To se nám tu zase rozhořela jedna genderová bitva. Kvůli básničce Jiřího Žáčka „Maminka“. Na svém facebookovém profilu ji zveřejnil Vít Klusák, ano, to je ten, který v ČT s kolegou Remundou udělal to hodinové propagační video pro Andreje Babiše. A režisér Klusák to doprovodil statusem: „K čemu jsou kluci na světě? Aby psali takovýhle debility. Čítanka pro 2. ročník, Čteme s porozuměním, nakl. Nová škola Brno, vydáno: 2015!!!“ U sebe na timeline měl podporovatele, respektive spíše vášnivé podporovatelky, pochopitelně, v diskusích jeho odpůrců mu zase všichni hromadně spílali.
Osobně mi ta básnička připadá naopak milá. „Ze všech lidí mám nejraději maminku,“ začíná. „Než jsem se narodil, vyrůstal jsem devět měsíců v jejím těle. Možná proto mi tak dobře rozumí. Mohu se jí svěřit úplně se vším. Když mi někdo ublíží, vezme mě do náručí a je mi zase dobře. Vím, že maminka udělá všechno, co může, abych byl šťastný, proto se snažím, abych jí dělal radost,“ pokračuje básnička. Ale teď to přijde: „K čemu jsou holky na světě? Aby z nich byly maminky, aby se pěkně usmály na toho, kdo je malinký.“ Tohle Víta Klusáka rozpálilo až tak doběla, že použil slova „debility“ o jednom z nejvýznamnějších autorů pro děti, aforistovi a básníkovi Jiřím Žáčkovi. Ale nešť, mladý režisér má zřejmě více životní moudrosti než nějaký Žáček.
Ta básnička je milá, spoustu takových básniček jsem recitoval své mamince, bylo na ní vidět, jak moc ji to těší. Od ní jsem se taky naučil, že děti jsou nejlepší životní „projekt“, kterému se nic nevyrovná (některé maminky v tom sice spíš dělají guláš, ale to je na jinou debatu, teď jde o nejvyšší kontext). Tedy, mě by neurazilo, naopak, kdyby o mně někdo napsal, že jsem se narodil proto, abych byl tatínek. Ale jistě, všechno je otázka priorit.
„Aby nás měl kdo pohladit a povědět nám pohádku. Proto jsou tady maminky, aby náš svět byl v pořádku,“ končí básnička. Tady bych se mohl dokonce trochu naštvat, že o nás tatíncích ani písmenko. Že i díky nám je, přece (?), dětský svět v pořádku. Takže on má ten Klusák nakonec možná pravdu, že to je fakt genderově nevyvážené.