Standartu s nápisem Pravda vítězí, která obvykle vlaje nad sídlem hlavy státu, v září 2015 nahradily dnes již legendární červené trenýrky. Skupina Ztohoven, která výměnu provedla, standartu dodnes nevrátila. To se ale může brzy změnit. Prezidentský kandidát Petr Pavel se setkal s lidmi, kteří ji vzali, a dohodl se s nimi na kompromisu. „Standarta se na Hrad vrátí, ale až do rukou nového prezidenta,“ napsal Pavel na sociální sítě.
Bylo 19. září 2015, když performeři ze známé skupiny Ztohoven v převleku za kominíky vylezli na střechu budovy v areálu Pražského hradu, kde vyvěsili obří červené trenýrky. Nahradili jimi prezidentskou standartu, kterou sundali a odnesli. Médiím posléze sdělili, že celou akci zrealizovali na protest proti chování prezidenta. Miloš Zeman je poté označil za blbečky, vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Jiří Ovčáček v rozhořčeném tweetu skupinu nazval „Sto hov*n“. Symbol červených trenýrek se rychle rozšířil mezi občany, kteří je brali na demonstrace jako transparenty nebo nosili na klopě.
Na facebookové stránce Petra Pavla, jednoho z favoritů blížící se prezidentské volby, se v pátek 6. ledna objevila zpráva: „Dohodl jsem vrácení odcizené standarty z Hradu. Není zničená a vrátí se, kam patří. Nedávno jsem se dozvěděl, že prezidentská standarta, která byla v roce 2015 odcizena z Hradu, existuje a nebyla úplně zničena, jak se povídalo. Zejména pro ty, kteří slouží vlasti, má obrovský symbolický význam. Setkal jsem se proto s lidmi, kteří ji z Hradu vzali. A mám dobrou zprávu – dohodli jsme se na kompromisu. Standarta se na Hrad vrátí, ale až do rukou nového prezidenta. Jejich podmínkou vrácení je, že hlavou státu nebude Andrej Babiš. Mělo by tak dojít k naplnění hesla Pravda vítězí.“
„Do vyhlášení výsledku voleb tedy bude standarta v úschově. Tuto podmínku respektuji a děkuji za takový přístup. Sice neschvaluji, co tehdy udělali, ale rozumím tomu, proč to udělali. Věřím, že situace na Hradě se v březnu změní. Chci tam vrátit politiku založenou na hodnotách demokracie a svobody a jsem rád za dnešní dohodu, že spolu s hodnotami se tam vrátí i prezidentská standarta,“ píše se na sociální síti.
Až doteď se mnozí domnívali, že jeden ze státních symbolů již neexistuje. Skupina Ztohoven totiž rok po své akci, v červnu 2016, na své webové stránce vyhlásila, že ji rozstříhala na 1152 dílů a ústřižky pak rozeslala náhodně vybraným lidem. Jak se ale zdá, mohla být mystifikace o „rozplynuvší se“ standartě záměrnou součástí jejich protestní performance.
Dohodu o případném navrácení do rukou příštího prezidenta republiky, kterou Petr Pavel se členy skupiny uzavřel, někteří uživatelé sociálních sítí chválí coby příklad úspěšného diplomatického vyjednávání. Jiní jeho jednání naopak odsuzují, nebo se dokonce domnívají, že se „generál“ dopouští trestného činu, jelikož jde o předmět krádeže.
David Hons, Matěj Hájek a Filip Crhák byli obžalováni z výtržnictví, poškozování cizí věci a krádeže. Po dvojím osvobozujícím rozsudku Pražský městský soud v září 2017 dva členy skupiny Ztohoven pravomocně odsoudil. Hájka a Honse k podmíněnému odnětí svobody v délce šesti měsíců s odkladem na jeden rok. Třetí obžalovaný, fotograf a výtvarník Filip Crhák, se v červnu téhož roku zabil při nehodě na motocyklu.
Jestli tedy původní standarta po osmi letech úkrytu na neznámém místě opět zavlaje nad Pražským hradem na znamení, že už tam zase patří, bude jasné po volbách. Pokud ne hned v sobotu 14. ledna, pak určitě o dva týdny později, v sobotu 28. ledna.