Poslední dny přinesly špatné zprávy pro vedení v Kremlu. Kromě toho, že Turecko umožnilo návrat bojovníků pluku Azov na Ukrajinu a udělalo další krok pro schválení členství Švédska v NATO, budou Turci vyrábět na Ukrajině drony. Navíc přicházejí informace o dodávkách kazetové munice ze Spojených států amerických a příslib další moderní výzbroje ze Západu.
Separatista Igor Girkin si na Telegramu všímá posledního vývoje kolem západních dodávek zbraní. „Vskutku revoluční zpráva: Austrálie vyšle do Evropy letoun E-7A Wedgetail pro dálkovou radarovou detekci a navádění. Bude krýt zbrojní konvoje pro Ukrajinu (sic!). Konkrétně pomůže identifikovat možné hrozby pro vojenské náklady, které na Ukrajinu posílají spojenci,“ píše Girkin.
„Další úspěch naší diplomacie. Ale můžeme si ještě pár měsíců počkat. A dočkat se, že naši vážení partneři v Kyjevě budou vybaveni raketami schopnými vyřešit všechny naše problémy zásahem ‚center přijímání rozhodnutí‘. Našich center,“ dodává.
Girkin také sdílí zprávu o možné dodávce moderních raket z Francie.
„Podle našich informací se jedná o předání francouzských raket SCALP EG s doletem 300 kilometrů Ukrajině. Francouzi se k tomu zatím staví odmítavě, protože mají málo raket tohoto typu a cena těchto raket je poměrně vysoká – 1,71 milionu eur oproti 1 milionu eur za německý Taurus. Stále je však levnější než obdobná britská Storm Shadow (2,5 milionu eur). Francouzská varianta vznikla mimo jiné proto, že Luftwaffe disponuje asi 600 raketami Taurus, z nichž pouze 150 je ve stavu bojeschopnosti, který by umožnil jejich okamžitý přesun na Ukrajinu, sdělil ruský telegramový kanál Militarist.
„Tohle už není ani vtipné. Peskov: ‚Rozhodnutí Francie předat Kyjevu rakety dlouhého doletu je špatné a má následky pro samotnou Ukrajinu, protože Rusko přijme protiopatření.‘ O jakých protiopatřeních mluví? Bylo by lepší mlčet než se ztrapňovat před celým světem,“ komentuje to Igor Girkin.
„Francouzský prezident Emmanuel Macron 11. července prohlásil, že Paříž pomůže ukrajinským ozbrojeným silám v protiofenzivě předáním raket dlouhého doletu. Zároveň neupřesnil, o jaké rakety se jedná. Již dříve mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová uvedla, že západní země nemají právo dodávat Ukrajině zbraně. Odvolala se na dokument „Společná pozice“, který od roku 2008 upravuje vývoz vojenských produktů. Jeden z bodů dokumentu například uvádí, že je nepřípustné dodávat zbraně do zemí, kde jejich vysoká koncentrace může vyvolat vnitřní represe,“ uvádí web News.ru.