Za to, že v Česku s covidem zemřelo přes třicet tisíc lidí, může i premiér Andrej Babiš a jeho vláda, tvrdí místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík, podle nějž jdou na vrub kabinetu tisíce lidí, kteří zahynuli zbytečně. Připomněl, že jeho strana na neexistenci krizových plánů pro různé katastrofické scénáře upozorňovala už před lety. Proč podle něj současná vláda pandemii nezvládla a jaké úkoly čekají v boji s nebezpečnou nákazou kabinet po volbách, prozradil Gazdík v rozhovoru pro deník FORUM24.
Řekl jste mi, že kvůli vládě Andreje Babiše podle vás zemřely zbytečně tisíce lidí na covid. Zvládl kabinet pandemii?
Určitě ne. Pandemii zvládli zdravotníci, dobrovolníci, samosprávy, neziskové organizace, všichni, co se snažili pomoct. Vláda ji nezvládla, vydávala naprosto chaotická opatření. Andrej Babiš osobně chtěl všechno řídit, veřejně to mnohokrát prohlásil a dopadlo to tak, jak to dopadlo. Máme jednu z nejvyšších úmrtností na sto tisíc obyvatel na celém světě, myslím, že jsme třetí nebo pátí. To je osobní vina Andreje Babiše. Ukazuje se, že není žádný geniální manažer, ale chaotik. A člověk, který všechny uráží, na své spolupracovníky řve. Když se jim něco podaří, je to úspěch Andreje Babiše. Když se to nepodaří, tak je odvolá. Viz čtvrtý ministr zdravotnictví za pandemii.
A co se podle vás tedy mělo udělat jinak?
My jako Starostové jsme už v letech 2013 a 2014 pořádali konference o bezpečnosti, krizovém řízení, o připravenosti na krizové situace. Přednášely tam osobnosti jako profesor (Miroslav) Bárta, egyptolog, profesor (Václav) Cílek a další. Upozorňovali jsme, že stát nemá krizové plány třeba na dlouhodobý blackout. Prostě co se stane, když nepůjde 48 hodin elektřina? Začnou se rozmrazovat potraviny, lidé začnou rabovat v obchodech.
Nebo že nejsou plány na obrovskou uprchlickou krizi na hranicích. Už tehdy jsme upozorňovali, že může přijít velká epidemie. My umíme zvládat povodně, ty jsme se naučili, ale toto neumíme. Pro nás jako Starosty to musí mít systém, musí být připravené krizové plány, komunikace musí vypadat úplně jinak než za této vlády. A to jak s občany, tak se státní správou či samosprávami. V případě, že se dostaneme do vlády, tak toto bude jedna z prvních věcí, kterou budeme připravovat. Tak, jak je to běžné v západních zemích, jako jsou Německo, Rakousko, Švýcarsko a další.
Měla by nová vláda ve vztahu ke covidu-19 udělat ještě něco dalšího? Nebo už je podle vás situace stabilizovaná?
Nemyslím si, že ta situace musí být nutně stabilizovaná. Ano, může být o něco lepší z hlediska přetíženosti zdravotního systému, ale i tak covid dlouhodobě odnáší další nemocní, protože se vynechávaly některé operace, bují rakovina nebo srdečně-cévní onemocnění, která se neléčila tak, jak by měla. Tomuto bychom se měli snažit předcházet. My jsme vládu jen nekritizovali, ale společně s Piráty jsme dvakrát připravili plán Za 5 (minut) 12, v němž bylo třeba to, jak bychom řešili návrat žáků do škol. Prostě konkrétní řešení a plány, na nichž pracují odborné týmy.
Zeptám se úplně jednoduše – budou další lockdowny?
Věřím, že ne. Dlouhodobě jsme říkali, že třeba ve školství je nesmysl dělat celostátní lockdown nebo školy zavírat. Má to být připravené, na základě plánů se má rozhodovat ředitel, zřizovatel, krajská hygiena, jakým způsobem omezí činnost lokálně, v dané škole, daném místě, okrese. Rozhodně nemají být celostátní lockdowny.
Další části interview zveřejníme v následujících dnech.