Prezidentské volby se pomalu blíží a reagují na to i sázkové kanceláře. Kurzy, vypsané na jednotlivé kandidáty na post hlavy státu, se postupně mění a dříve favorizovaného Andreje Babiše (ANO) už předstihl generál Petr Pavel. Co ovlivňuje tvorbu kurzů, na co reagují sázkaři či jak se určuje „forma“ kandidátů, prozradil deníku FORUM 24 Pavol Boško, bookmaker Tipsportu a specialista na politické sázky.
Pane Boško, jak se u nás vyvíjí oblíbenost společenských sázek, hlavně těch politických?
V průběhu posledních deseti, patnácti let zájem o politické sázky výrazně vzrostl. Je to zcela jistě spojeno s nástupem internetu, kdy se zrychlil a zjednodušil přístup i k velmi specifickým informacím pro širokou veřejnost. Takže si dnes celkem dobrou analýzu třeba k volbě amerického prezidenta může udělat vlastně každý.
Jsou sázky na politická témata vyhledávanější než třeba na talentové soutěže či reality show?
Zase se v odpovědi vrátím o pár let zpátky. Když začaly v Česku talentové a reality soutěže, zájem diváků byl extrémní a tomu odpovídaly i sázky. Na Anetu Langerovou si pamatuje asi každý, ale vzpomene si dnes někdo na posledního vítěze soutěže Česko-Slovensko hledá talent?
Jak velký je zájem o sázky na naši budoucí hlavu státu?
Sázky na budoucího prezidenta jsou už teď nejvýraznější politickou sázkou v nabídce Tipsportu, a to do voleb ještě pár měsíců zbývá. Obecně platí, že sázky na českou, americkou a slovenskou hlavu státu patří k velkým sázkařským příležitostem. Podobně jako české a slovenské parlamentní volby.
Favoritem byl ze začátku Andrej Babiš, nyní ho již delší dobu „poráží“ Petr Pavel. Čím si vysvětlujete tento trend?
Pozici Andreje Babiše musíme vnímat jako bývalého premiéra, který byl už v závěru svého působení ve vládě spojován s rolí budoucího prezidenta. Navíc je v pozici lídra strany, která v posledních volbách zajímala víc než milion voličů. To už je slušný základ. Nicméně v opozici má Babiš méně prostoru a jeho postavení se mění.
Petr Pavel má za sebou skvělé profesní výsledky ve vedení NATO, prezentuje se jako kandidát, který chce sjednocovat společnost, a v kampani tak na rozdíl od Babiše činí, a rozhodně má potenciál získat voliče a utkat se o funkci prezidenta České republiky. Dost bude záležet na tom, zda získá podporu některé z vládních stran.
Čím je ovlivňován kurz na prezidentské kandidáty? Mají vliv například Babišovy kauzy, vyhrocené mítinky, soud k Čapímu hnízdu, nebo minulost Petra Pavla v KSČ?
Každá maličkost šance jednotlivých kandidátů ovlivňuje, a má proto dopad i na kurzy. Při stanovení kurzů vychází bookmaker z mnoha zdrojů. Důležitým faktorem jsou samozřejmě předvolební průzkumy, které ukazují, jestli jsou odhady expertů a modely vývoje přesné, zda správně identifikují trendy. Pochopitelně se snažíme zachytit veškeré informace z médií. Jedna velká kauza může úplně změnit situaci. Sledujeme televizní debaty s účastí lídrů politických stran, sociální sítě, vyjádření politiků, reakce lidí a vůbec náladu ve společnosti. No a čím blíž k samotným volbám, tím zásadnější vliv na kurz má chování našich sázkařů.
U sázek na sportovní utkání se dá vycházet z toho, jací sportovci mají právě formu. Co se posuzuje u prezidentských kandidátů?
Svým způsobem je to podobné jako ve sportu, sledujeme a snažíme se získat co nejvíc pohledů a informací o „závodníkovi“. Průzkumy veřejného mínění, prezentaci jednotlivých kandidátů, jejich podporu od parlamentních stran nebo výrazných osobností, debaty, politologické studie.
Jakou má Tipsport úspěšnost u volebních sázek? Jak jste například „trefili“ výsledky posledních parlamentních voleb?
