
Ilustrační foto FOTO: Pixabay
FOTO: Pixabay

Sázka na kreativní profese se v devadesátých letech minulého století zdála skvělou volbou. Rychlý růst ale v mnoha případech přešel ve strmý pád. Generace X byla tou, kdo zažil v práci proměnu našeho světa – začali pracovat v analogové době starého světa. Jenže v době, kdy by měly být jejich kariéry na vrcholu, je už svět jiný. A oni zjišťují, že jejich zkušenosti a znalosti rychle zastarávají. „Každý den se bavím s lidmi, jejichž kariéry jsou tak trochu u konce,“ říká Chris Wilcha, třiapadesátiletý filmový a televizní režisér z Los Angeles.
Na začátku devadesátých let vydal Douglas Coupland svou knihu Generace X: Pohádky pro zrychlenou kulturu. V ní definoval tuto generaci jako lidi narozené v šedesátých a sedmdesátých letech (přibližně 1965 až 1980). Je to tedy generace, která přímo navazuje na baby boomers (poválečná generace). Tihle lidé nastupovali do práce nejčastěji právě v devadesátých letech. A jak si všímá deník New York Times, generace X vyrostla v jednom světě, aby dosáhla středního věku ve světě úplně novém a cizím. „Je to, jako by vyráběli svícny, když přišla elektřina. Tržní hodnota jejich dovedností prudce klesla,“ vysvětluje deník.
Tahle změna nejvíce postihla pracovníky kreativních profesí, ať již jsou to grafici, novináři, fotografové, tvůrci reklam či filmů nebo hudby. „Pokud jste v devadesátých letech začali pracovat v některém z kreativních oborů, je velká šance, že nyní děláte něco jiného. Je to proto, že tato odvětví se zmenšila nebo radikálně transformovala a vyloučila ty, jejichž dovednosti byly kdysi velmi žádané,“ konstatují New York Times.
Pomáhali spustit digitalizaci, ta je teď ničí
Generace X nastupovala do práce v průběhu devadesátých let, v době, kdy byl svět analogový. Jejich svět tvořily pevné telefonní linky, elektronkové televize, vinylové desky, a samozřejmě také tištěné noviny a časopisy, z nichž byla cítit tiskařská čerň. Jenže ještě, než tohle desetiletí skončilo, svět začal vypadat úplně jinak – začal se objevovat e-mail, web nebo třeba sdílení souborů přes Napster. Záhy se noviny a časopisy začaly tisknout digitálně. Zprvu se zdálo, že to není hrozba, ba naopak velká šance. Byli to mnohdy právě příslušníci generace X, kdo se do nových technologií nadchl a pomáhal jejich vzestupu.
To se ale brzy obrátilo proti nim. V době, kdy vstoupili na vrchol své kariéry, byla většina jejich odborných znalostí téměř zastaralá. New York Times píše, že mnoho z lidí v kreativních profesích si představovalo, že dnes bude mít za sebou velmi úspěšnou kariéru a budou finančně velmi dobře zabezpečeni. Ostatně, devadesátá léta jim k těmto představám dávala mnoho důvodů. „Místo toho pravděpodobně slyšíme příběhy o fotografech, kteří nemají práci, o designérech, kteří nemohou sehnat zaměstnance, nebo novinářích v časopisech, kteří vlastně nedělají skoro nic,“ konstatuje americký deník.
Podle listu se více než tucet příslušníků generace X dotazovaných pro jeho článek nechalo slyšet, že se nyní ocitají ekonomicky a kulturně vyloučeni ze svých oborů. „Moji vrstevníci, přátelé a já samotný pokračujeme v kariérních cestách, které jsme si zvolili ve dvaceti, a dnes jsou již naše znalosti zastaralé,“ řekl pro New York Times Wilcha. „Dovednosti, které jste si vypěstovali, řemeslo, které jste zdokonalili – to je prostě pryč. Je to až zarážející,“ doplnil.
Reklamní agentury dříve točily nákladné a profesionálně připravené kampaně. Jejich zlatá doba už ale skončila. Dnes se zaměřují spíše na rychlý, a především levný obsah na sociálních sítích a v digitálním prostoru. To znamená snížení rozpočtů, ale i menší počet lidí, kteří jsou potřeba. „Zatímco před 20 lety byste s velkou produkcí natáčeli, dnes sáhnete po influencerech, kteří nemají žádné marketingové ani reklamní zkušenosti,“ popisuje změnu Karen McKinleyová, pětapadesátiletá reklamní manažerka z Minneapolisu.
Zásah v nejhorší dobu
A pak je tu ještě jeden fenomén, který postavení generace X v kreativních zaměstnáních ještě zhoršil – nástup umělé inteligence (AI). Paradoxně právě z příslušníků této generace se mnohdy rekrutují nejen klíčoví programátoři, ale i první pionýři a nadšenci, kteří testovali dovednosti technologií. Mnoho z nich totiž vyrostlo na sci-fi filmech a AI byla tak trochu splněný sen. Ve skutečnosti ale na její nástup právě oni nejvíce doplatí. „Podle výzkumné společnosti Forrester ztratí reklamní agentury ve Spojených státech do roku 2030 kvůli této technologii 32 000 pracovních míst, což je 7,5 procenta pracovní síly v tomto odvětví,“ konstatují New York Times.
Podle deníku navíc přišla tahle změna pro generaci X v té úplně nejhorší době. Jejich životní náklady stoupají, nejen kvůli všeobecnému růstu cen nájmů, hypoték, ale i běžného zboží. Současně jsou ve věku, kdy jejich děti studují vysoké školy a jejich rodiče se dostávají do seniorského věku. Obě tyto skupiny potřebují podporu právě od lidí z generace X. „Odchod do důchodu není teoreticky tak daleko – ale příslušníci generace X jsou podle nedávných průzkumů finančně méně zabezpečeni než baby boomers a nemají dostatečné úspory na důchod,“ odkazuje se článek na výzkum A Wealth Watch survey životní pojišťovny New York Life.
Výsledky jsou přitom pro generaci X poměrně chmurné. Ze vzorku 2230 respondentů jen asi 46 procent aktivně plánuje odchod do důchodu. Většina příslušníků generace X (70 procent), si myslí, že odejdou do důchodu později, než se očekávalo, nebo vůbec. Pouze čtvrtina věří, že odejdou do důchodu včas.