NÁZOR / Šéf BIS generál Michal Koudelka byl také jedním z těch, kdo se vyjádřili v rámci seriálu rozhovorů, které udělal Český rozhlas k desetiletému výročí vrbětické kauzy. Miloše Zemana názory generála Koudelky nepotěší, ale s tím jistě ani nepočítá.
„Vrbětická kauza je z mého pohledu naprosto historický zlom pro bezpečnost České republiky. Tím, že jsme prokázali, že za útokem je ruská zpravodajská služba, jsme jednak potvrdili to, o čem jsme mluvili mnoho let předtím, že Rusové jsou veliké bezpečnostní riziko pro Českou republiku,“ říká Koudelka.
Pak vysvětluje, v čem byl význam toho zlomu.
„Vzpomeňte si, že mnoho let předtím jsme opakovali na různých místech, jak Rusové představují hrozbu, jak mohou z ambasády odposlouchávat naši komunikaci, jak tady působí. A také si vzpomeňte, čemu jsme byli vystaveni. Někteří nás nazývali rusofoby, obviňovali nás ze špionománie a já nevím, z čeho ještě. Vrbětice jasně ukázaly, že jsme měli pravdu. Byl to historický zlom, protože následovalo rozhodnutí vlády České republiky vyhostit veliké množství ruských diplomatů a mezi nimi veliké množství zpravodajců…“
To, co říká generál Koudelka o vrbětické kauze, jasně kontrastuje s vyhlášením Miloše Zemana v rámci téže série rozhovorů, totiž že stále považuje vinu ruských agentů na výbuchu za nedokázanou. Přitom ve skutečnosti vůbec nejde o to, jestli se oba agenti nakonec do muničního areálu dostali, nebo ne. Pohybovali se tady s pasy vystavenými na jiná jména, pod jinými jmény se pokoušeli do skladišť dostat, takže o jejich spojení s celou věcí nemá normálně uvažující člověk žádných pochyb. Zeman přes různé výkyvy svého stavu na tom jistě není tak, aby tuto skutečnost nepochopil.
Podobně o pozadí ruského teroristického činu ve Vrběticích mluvili a mlžili Václav Klaus, Jiří Paroubek a další politici „všech azimutů“, přičemž všechno, co vykládali, nahrávalo ve prospěch ruské strany.
Jiří Paroubek v lednu 2022 vykládal své názory na Vrbětice na prokremelském webu Sputnik.
„Myslím, že je to promyšlený tah, určitě přinejmenším od českých zpravodajských služeb (ale kontext a pozadí mohou být širšího charakteru…), je to součást dávno rozhodnutého zápasu o to, kdo zde bude mít rozhodující vliv, jde-li o středoevropský prostor… Domnívám se, že by ze strany zpravodajských služeb měly být už konečně předloženy pádné důkazy. Protože abych byl ve svých letech a se svými životními zkušenostmi odkázán pouze na to, že ‚jsou jakési [nezveřejnitelné] důkazy‘ o jistých dvou ruských agentech – kteří prý někoho málem zavraždili v Británii –, kteří u nás jako že přelezli plot, před druhým vrbětickým výbuchem dokonce hlídaný armádou a policií… to zní v podstatě jako pohádka z Tisíce a jedné noci,“ hlásal pro dezinformační médium někdejší činovník socialistického podniku Restaurace a jídelny a krátkodobý premiér Paroubek.
Klaus měl také jasno.
„Naší vládě a s ní spjaté pseudoopozici dochází, že covidem nelze strašit lidi do nekonečna, a proto zoufale hledaly jiného vykonstruovaného strašáka, který by lidi udržel ve strachu,“ napsal exprezident v dubnu 2021. „Vědí dobře, že vylekaným lidem se vládne snadněji. Prosím, už toho nechte. Mělo by vám jít více o naši zemi než o sebe,“ zakončil.
Důležitější než konkrétní pohyby ruských figurek a nějaké detaily jsou a zajímaly by nás skutečnosti kolem zcela jiných figurek, třeba těch, které své hry hrály na Pražském hradě v době Zemanova prezidentství. Řeč je pochopitelně především o Martinovi Nejedlém a Vratislavu Mynářovi a okolnostech ohledně záhadně urychlené skartace dokumentů. Především jde ale o hlavní figuru, Miloše Zemana, který se celé roky choval, jako by byl ruský agent, který pracuje proti zájmům své vlastní země.
Bylo by asi dobré se dozvědět, jestli něčím takovým skutečně byl (to může mít hodně podob), nebo jestli se tak jenom jevil a šlo pouze o projev jeho velikášství a ješitnosti, když měl potřebu nechat se ozařovat světlem vycházejícím z velkých diktátorů. Je zajímavé, že o to, jestli hlava našeho státu byla, nebo nebyla velezrádcem, se nikdo moc nezajímá. Aspoň na politické scéně nic takového není vidět.
V době Ruskem vedené války vzdálené den cesty autem a v době, kdy se Rusko podle zpravodajských služeb pokouší destabilizovat evropské země a jejich politické systémy, by o činnosti různých agentů a dezinformátorů mělo být jasno. V tom základním si samozřejmě vystačíme i bez rozvědek. Poznáme tyhle bytosti podle toho, jak se chovají.