U sázek na politiku neexistují softwarové algoritmy jako u pravidelných sportovních soutěží – bookmakerům nepomáhá žádná umělá inteligence ani pokročilé technologie. Proto jsou šance klientů naší společnosti na úspěch vyšší a vyšší jsou zároveň i rizika pro sázkovou společnost.
Na druhou stranu je Tipsport dlouhodobě ve svých predikcích volebních výsledků mnohem přesnější než klasické výzkumné agentury. To je dáno jednak „vzorkem“ vyšším o několik řádů – na výsledky voleb se u nás vsadí desetitisíce tiketů – a jednak tím, že u nás klienti „hlasují“ vlastními penězi.
Předpověděli jsme tak například zvolení Zuzany Čaputové v době, kdy byla ještě outsiderem s přisuzovanými čtyřmi procenty preferencí a než se v její prospěch vzdal kandidatury pan Mistrík. Podobně jsme na Slovensku přesně předpověděli pořadí i volební zisk jednotlivých uskupení v minulých parlamentních volbách.
V České republice jsme správně predikovali vítězství Miloše Zemana v jinak těsném prezidentském hlasování. V minulých parlamentních volbách jsme předpověděli těsné vítězství Andreje Babiše. Podobně jako klasické výzkumné agentury. Na rozdíl od nich byla ale naše odchylka od skutečného výsledku jen zhruba jedno procento. Tohle procento se nicméně ukázalo být pro výsledek hlasování rozhodující.
Zajímavé to bylo i v předposledních volbách prezidenta USA. V nich se utkal Donald Trump s Hillary Clintonovou. Na republikánského kandidáta, jenž figuroval v roli velkého outsidera a v předvečer voleb měl kurz 4:1, počáteční dokonce 15:1, bylo sice vsazeno méně tiketů, zato za vyšší částky, celkově víc než osm milionů korun. To jeho soupeřka se na tiketech objevovala častěji, přesto celkové náběry na její výhru činily sedm milionů. Nečekaný triumf Trumpa tehdy Tipsport vyšel na 14 milionů korun.
Nedopadli jsme ale zdaleka nejhůř. Irská sázkovka Paddy Power vyplatila v rámci své PR kampaně všem, kteří si vsadili na Hillary, výhry ještě před volbami. Po volbách pak musela vyplatit i všechny klienty, kteří vsadili na Trumpa. Stálo je to tehdy v přepočtu víc než 120 milionů korun. Šlo tak o jednu z nejdražších kampaní v historii public relations.
Na kterého kandidáta se nyní nejvíc sází?
Zatím nejvíc je vsazeno na Andreje Babiše. Nutno podotknout, že je v nabídce kurzů také nejdéle. Sázky jsou už teď za několik milionů korun, 41 % aktuálně na Babiše, 22 % na Petra Pavla a 10 % na Josefa Středulu. Obecně sázky na výhru favorita táhnou a jsou těmi nejsázenějšími příležitostmi.
Je ale dobré dodat, že je pořád ještě brzy. Většina sázkařů si nechce vsadit půl roku dopředu, vzdát se své stovky nebo tisícikoruny na tak dlouhou dobu a pak jen dlouhé měsíce čekat, jestli to vyjde. Objem sázek vyroste násobně v posledních pár týdnech a řádově v posledních dnech před volbou. V Tipsportu nabízíme dokonce i tak zvané live sázky na výsledek v průběhu hlasování.
Jdou udělat u politiků speciální sázky, jako je třeba u fotbalu počet gólů či karet?
Vypisujeme třeba procentuální rozpětí zisku hlasů při sněmovních volbách, do kolikátého místa se strany umístí, zda se dostanou na 5 % pro vstup do sněmovny a podobně.
Pokud nebude někdo z těch, na něž jsou vypsány kurzy, kandidovat, funguje to jako zrušený zápas a vrací se peníze?
V hracím řádu, který nám schválilo ministerstvo financí, se píše, že společenské sázky, tedy například sázky na prezidenta nebo nového trenéra Sparty, zůstávají v platnosti a vklady se nevracejí v případě, že některý z vypsaných kandidátů není uveden na oficiální startovní nebo kandidátní listině.
Jsou na společenské sázky speciální bookmakeři?
Jako na sporty, tak i na politiku máme v týmu specialisty. Vypsat kurzy na politiku zabere na přípravu víc času než na sportovní události. Je třeba znát kandidátky, profily kandidátů, specifika daného regionu, výsledky předchozích voleb. Před každými volbami je to navíc jiné, nové.