Daňový balíček prošel 2. čtením, alkohol potenciálně zdražený o 13 procent a krabička cigaret o 5 až 12 korun má přinést do rozpočtu desítky miliard korun. Alespoň to očekává vláda, která se takto pokouší získat peníze na zvýšené platy stále většího počtu úředníků, i na pokrytí svých populistických rozhodnutí typu dotovaného cestování vlakem. Je zjevné, že bez dodatečných příjmů vzdor ekonomickému růstu neudrží rozpočtový schodek, o tvorbě rezerv nemluvě.
Zdražit alkohol je pro každou vládu či režim nevděčný tah. I komunisté při tom byli celí nesví a při zdražování piva koncem 80. let nechali ve zprávách blekotat jakéhosi sládka cosi o údajném zlepšování chuti piva, o němž každý věděl, že si získalo věhlas právě tím, že se na něm sto let nic „nevylepšovalo“.
Jenže nová doba si žádá nové metody, vědí dobře i v Babišově spolku a daňové poplatníky se tedy rozhodli přesvědčit o svých deklarovaných dobrých úmyslech v boji se závislostmi. „Nebudeme sedět se založenýma rukama a sledovat, jak v naší zemi roste spotřeba návykových látek,“ napsal správce facebooku ministryně financí Aleny Schillerové, jako by zvýšení jakékoli taxy šlo vydávat za nějaké promyšlené, či dokonce pracné řešení nějakého problému. Ale budiž, mezi cenou drogy a počtem závislých je prokázaná souvislost, takže zdražení může mít vedle pobídky černému trhu i tento dopad. Přesto ale meziresortní jásot činovníků ANO na sociálních sítích nevábně zavání vedlejším úmyslem.
Pokud by totiž šlo o skutečný důvod, vláda by nárůst daňové zátěže kompenzovala úlevami na odvodech vázaných k pracovnímu místu, namítá opozice. „Ani vládě, ani Světové zdravotnické organizaci nemůže vadit závislost na práci,“ poukazoval na všeobecnou přijatelnost svého námětu Miroslav Kalousek, když jím usvědčil vládní politiky z pokrytectví. Jak také upozornil, daňová kvóta nebyla nikdy tak vysoko, jako byla letos, přičemž navrhované změny ji ještě zvýší.
Námitkami se ale v ANO nezdržují, tam se plácají po ramenou a rázně konají.