice, která sňatek potvrdila jednala v souladu se zákonem.
I podle Antona Aranibara, právníka specializujícího se na mezinárodní právo, je sňatek uzavřený v cizí zemi, která s Ruskem podepsala mezinárodní konvence nebo dohody, podle zákona platný i na území Ruské federace, řekl pro ruskou verzi BBC.
Vojcechovskij ani Stocko si nedovedli představit, jak pokus o registraci sňatku zamává s jejich životem. V bytě jim vypnuli elektřinu a odpojili internet a od zveřejnění případu byl jejich byt několikrát terčem domovní prohlídky od neznámých lidí v uniformě, kteří se nepředstavili ani se neprokázali žádným oficiálním dokumentem. Stejně tak se výhružky nevyhnuly ani jejich rodinám.
Právo být jiný
V Rusku je LGBT problematika velice ožehavým tématem. Země dlouhodobě potlačuje práva sexuálních menšin, především právo na svobodu slova a důstojný život. Státní politika zastává konzervativní směr, jako jediný platný a žádoucí model uznává klasický model rodiny. V zemi platí zákon zakazující propagaci homosexuální tematiky, což zahrnuje veškeré informace týkající se LGBT problematiky, a tedy i osvětu. Loni na jaře světem otřásl případ organizovaného stíhání a mučení homosexuálních mužů v Čečensku, jehož oběti se čítají do stovek.
Přesto v minulosti na území největšího státu světa proběhlo několik pokusů o uzavření stejnopohlavního sňatku. V roce 2003 v nižněnovgorodské oblasti posvětil kněz sňatek dvou mužů, za což měl obdržet v přepočtu 5 a půl tisíce korun. Poté, co byl případ zveřejněn, bylo knězi zakázáno provádět církevní obřady.
Zajímavější je případ z roku 2005, kdy se šéfredaktor časopisu pro gaye Queer Edvard Mišin a heterosexuální poslanec Parlamentu republiky Baškortostán pokusili uzavřít manželský svazek z toho důvodu, aby na základě odmítnutí ruských úřadů mohli soudně požadovat změnu zákona o sňatcích. Ruský soud nakonec zákaz jednopohlavních sňatků potvrdil a ani Ústavní soud ani Evropský soud pro lidská práva do případu nevnesli žádný pokrok.
V roce 2014 v Petrohradu uzavřeli sňatek Aljona Fursovová a transgender Denis Šumilov. Šumilov se nyní připravuje k operaci na změnu pohlaví, na což petrohradské úřady odpověděli, že jakmile bude operace dokončena, sňatek bude anulován.