Bývalá náměstkyně ministra obrany Taťána Ševcovová podle ruských sociálních sítí narychlo opustila území země. Ševcovová byla Vladimirem Putinem 17. června odvolána z funkce, což se očekávalo. Byla těsně spojena s dosavadním vedením úřadu, které je podezřelé z velkých korupčních kauz.
„Špatné zvěsti kolem Taťány Viktorovny kolovaly již delší dobu a po zatčení Timura Ivanova se rozhořely s novou silou. Spekulovalo se o tom, že generálka bude každým dnem zatčena, protože to byla právě ona, kdo kontroloval finanční toky na ministerstvu obrany, zejména možné zneužívání finančních prostředků. A vzhledem k tomu, kolik státních peněz šlo ‚na stranu‘, musela se z toho zodpovídat právě Ševcovová,“ píše web Dzen.ru.
Když se v polovině minulého měsíce objevila zpráva, že tato vysoce postavená úřednice krátce před plánovaným auditem narychlo rezignovala, nikoho to nijak zvlášť nepřekvapilo. Pak nastalo jisté překvapení, když se na konci května Ševcovová objevila na slavnostním vyřazení moskevského kadetského sboru „Internátní škola pro žákyně Ministerstva obrany Ruské federace“.
„V kuloárech se okamžitě začalo šuškat, že generálka opět odolala. Zlí jazykové však tvrdí, že se zde žádný zázrak nekoná. Ševcovová prý prostě spolupracovala při vyšetřování a poskytla potřebné důkazy proti svému bývalému patronovi (ministru Šojguovi, pozn. red.). Zda tomu tak skutečně bylo, není známo, ale tato verze mnohé vysvětluje,“ rozebírá pověsti Dzen.ru.
Nakonec byle byla Ševcovová dekretem Vladimira Putina zbavena funkce nazývané státní rada I. třídy. Hned poté začaly četné informační zdroje vyprávět o pohádkově drahých nemovitostech, které Ševcovová vlastní a které si zjevně nemohla ze svých oficiálních příjmů dovolit. Zejména se tvrdilo, že generálka má rezidenci poblíž sídliště „Archangelskoje“ na břehu staré řeky Moskvy. Realitní makléři odhadli toto sídlo na dvě miliardy rublů. Generálka má prý několik bytů, jejichž celková hodnota je 170 milionů rublů, na což by plat z ministerstva nemohl stačit.
Řada kanálů na Telegramu také tvrdí, že na účtech činovnice a jejího nejbližšího okolí se našly „takové částky, že by i arabští šejkové zezelenali závistí“, a že „všechny peníze byly uloženy v kryptoměnách, s nimiž je mnohem snazší vycestovat do zahraničí bez obav, že vám účty zamknou“. Kromě elitních bytů a venkovských rezidencí v Rusku má prý generálka nemovitosti v Itálii, Španělsku, Švýcarsku a Francii.
Rusové nyní řeší – pokud se informace o jejím odjezdu do zahraničí potvrdí – kdo ji pustil, pomohl k útěku a tedy kdo ji kryl. Spekuluje se, že odjela žádat o azyl do nějaké země NATO, což není nejlepší volbou pro žádného ruského úředníka, natož pro bývalé zaměstnance resortu obrany.
„Činovnici můžete obvinit z čehokoli, ale nemůžete ji nazvat slabomyslnou. Cestovala tedy s důvěrou, že jí tam nic nehrozí. A takovou jistotu jí může dát pouze předchozí domluva. A tato okolnost zavání velmi nepříjemným zápachem na míle daleko. Není těžké uhodnout, o co jde,“ naznačuje autor.
Oficiální média tuto informaci zatím nekomentují.