V zahraničí ještě doznívají ohlasy na průjezd amerického konvoje u nás. Vzhledem k tomu, že akce proběhla normálně, tedy v klidu, a nevypukly žádné masové protesty poctivých vlastenců a pracujících, je toto čtení zajímavé spíše pro nás, jak nás svět vidí. Nejsme středem světového mediální zájmu, což je snad i dobře.
Washington Post cituje 31. března velitele NATO v Evropě, kterým je generál Philip Breedlove. Ten se v Bukurešti vyjádřil k přesunu konvoje z pobaltských zemí. Řekl, že jeho cílem bylo testovat věci, které se v rámci NATO dlouho netestovaly, například několikanásobné překročení hranic a jaké mosty jsou pro tento typ vozidel použitelné. Zároveň to byla forma, jak ujistit spojence o vojenské podpoře Aliance.
List také připomíná, že na Facebooku a v proruských médiích aktivisté konvoj odsuzovali a vyzývali k jeho zastavení. Podle listu Washington Post ale byli oponenti „jasně přečísleni“ těmi, kteří přišli jednotky v neděli na hranici uvítat.
Server Stars and Stripes také píše o napětích ohledně konvoje a podle něj vyvolaly akce proti konvoji protiakce stoupenců, kterých se účastnilo přinejmenším stejné množství lidí. (Řeč je o sobotních shromážděních v Praze.) Cituje Lubomíra Lédla, organizátora a právníka, který tvrdí, že taková akce neprospěje míru v Evropě, protože situace je velmi nebezpečná.
Někteří pochybují o upřímnosti motivů demonstrujících. Jiří Pehe, politolog a ředitel pobočky New York University v Praze, popsal protesty jako politické divadlo pořádané komunistickou stranou. Věří, že mnoho protestujících může být ruskými agenty nebo lidmi, kteří jsou tajně placeni z Ruska. „Když vezmete v úvahu, že komunistická strana má asi mezi 10 až 15 procenty veřejné podpory, můžete vidět, odkud tyto protesty přicházejí,“ řekl. „Je to velmi hlasitá menšina.“
Pehe citoval nedávný průzkum agentury STEM, který zjistil, že Češi v drtivé většině podporují rozhodnutí vlády povolit průjezd konvoje Dragoon Ride v rámci svých hranic. Z dotázaných 82 procent uvedlo, že podporuje konvoj, zatímco pouze 17 procent je proti.
Server také cituje aktivistu a zakladatele seskupení Přátelé Ruska Jiřího Vyvadila, podle kterého jde na Ukrajině o scénář, podle kterého Američané nejdříve způsobí vojenské napětí, aby pak mohli intervenovat.
Velezrádci
Korespondent Frankfurter Allgemeine Zeitung Karl-Peter Schwarz se 29. března soustředil především na téma protestů. Připomíná, že na prokuratuře v Brně leží trestní oznámení na premiéra Sobotku, ministra zahraničí Zaorálka a ministra obrany Stropnického, kteří údajně schválením průjezdu konvoje spáchali velezradu. (Je příznačné, že u nás vlastně o takovém oznámení nikdo moc neví, nejspíš je to dáno tím, že se v Česku z velezrady podezírá kdekdo, pozn. red.)
Podle FAZ „antiamerické výbuchy tohoto rozsahu se naposledy v České republice děly před osmi lety v souvislosti s tehdy plánovanou výstavbou radarové stanice systému protiraketové obrany“. Prezident USA Obama podle listu tehdy Rusko uklidnil, ale v době nevyhlášené války na Ukrajině se polarizuje veřejné mínění a vznikl nový podnět pro hnutí „Ne základnám“.
Slovenský Denník N událost také komentuje a konstatuje, že antiamerické naladění je zřejmě virtuální klam daný sociálními sítěmi, který se průzkumy a chováním lidí nepotvrzuje.
(slovenský článek ZDE.)